Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1066. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.42 ct.
1066. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.42 ct.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
693. SALTKAR, fyra stycken, av Johan Malmstedt, Göteborg 1820. Empire.
693. SALTKAR, fyra stycken, av Johan Malmstedt, Göteborg 1820. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
243. ANTIK DAGESTAN sannolikt. 124,5 x 99 cm.
243. ANTIK DAGESTAN sannolikt. 124,5 x 99 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
274. SEMIANTIK KUBA KONAGKEND. 188 x 133,5 cm.
274. SEMIANTIK KUBA KONAGKEND. 188 x 133,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1446. TALLRIKAR, 15 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1446. TALLRIKAR, 15 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1277. ASK med LOCK, jade. Qing dynastin.
1277. ASK med LOCK, jade. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1526. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1526. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
19. Elisabeth Warling, "Fontenay aux Roses".
19. Elisabeth Warling, "Fontenay aux Roses".
Klubbat pris 
8 600 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
474. Benjamin Patersson, "Le pont de Wasili-Ostrow avec les environs".
474. Benjamin Patersson, "Le pont de Wasili-Ostrow avec les environs".
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
556. KARMSTOL. Gustaviansk, 1700-talets slut. Gripsholmsmodell.
556. KARMSTOL. Gustaviansk, 1700-talets slut. Gripsholmsmodell.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
573. STOLAR, 2+2 st. Gustavianska stockholmsarbeten.
573. STOLAR, 2+2 st. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
53. Elsa Beskow, "K-Kung och V-Vallmo".
53. Elsa Beskow, "K-Kung och V-Vallmo".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
52. Elsa Beskow, "I-Indian och L-Lucia".
52. Elsa Beskow, "I-Indian och L-Lucia".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
51. Elsa Beskow, "H-häst och E-elefant".
51. Elsa Beskow, "H-häst och E-elefant".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
43. Elsa Beskow, "P-prins och G-gumma".
43. Elsa Beskow, "P-prins och G-gumma".
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
44. Elsa Beskow, "B-björn och N-nypon".
44. Elsa Beskow, "B-björn och N-nypon".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
45. Elsa Beskow, "D-drottning och U-uv".
45. Elsa Beskow, "D-drottning och U-uv".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
49. Elsa Beskow, "S-snögubbe och Ä-ärla".
49. Elsa Beskow, "S-snögubbe och Ä-ärla".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
47. Elsa Beskow, "T-tomte och Å-åsna".
47. Elsa Beskow, "T-tomte och Å-åsna".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1205. ARMBANDSUR, Breitling, chronometer, automatisk, 2004.
1205. ARMBANDSUR, Breitling, chronometer, automatisk, 2004.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1567. VAS, porslin. Qing dynastin.
1567. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1197. MANSCHETTKNAPPAR, Chaumet & Cie, poloryttare till häst. Sekelskifte 1900.
1197. MANSCHETTKNAPPAR, Chaumet & Cie, poloryttare till häst. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
973. HÄNGSMYCKE/BROSCH, rosenslipade diamanter. 1700-tal.
973. HÄNGSMYCKE/BROSCH, rosenslipade diamanter. 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
26. Hugo Birger, Landskap från Sierra Nevada, Spanien.
26. Hugo Birger, Landskap från Sierra Nevada, Spanien.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
180. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
180. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1394. FIGURIN, blanc de chine. Ming dynastin.
1394. FIGURIN, blanc de chine. Ming dynastin.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1291. Figurin, trä. Ming dynastin.
1291. Figurin, trä. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
662. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
662. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1482. FAT, porslin. Qing dynastin, med Yongzhengs märke.
1482. FAT, porslin. Qing dynastin, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1486. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-talets andra hälft.
1486. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
544. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
544. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1294. FIGURIN, förgylld brons. Mongoliet, troligen 1700-tal.
1294. FIGURIN, förgylld brons. Mongoliet, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
817. HANDFAT, av Joseph Nordberg, S:t Petersburg 1856.
817. HANDFAT, av Joseph Nordberg, S:t Petersburg 1856.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1589. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
1589. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1460. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1460. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1521. GALLERKORG med FAT, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1521. GALLERKORG med FAT, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
18. Anna Palm de Rosa, Fortkörningsböter, Bois de Boulogne.
18. Anna Palm de Rosa, Fortkörningsböter, Bois de Boulogne.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
965. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct, i form av hjärtan.
965. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct, i form av hjärtan.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1025. RING, princesslipade diamanter, tot. 4.10 ct.
1025. RING, princesslipade diamanter, tot. 4.10 ct.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1537. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
1537. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1129. ÖRHÄNGEN, odlade Tahiti pärlor, ca 16 mm, med svarta briljantslipade diamanter.
1129. ÖRHÄNGEN, odlade Tahiti pärlor, ca 16 mm, med svarta briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
737. URNA, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
737. URNA, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
286. SEMIANTIK KESHAN sk. Dabir. 310,5 x 203,5 cm.
286. SEMIANTIK KESHAN sk. Dabir. 310,5 x 203,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
302. SEMIANTIK TÄBRIS. 417 x 328 cm.
302. SEMIANTIK TÄBRIS. 417 x 328 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
305. OLD TÄBRIS FIGURAL. 297 x 200 cm.
305. OLD TÄBRIS FIGURAL. 297 x 200 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1124. COLLIER, fem rader med infattade briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1124. COLLIER, fem rader med infattade briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1517. SERVIS, 24 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1517. SERVIS, 24 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
926. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige tidigt 1600-tal.
926. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige tidigt 1600-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1370. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1370. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
725. GLASSERVIS, 62 delar. Kosta "Junior", 1900-tal.
725. GLASSERVIS, 62 delar. Kosta "Junior", 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
887. KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire.
887. KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1365. VAS, satsuma. Japan, Meiji.
1365. VAS, satsuma. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
658. KONSOLUR, Schweiz, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
658. KONSOLUR, Schweiz, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
546. BANKETTSOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
546. BANKETTSOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
981. ÖRHÄNGEN, checkerslipad rosenkvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
981. ÖRHÄNGEN, checkerslipad rosenkvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
624. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.
624. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
628. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.
628. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
923. BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudviksvall 1794.
923. BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudviksvall 1794.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
352. Gustaf Wilhelm Palm, Näten torkas.
352. Gustaf Wilhelm Palm, Näten torkas.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1188. RING, oval fasettslipad smaragd, 1.25 ct.
1188. RING, oval fasettslipad smaragd, 1.25 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
334. Johan Philip Lemke (Lembke) Hans krets, Kavalleribatalj.
334. Johan Philip Lemke (Lembke) Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1242. SPINDELUR, Courvoisier, Frankrike, kvartsrepeter. Sent 1700-tal.
1242. SPINDELUR, Courvoisier, Frankrike, kvartsrepeter. Sent 1700-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
248. SEMIANTIK HERIS. 341 x 272 cm.
248. SEMIANTIK HERIS. 341 x 272 cm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1398. VAS med LOCK, porslin, Qing dynasti, Kangxi (1662-1722). "Clobbered".
1398. VAS med LOCK, porslin, Qing dynasti, Kangxi (1662-1722). "Clobbered".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
586. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
586. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
602. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.
602. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1067. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
1067. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1160. COLLIER, olika slipade kunziter i handgjorda fattningar i lång kedja.
1160. COLLIER, olika slipade kunziter i handgjorda fattningar i lång kedja.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1185. COLLIER, ovala fasettslipade oranga safirer, tot. 44 ct.
1185. COLLIER, ovala fasettslipade oranga safirer, tot. 44 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
322. Carl Peter Mazer, "Kakelugnsmakare Josef Öfverberg" (1771-1842).
322. Carl Peter Mazer, "Kakelugnsmakare Josef Öfverberg" (1771-1842).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1182. RING, smaragd med antikslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
1182. RING, smaragd med antikslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
311. Karl Fredrik Brander, "Friherre Jonas Wulfvenstierna" (1681-1762).
311. Karl Fredrik Brander, "Friherre Jonas Wulfvenstierna" (1681-1762).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
507. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
507. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
530. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
530. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
856. PRAKTVAS, porslin. Ryssland, 1800-talets mitt.
856. PRAKTVAS, porslin. Ryssland, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
721. POKALER med LOCK, ett par, glas. Ca 1800, Göteborg eller Gjövik.
721. POKALER med LOCK, ett par, glas. Ca 1800, Göteborg eller Gjövik.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
3. Alfred Wahlberg, Vintervy över Skeppsbron, Stockholm.
3. Alfred Wahlberg, Vintervy över Skeppsbron, Stockholm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
566. KARMSTOLAR, fyra stycken. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
566. KARMSTOLAR, fyra stycken. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
637. GOLVUR. England, omkring 1800.
637. GOLVUR. England, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
616. AMPEL, för åtta ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
616. AMPEL, för åtta ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
177. Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.
177. Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?