Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
1016. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets senare hälft.
1016. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets senare hälft.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
776. SKÄNKSKÅP. Valdres/Hallingdal, Norge.
776. SKÄNKSKÅP. Valdres/Hallingdal, Norge.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1309. SKÄRM, lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1309. SKÄRM, lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1336. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1336. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1337. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1282. SKÅL, celadon. Ming dynastin, (1368-1644).
1282. SKÅL, celadon. Ming dynastin, (1368-1644).
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1277. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
1277. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1279. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
1279. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1475. SKÅL, porslin. Ming dynastin 81368-1644).
1475. SKÅL, porslin. Ming dynastin 81368-1644).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1340. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1340. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1488. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1488. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1025. SKÅLAR på fot, ett par. 1800-talets andra hälft.
1025. SKÅLAR på fot, ett par. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1278. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
1278. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1391. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1391. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1489. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1489. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1541. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong, (1736-95).
1541. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong, (1736-95).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1474. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1474. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1459. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1459. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1472. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin.
1472. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1525. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1525. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1365. SKÅLFAT, porslin. Sannolikt Ming dynastin.
1365. SKÅLFAT, porslin. Sannolikt Ming dynastin.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1515. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1515. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1500. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1500. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
775. SKÅP. Jämtland. Märkt JJD 1828.
775. SKÅP. Jämtland. Märkt JJD 1828.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
773. SKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
773. SKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1007. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1007. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
518. SNUSDOSA, av Hans Ekström d. y., Hälsingborg 1778. Rokoko.
518. SNUSDOSA, av Hans Ekström d. y., Hälsingborg 1778. Rokoko.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
515. SNUSDOSA, av Jonas Berg, Stockholm 1759. Rokoko.
515. SNUSDOSA, av Jonas Berg, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
516. SNUSDOSA, av Lars Holmström, Lund 1760. Tidig rokoko.
516. SNUSDOSA, av Lars Holmström, Lund 1760. Tidig rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
513. SNUSDOSA, ostämplad, 1700-talets mitt. Rokoko.
513. SNUSDOSA, ostämplad, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
517. SNUSDOSA, otydlig mästarstämpel, Ystad 1776. Rokoko.
517. SNUSDOSA, otydlig mästarstämpel, Ystad 1776. Rokoko.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
471. SOCKERSKRIN, av Andreas Reutz, Göteborg 1776. Rokoko/Gustavianskt.
471. SOCKERSKRIN, av Andreas Reutz, Göteborg 1776. Rokoko/Gustavianskt.
Klubbat pris
84 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
469. SOCKERSKRIN, av Melchior Faust, Göteborg 1768. Rokoko.
469. SOCKERSKRIN, av Melchior Faust, Göteborg 1768. Rokoko.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
468. SOCKERSKRIN, av Niclas Warneck, Karlstad 1755. Tidig rokoko.
468. SOCKERSKRIN, av Niclas Warneck, Karlstad 1755. Tidig rokoko.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
475. SOCKERSKRIN, av Olof Hagrelius, Mariefred 1832. Empire.
475. SOCKERSKRIN, av Olof Hagrelius, Mariefred 1832. Empire.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
474. SOCKERSKÅL med lock, Johan Fredrik Wildt, Stockholm 1799. Gustaviansk.
474. SOCKERSKÅL med lock, Johan Fredrik Wildt, Stockholm 1799. Gustaviansk.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
473. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
473. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
472. SOCKERSKÅLAR, ett par, London 1784.
472. SOCKERSKÅLAR, ett par, London 1784.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
476. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1865. Nyrokoko.
476. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1865. Nyrokoko.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
831. SOFFA, av Johan Lindgren, mästare i Stockholm 1770-1800. Gustaviansk.
831. SOFFA, av Johan Lindgren, mästare i Stockholm 1770-1800. Gustaviansk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
828. SOFFA.
828. SOFFA.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
834. SOFFA. Danmark, 1700-talets slut.
834. SOFFA. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
833. SOFFA. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
833. SOFFA. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
832. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete.
832. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
830. SOFFA. Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk.
830. SOFFA. Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
915. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799). Transition.
915. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799). Transition.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
911. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
911. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
923. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
923. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
916. SPEGEL. Gustaviansk.
916. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
920. SPEGEL. Gustaviansk.
920. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
919. SPEGEL. Gustaviansk.
919. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
918. SPEGEL. Gustaviansk.
918. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
921. SPEGEL. Gustaviansk.
921. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
922. SPEGEL. Sengustaviansk.
922. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
912. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
912. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
913. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
913. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
910. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
910. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
914. SPEGEL. Tidigt gustavianskt stockholmsarbete.
914. SPEGEL. Tidigt gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
925. SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
925. SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
41 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
927. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700-tal.
927. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
926. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska.
926. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris
98 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
924. SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI-stil, omkring år 1900.
924. SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
821. SPELBORD, av Dreessen, Karlskrona 1800.
821. SPELBORD, av Dreessen, Karlskrona 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
819. SPELBORD. Gustavianskt.
819. SPELBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
818. SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
818. SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
820. SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete.
820. SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
817. SPELBORD. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
817. SPELBORD. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1198. SPETSGLAS, fem stycken. Sverige, 1700-tal.
1198. SPETSGLAS, fem stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1197. SPETSGLAS. Sverige, tidigt 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.
1197. SPETSGLAS. Sverige, tidigt 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1535. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1535. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1539. STEKFAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1539. STEKFAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1392. STEKFAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1392. STEKFAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1537. STEKFAT, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1537. STEKFAT, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK