Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
508. BORDSPINGLA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828.
508. BORDSPINGLA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
509. MINIATYRKÄGELSPEL, 10 delar, av Carl Tängstedt, Göteborg 1850.
509. MINIATYRKÄGELSPEL, 10 delar, av Carl Tängstedt, Göteborg 1850.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
510. BRICKA, mästarstämpel Schmidt, sannolikt Polen 1800-talets början. Empire.
510. BRICKA, mästarstämpel Schmidt, sannolikt Polen 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
511. UPPSATSSKÅL, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1869. Nyrokoko.
511. UPPSATSSKÅL, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1869. Nyrokoko.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
512. TOILETTESPEGEL, Österrike-Ungern, 1800-talets andra hälft. Nyrokoko.
512. TOILETTESPEGEL, Österrike-Ungern, 1800-talets andra hälft. Nyrokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
513. PLUNTA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1835.
513. PLUNTA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1835.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
514. BÄGARE med grepe, ostämplad, Sverige 1500-talets slut. Renässans.
514. BÄGARE med grepe, ostämplad, Sverige 1500-talets slut. Renässans.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
515. BÄGARE, av Gottfried Heintze, Breslau (verksam 1673-1707).
515. BÄGARE, av Gottfried Heintze, Breslau (verksam 1673-1707).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. BÄGARE, av Johann Philipp Schuch I, Augsburg 1695-1700.
516. BÄGARE, av Johann Philipp Schuch I, Augsburg 1695-1700.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
518. BÄGARE, okänd mästarstämpel MC, Mellaneuropa 1700-talets förra hälft.
518. BÄGARE, okänd mästarstämpel MC, Mellaneuropa 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris 
9 100 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
519. BÄGARE, av Hans Wolrath, Arboga (verksam -1725-1768).
519. BÄGARE, av Hans Wolrath, Arboga (verksam -1725-1768).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
520. BÄGARE, icke identifierad mästare, Söderköping 1739.
520. BÄGARE, icke identifierad mästare, Söderköping 1739.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
521. BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1747.
521. BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1747.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
522. BELÖNINGSBÄGARE, av Henrik Wittkopf d.y., Stockholm 1760.
522. BELÖNINGSBÄGARE, av Henrik Wittkopf d.y., Stockholm 1760.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
523. BÄGARE, Jonas Berg, Stockholm 1762.
523. BÄGARE, Jonas Berg, Stockholm 1762.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
524. SKRAMMELBÄGARE, av Olof Löfvander d.ä., Luleå 1776.
524. SKRAMMELBÄGARE, av Olof Löfvander d.ä., Luleå 1776.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
525. BÄGARE, av Simon Gustaf Lydeman, Åbo 1780.
525. BÄGARE, av Simon Gustaf Lydeman, Åbo 1780.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
526. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
526. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
527. LUKTDOSA, av Ernst Peter Michelsen Römer, Kristiania 1755.
527. LUKTDOSA, av Ernst Peter Michelsen Römer, Kristiania 1755.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
528. LUKTDOSA, s.k. hovedvandsegg. Jürgen Joachim Jürgensen, Sönderborg 1824.
528. LUKTDOSA, s.k. hovedvandsegg. Jürgen Joachim Jürgensen, Sönderborg 1824.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
530. BEGRAVNINGSSKED, av Christian Henning, Stockholm 1697.
530. BEGRAVNINGSSKED, av Christian Henning, Stockholm 1697.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
531. SKED, otydlig stämpel, Bergen, daterad i gravyren 1688.
531. SKED, otydlig stämpel, Bergen, daterad i gravyren 1688.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
532. SKED med sköldknopp, av Johan Wallman, Varberg 1719.
532. SKED med sköldknopp, av Johan Wallman, Varberg 1719.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
533. TÅRTSPADE, av Erik Wibeck, Borås 1743.
533. TÅRTSPADE, av Erik Wibeck, Borås 1743.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
534. MATGAFFLAR, 6 st, av Carl Åberg, Arboga 1765.
534. MATGAFFLAR, 6 st, av Carl Åberg, Arboga 1765.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
539. SOPPSLEV, av Arvid Floberg, Stockholm 1782.
539. SOPPSLEV, av Arvid Floberg, Stockholm 1782.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
540. MATSKEDAR, 6 st, av Olof Yttreaus, Uppsala 1785.
540. MATSKEDAR, 6 st, av Olof Yttreaus, Uppsala 1785.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
541. MATBESTICK, 24 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1795. Rokoko.
541. MATBESTICK, 24 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1795. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
542. RAGUSKED, av Gustaf Hamnqvist, Åmål (verksam 1789-1818).
542. RAGUSKED, av Gustaf Hamnqvist, Åmål (verksam 1789-1818).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
543. SOPPSLEV, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1794.
543. SOPPSLEV, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1794.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
545. SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800.
545. SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
546. MATKNIVAR, 12 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1802-1804.
546. MATKNIVAR, 12 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1802-1804.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
548. DESSERTSKEDAR, 8 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1819-26.
548. DESSERTSKEDAR, 8 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1819-26.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
549. BELÖNINGS -SOPPSLEV och -MATSKED, av Bengt Tornberg, Linköping 1827.
549. BELÖNINGS -SOPPSLEV och -MATSKED, av Bengt Tornberg, Linköping 1827.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
550. DESSERTSKEDAR, 12 st, av  A.F. Hellman, Uppsala 1833.
550. DESSERTSKEDAR, 12 st, av A.F. Hellman, Uppsala 1833.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
551. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, av Christian Hammer, Stockholm 1840-1869,
551. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, av Christian Hammer, Stockholm 1840-1869,
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
552. BESTICKUPPSÄTTNING, 224 delar, W.A. Bolin, Stockholm 1938. "Modell F".
552. BESTICKUPPSÄTTNING, 224 delar, W.A. Bolin, Stockholm 1938. "Modell F".
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
553. RAGUSKEDAR, ett par, av William Lyon, Göteborg 1840.
553. RAGUSKEDAR, ett par, av William Lyon, Göteborg 1840.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
554. DOSA, förgylld koppar med glasstenar. Paris 1770-tal.
554. DOSA, förgylld koppar med glasstenar. Paris 1770-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
855. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
855. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
856. BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.
856. BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
857. BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.
857. BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
858. BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.
858. BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
859. BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko.
859. BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
860. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
860. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
861. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
861. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
862. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
862. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
863. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
863. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
864. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
864. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
865. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
865. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
866. BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustaviansk.
866. BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustaviansk.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
867. BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
867. BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
868. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
868. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
869. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
869. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
870. BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk.
870. BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
871. BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
871. BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
872. BYRÅ. Gustaviansk. Möjligen av Westring i Gränna.
872. BYRÅ. Gustaviansk. Möjligen av Westring i Gränna.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
873. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.
873. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
874. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.
874. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
875. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.
875. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
876. BYRÅ. Sengustaviansk.
876. BYRÅ. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
877. SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
877. SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
878. BYRÅ. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
878. BYRÅ. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
879. BYRÅ. Empire, 1800-talets början.
879. BYRÅ. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
882. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
882. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
883. SKRIVBORD MED UPPSATS, s.k. Partners desk. Sengustavianskt stockholmsarbete.
883. SKRIVBORD MED UPPSATS, s.k. Partners desk. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
884. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
884. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
885. SKRIVSKÅP. London, 1700-talets början.
885. SKRIVSKÅP. London, 1700-talets början.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
886. HÖRNVITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
886. HÖRNVITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
887. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
887. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
888. VITRINSKÅP. Sengustavianskt.
888. VITRINSKÅP. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
889. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
889. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
890. SKÅP. 1800-talets mitt.
890. SKÅP. 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
891. SKÅP. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Napoleon III.
891. SKÅP. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Napoleon III.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
892. SKÅP, utfört av Ernst Lundström samt Nils Kreuger 1897.
892. SKÅP, utfört av Ernst Lundström samt Nils Kreuger 1897.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
893. POTTSKÅP. Gustavianskt.
893. POTTSKÅP. Gustavianskt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
894. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
894. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
896. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
896. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
897. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
897. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
899. TEBORD. Rörstrand 1745.
899. TEBORD. Rörstrand 1745.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
900. TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.
900. TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
902. BORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
902. BORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
905. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
905. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
907. SPELBORD. Sengustavianskt.
907. SPELBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
908. BORD, av Lars E. Lindell (verksam i Köping 1818-1843).
908. BORD, av Lars E. Lindell (verksam i Köping 1818-1843).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK