Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
104 föremål
1303. SKRIN, Lettland 1900-tal.
1303. SKRIN, Lettland 1900-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1270. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917. Ärkeängeln Mikael.
1270. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917. Ärkeängeln Mikael.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1269. IKON, icke identifierad mästare JD, Jaroslav 1845. Kristus.
1269. IKON, icke identifierad mästare JD, Jaroslav 1845. Kristus.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1298. TESKEDAR, 6 st, av Alexander Zhillin, Viliki-Oustiug 1824.
1298. TESKEDAR, 6 st, av Alexander Zhillin, Viliki-Oustiug 1824.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1297. SKED, Moskva 1893.
1297. SKED, Moskva 1893.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1275. TEKANNA, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1842.
1275. TEKANNA, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1842.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1274. KAFFE- OCH TESERVIS, 4 delar, av Sasikov, Moskva 1834. Empire.
1274. KAFFE- OCH TESERVIS, 4 delar, av Sasikov, Moskva 1834. Empire.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1304. BRICKA, av Adolf Sper, S:t Petersburg, 1843. Nyrokoko.
1304. BRICKA, av Adolf Sper, S:t Petersburg, 1843. Nyrokoko.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1301. DRYCKESKANNA, av okänd mästare, Moskva 1874.
1301. DRYCKESKANNA, av okänd mästare, Moskva 1874.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1311. BESTICKUPPSÄTTNING, 33 delar, Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1311. BESTICKUPPSÄTTNING, 33 delar, Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1309. FISKSPADE, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1858.
1309. FISKSPADE, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1858.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
1289. KÅSA, av 20:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1289. KÅSA, av 20:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1316. KARAFF med PROPP samt GLAS. Kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1700-tal.
1316. KARAFF med PROPP samt GLAS. Kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1700-tal.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1333. FIGURIN med VAS, porslin. Ryssland, 1800-tal. Troligen Popov, omärkt.
1333. FIGURIN med VAS, porslin. Ryssland, 1800-tal. Troligen Popov, omärkt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1366. FIGURINER, nio stycken, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
1366. FIGURINER, nio stycken, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1331. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
1331. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1332. VASER, ett par, porslin. Ryssland, 1800-tal.
1332. VASER, ett par, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1369. URNA. Ryssland, 1800-tal och senare.
1369. URNA. Ryssland, 1800-tal och senare.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1292. CIGARETTETUI, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1880-tal.
1292. CIGARETTETUI, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1308. MATGAFFLAR, 12 st, av Hans Fredrich Knauff, S:t Petersburg 1799.
1308. MATGAFFLAR, 12 st, av Hans Fredrich Knauff, S:t Petersburg 1799.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1279. HANDFAT, av Joseph Nordberg, S:t Petersburg 1856.
1279. HANDFAT, av Joseph Nordberg, S:t Petersburg 1856.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1340. FIGURGRUPP, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra häft.
1340. FIGURGRUPP, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra häft.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1348. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner sekelskifte 1900.
1348. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1342. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner/Kuznetsov, ca 1900.
1342. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner/Kuznetsov, ca 1900.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1363. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
1363. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1364. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
1364. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1365. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
1365. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1344. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. Omkring 1900.
1344. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. Omkring 1900.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1351. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt.
1351. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1286. KÅSA, av Ivan Petrovich Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1286. KÅSA, av Ivan Petrovich Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1355. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1924.
1355. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1924.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1345. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
1345. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1356. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1924.
1356. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1924.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1346. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
1346. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1343. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
1343. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1350. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
1350. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1337. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner 1800-talets andra hälft.
1337. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1360. FIGURIN, biskvi. Gardner, early 20th Century.
1360. FIGURIN, biskvi. Gardner, early 20th Century.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1293. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
1293. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1291. CIGARETTETUI, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
1291. CIGARETTETUI, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
1371. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
1371. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1362. MINNESBÄGARE, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1911.
1362. MINNESBÄGARE, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1911.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1287. KÅSA, 6:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1287. KÅSA, 6:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1295. TESPADE, Moskva 1899-1908.
1295. TESPADE, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
500 - 1 000 SEK
1288. KÅSA, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1288. KÅSA, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1313. MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.
1313. MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1327. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1327. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1334. KANNA, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
1334. KANNA, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1314. KRÖNINGSBÄGARE. Ryssland 1896.
1314. KRÖNINGSBÄGARE. Ryssland 1896.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1317. VODKAGLAS. Ryssland, omkring 1900.
1317. VODKAGLAS. Ryssland, omkring 1900.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1315. PRAKTPOKAL, glas. Ryssland, 1700-tal.
1315. PRAKTPOKAL, glas. Ryssland, 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1359. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. 1900-talets första häflt.
1359. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. 1900-talets första häflt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1347. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
1347. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1338. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets slut.
1338. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1349. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1900.
1349. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1900.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1339. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, sent 1800-tal.
1339. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1341. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
1341. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1336. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra hälft.
1336. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1372. SKRIN. Ivan Paschenov & Söner, Liskovo, Ryssland 1911.
1372. SKRIN. Ivan Paschenov & Söner, Liskovo, Ryssland 1911.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1285. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
1285. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1310. DESSERTSEKDAR, 6 st, av August Holmström, S:t Petersburg 1908-1917.
1310. DESSERTSEKDAR, 6 st, av August Holmström, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1312. SNUSDOSA, Tula 1800-talets början.
1312. SNUSDOSA, Tula 1800-talets början.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1330. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
1330. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1277. TEKANNA, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1869.
1277. TEKANNA, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1869.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1278. GRÄDDKANNA, av Wulf, S:t Petersburg 1825.
1278. GRÄDDKANNA, av Wulf, S:t Petersburg 1825.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1272. SOCKERSKRIN, av Fedor Tichonov Kryshen, Moskva 1771.
1272. SOCKERSKRIN, av Fedor Tichonov Kryshen, Moskva 1771.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1280. VINKANNA, av Bolin, Moskva 1899-1908.
1280. VINKANNA, av Bolin, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1326. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1326. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1294. SKEDAR, 6 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1880-tal.
1294. SKEDAR, 6 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1281. BÄGARE, 5 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1281. BÄGARE, 5 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1300. SKEDAR, ett par, av Mikhail Grachev, S:t Petersburg 1880-tal.
1300. SKEDAR, ett par, av Mikhail Grachev, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1299. TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846.
1299. TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1283. KÅSA, icke identifierad mästare, Minsk 1858.
1283. KÅSA, icke identifierad mästare, Minsk 1858.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 10 000 SEK
1276. KAFFEKANNA, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1842.
1276. KAFFEKANNA, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1842.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1290. CIGARETTETUI, sannolikt Gustav Klingert, Moskva 1888.
1290. CIGARETTETUI, sannolikt Gustav Klingert, Moskva 1888.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1335. BORDSPENDYL, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1335. BORDSPENDYL, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1296. TESKED, av Ivan Petrovich Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1296. TESKED, av Ivan Petrovich Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1282. VODKASERVIS, 8 delar, möjligen av Pjotr Baskakov, Moskva (verksam 1883-1908).
1282. VODKASERVIS, 8 delar, möjligen av Pjotr Baskakov, Moskva (verksam 1883-1908).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1273. KAROTT med lock och fat, av Gabriel Sontag, Moskva 1791.
1273. KAROTT med lock och fat, av Gabriel Sontag, Moskva 1791.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK