Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
450. BYRÅ MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra fjärdel. Senbarock.
450. BYRÅ MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra fjärdel. Senbarock.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
546. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
546. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
579. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-talets slut.
579. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
636. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
636. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1585. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1585. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
374. Porträtt av man, bystlängd.
374. Porträtt av man, bystlängd.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
100. Anna Gardell-Ericson, Fiskefänge.
100. Anna Gardell-Ericson, Fiskefänge.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
406. Johan Tobias Sergel, Ostermans Bal.
406. Johan Tobias Sergel, Ostermans Bal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
617. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
617. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
618. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
618. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1487. PENSELVAS, zitanträ. Sen Qing dynasti.
1487. PENSELVAS, zitanträ. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1097. BROSCH, Cartier, blå och rosa safirer fattade i blombukett. 1960-tal.
1097. BROSCH, Cartier, blå och rosa safirer fattade i blombukett. 1960-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1009. ÖRHÄNGEN, rubiner, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. 1 ct.
1009. ÖRHÄNGEN, rubiner, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. 1 ct.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
173. Anders Zorn, "Lektyr" (Mr. och Mrs. Charles Deering).
173. Anders Zorn, "Lektyr" (Mr. och Mrs. Charles Deering).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
365. Gaspard Dughet Hans art, Pastoralt landskap med figurstaffage.
365. Gaspard Dughet Hans art, Pastoralt landskap med figurstaffage.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1102. RING, rubiner, 0.80 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 1.58 ct.
1102. RING, rubiner, 0.80 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 1.58 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
178. Anders Zorn, På isen.
178. Anders Zorn, På isen.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
228. Bruno Liljefors, Havsörn.
228. Bruno Liljefors, Havsörn.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
502. SOFFA. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
502. SOFFA. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
20 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
69. Ivar Naumann, Flanörer i Frisens park vid Waldemarsudde.
69. Ivar Naumann, Flanörer i Frisens park vid Waldemarsudde.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
477. BORD, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustavianskt.
477. BORD, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustavianskt.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
877. RING, stor fasetterad grön kvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
877. RING, stor fasetterad grön kvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1141. FICKUR, Robert Calamer, Schweiz.
1141. FICKUR, Robert Calamer, Schweiz.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
162. Anders Zorn, Min modell och min båt.
162. Anders Zorn, Min modell och min båt.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
117. Jenny Nyström, "Tomte matar häst i stall".
117. Jenny Nyström, "Tomte matar häst i stall".
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
76. Hugo Birger, Sommardag, Lysekil.
76. Hugo Birger, Sommardag, Lysekil.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
316A. Madonnan i bön omgiven av blommor.
316A. Madonnan i bön omgiven av blommor.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
296. Louis Belanger, Flodlandskap med kvinna på en bro.
296. Louis Belanger, Flodlandskap med kvinna på en bro.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
557. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
557. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
592. AMPEL, för 10 ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
592. AMPEL, för 10 ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
986. COLLIER, odlade Tahiti pärlor, ca 14,5-12,2 mm.
986. COLLIER, odlade Tahiti pärlor, ca 14,5-12,2 mm.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
603. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
603. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
342. Ambrosius Bosschaert Hans art, Stilleben med tulpaner i vas på bänkskiva.
342. Ambrosius Bosschaert Hans art, Stilleben med tulpaner i vas på bänkskiva.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
903. GEORG JENSEN, armlänk, Köpenhamn 1945-77, 18k.
903. GEORG JENSEN, armlänk, Köpenhamn 1945-77, 18k.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1181. VODKABÄGARE, 5 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1181. VODKABÄGARE, 5 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1622. VASER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1622. VASER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
730. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 263,5 x 186 cm.
730. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 263,5 x 186 cm.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
94. Johan Krouthén, Sommarlandskap med röd stuga.
94. Johan Krouthén, Sommarlandskap med röd stuga.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
19. Helmer Osslund, Älvlandskap med mättade skyar.
19. Helmer Osslund, Älvlandskap med mättade skyar.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1154. IKON, S:t Nicolaus, icke identifierad mästare, Saratov 1859.
1154. IKON, S:t Nicolaus, icke identifierad mästare, Saratov 1859.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
783. ANTIK/SEMIANTIK VÄSTANATOLISK. 153,5 x 115,5 cm.
783. ANTIK/SEMIANTIK VÄSTANATOLISK. 153,5 x 115,5 cm.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
504. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
504. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1279. LJUSSTAKAR, ett par. Moskva, omkring 1830.
1279. LJUSSTAKAR, ett par. Moskva, omkring 1830.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
609. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1860/70-tal.
609. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1860/70-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1315. FLASKOR, ett par, rött glas. Empire, möjligen Zechlin, Preussen.
1315. FLASKOR, ett par, rött glas. Empire, möjligen Zechlin, Preussen.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
741. SEMIANTIK ISFAHAN. 346,5 x 270 cm.
741. SEMIANTIK ISFAHAN. 346,5 x 270 cm.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1061. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 4 ct. i form av månskära.
1061. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 4 ct. i form av månskära.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
223. Per Hasselberg, Grodan.
223. Per Hasselberg, Grodan.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1269. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1800-tal.
1269. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
671. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
671. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
654. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
654. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1394. BRUNN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr. – 220 e.Kr).
1394. BRUNN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr. – 220 e.Kr).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
933. RING, rubin samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct.
933. RING, rubin samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
778. ANTIK TÄBRIS. 426 x 332 cm.
778. ANTIK TÄBRIS. 426 x 332 cm.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
210. Carl Milles, Holländsk flicka.
210. Carl Milles, Holländsk flicka.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
157. Eduard Wiiralt, Reclining tiger and cat.
157. Eduard Wiiralt, Reclining tiger and cat.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
156. Eduard Wiiralt, "Reclining tiger" (Lamav tiiger).
156. Eduard Wiiralt, "Reclining tiger" (Lamav tiiger).
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1074. ARMBAND, 57 briljantslipade diamanter, tot. 3.05 ct.
1074. ARMBAND, 57 briljantslipade diamanter, tot. 3.05 ct.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
793. BRÄNNVINSSKÅL, sannolikt bönhasarbete, Sverige 1600-tal.
793. BRÄNNVINSSKÅL, sannolikt bönhasarbete, Sverige 1600-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
322. Leandro Bassano Hans efterföljd, Moses slår vatten ur klippan.
322. Leandro Bassano Hans efterföljd, Moses slår vatten ur klippan.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
262. Auguste Musin, "Après-midi ensoleillé sur le Moerdyk en Hollande".
262. Auguste Musin, "Après-midi ensoleillé sur le Moerdyk en Hollande".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1036. COLLIER, guld med filigranarbete. Svensk empire, 1800-tal.
1036. COLLIER, guld med filigranarbete. Svensk empire, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1434. LAMA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1434. LAMA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1401. KANNA, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
1401. KANNA, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
220. Gerhard Adolf Janensch, Fredrik den store.
220. Gerhard Adolf Janensch, Fredrik den store.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
275. David Klöcker Ehrenstrahl, Damporträtt.
275. David Klöcker Ehrenstrahl, Damporträtt.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1369. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
1369. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1428. FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).
1428. FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1429. FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin.
1429. FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1639. SERVIS, 17 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1639. SERVIS, 17 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1175. LJUSSTAKAR, ett par, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1826.
1175. LJUSSTAKAR, ett par, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1826.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
329. Jacob Adriaensz Bellevois Tillskriven, Kustbild med segelfartyg.
329. Jacob Adriaensz Bellevois Tillskriven, Kustbild med segelfartyg.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
230. Jussi Mäntynen, "Kalvar på vårbete".
230. Jussi Mäntynen, "Kalvar på vårbete".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
316. Kristi begråtande.
316. Kristi begråtande.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
66. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
66. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
372. Georg David Matthieu Tillskriven, Man med orden och kraschan.
372. Georg David Matthieu Tillskriven, Man med orden och kraschan.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
503. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
503. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK