Vårens Klassiska 562

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
709TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. Gjutjärn. Empire, 1800-talets första hälft.Återrop
710BORDSTELEFON. L.M. ERICSSON & Co, Stockholm. Modell 1878.160 000 SEK
711BORDSTELEFON. LM ERICSSON. "Kaffekvarnen".30 000 SEK
712BORDSTELEFON. ELEKTRISK BUREAU, KRISTIANIA, NORGE, Ca 1885. No 15591.Återrop
713BORDSTELEFON. Firma Geisler, St Petersburg, Ryssland. 1800-talets senare del.115 000 SEK
714LEICA IIIf, "Swedish Army" Nr: 822 926. Ca 1956.85 000 SEK
715SVENSKA AKTIEBREV 1728-1899, en samling om 1198 aktiebrev samt diverse dokument rörande Göta kanal bolaget såsom regler.775 000 SEK
716POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft.Återrop
717POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft, senbarock.9 000 SEK
718POKAL, glas. Senbarock, 1700-talets första hälft. Troligen Kungsholms glasbruk.Återrop
719SPETSGLAS. Sverige, 1700-talets andra hälft.8 000 SEK
720SPETSGLAS, sex (3+3) stycken. Sverige, 1700-tal.6 000 SEK
721POKALER med LOCK, ett par, glas. Ca 1800, Göteborg eller Gjövik.16 000 SEK
722BÄGARGLAS, två stycken. Tyskland, 1700-tal.Återrop
723GLASSERVIS, 24 delar. Gustaviansk stil.23 000 SEK
724GLASSERVIS, 94 delar. Kosta "Junior", 1900-tal.26 000 SEK
725GLASSERVIS, 62 delar. Kosta "Junior", 1900-tal.18 000 SEK
726BARTMANKRUS, saltglaserat stengods. Tyskland, 1600-tal.6 500 SEK
727TOBAKSKRUS, fajans. Delft, troligen 1700-tal.3 200 SEK
728KANNA, fajans. Norge, 1700-tal. Sannolikt Drammen.9 000 SEK
729SKÅL, fajans. Troligen Frankrike, 1700-tal.Återrop
730TALLRIKAR, fem stycken, fajans. Frankrike, 1700-tal.Återrop
731KALLSKÅLSKÅL med LOCK, fajans. Rörstrand 1700-tal.Återrop
732TALLRIKAR, tre stycken, fajans. Rörstrand, daterade 21/11-1758, 2/10-58 samt 3/12-58.11 500 SEK
733TALLRIKAR, tre stycken, fajans. Rörstrand 1750-tal.7 000 SEK
734FAT, fajans, Rörstrand, 1700-tal.16 500 SEK
735FAT, fajans, Marieberg, 1700-tal. Ehrenreichs period.4 000 SEK
736FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.3 000 SEK
737URNA, fajans. Rörstrand, 1700-tal.15 000 SEK
738KANNA med LOCK, fajans. Rörstrand, (17)73.6 000 SEK
739SMÖRASK med LOCK, fajans. 1700-tal, troligen Marieberg.5 000 SEK
740TERASSVAS, fajans. Marieberg, Berthevins period, daterad 1/2-(17)69.16 500 SEK
741TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, 1700-tal.5 500 SEK
742FIGURIN, porslin. Marieberg, 1700-tal.10 000 SEK
743FIGURINER, ett par, porslin. Marieberg, Stens period (1768-88).14 000 SEK
744TERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-tal.Återrop
745POTPOURRIURNA med LOCK, flintgods. Marieberg, troligen 1780-tal.6 000 SEK
746FIGURIN, flintgods. 1800-tal.4 000 SEK
747TABATIERE, porslin och förgylld silvermontering. Meissen, ca 1730.31 000 SEK
748SPILKUM, porslin. Meissen, ca 1730-35.23 000 SEK
749TALLRIK, porslin. Meissen, 1700-tal.22 000 SEK
750KOPP och FAT, porslin. Meissen, 1700-talet.15 000 SEK
751TEKANNA, porslin. Meissen. 1700-tal.11 000 SEK
752KOPP med FAT, porslin. Meissen, ca 1735.3 000 SEK
753TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, punktperiod (1763-73).Återrop
754TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).6 500 SEK
755KANNA med LOCK, porslin. Meissen. 1700-tal.5 000 SEK
756FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.38 000 SEK
757FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.6 000 SEK
758FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1700/1800-tal.Återrop
759SERVIS, nio delar, porslin. Meissen, 1700-tal.10 000 SEK
760FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1800-tal.6 800 SEK
761MINIATYRVASER, ett par, porslin. Meissen, 1800-tal.Återrop
762FIGURINER, ett par, porslin. Meissen, 1920-tal.Återrop
763FIGURIN, porslin. Meissen, 1920-tal.3 000 SEK
764TALLRIKAR, 14 stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.25 000 SEK
765TALLRIKAR, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.26 000 SEK
766DESSERTTALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.60 000 SEK
767SERVISDELAR, fem stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.36 000 SEK
768GLACIERER, ett par samt BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.60 000 SEK
769BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.4 000 SEK
770FAT, porslin. Berlin, 1700-tal.37 000 SEK
771KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800.3 000 SEK
773FAT, porslin. Nymphenburg, 1750-60-tal. Bustellis period.Återrop
774FIGURIN, porslin. Nymphenburg, modell av Franz Anton Bustelli, ca 1760.42 000 SEK
775FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, 1760-65.4 500 SEK
776Figurin, porslin. Ludwigsburg.3 000 SEK
777TEKANNA, porslin. Frankenthal, 1700-tal.1 500 SEK
778FIGURINER, två stycken, porslin. Frankenthal, 1700-tal.6 000 SEK
779FIGURIN, porslin. Höchst, troligen 1700 talets andra hälft.5 000 SEK
780FIGURGRUPP, porslin. Höchst, troligen 1770-tal.15 000 SEK
781KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.28 000 SEK
782KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.20 000 SEK
783KOPP med FAT, porslin. "Sèvres", 1700-tal.15 000 SEK
784KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.26 000 SEK
785KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.18 000 SEK
786PLATEAU À DEUX POTS, porslin. Frankrike, "Sèvres", troligen 1700-tal.Återrop
787KOPPAR med FAT, 3 st, porslin. Paris, Empire. 1800-tal.Återrop
788GLACIERER med INSATS och LOCK, ett par, porslin. Frankrike, Empire,11 000 SEK
790VAS, porslin. Sèvres, daterad 1889, samt 1893 för dekorationen.Återrop
791ISKLOCKA, porslin. Kunglig Dansk omkring år 1800.4 500 SEK
792SERVIS, 97 delar, porslin. "Musselmalet", Kungl. Dansk, 1900-tal.44 000 SEK
793TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.32 000 SEK
794KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, ”Flora Danica”, 1900-tal.22 000 SEK
795CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 12 stycken, porslin. "Flora Danica, Royal Copenhagen, 1900-tal.24 000 SEK
796TALLRIKAR, sju stycken, porslin. Kungl dansk, “Flora Danica”, 1900-tal.12 000 SEK
797GALLERSKÅL med FAT. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.17 500 SEK
798VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.12 500 SEK
799VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kungl dansk, 1900-tal.10 000 SEK
800FAT, porslin. Kungl Dansk, “Flora Danica”, 1890-tal.12 000 SEK
801SALADIERE, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.10 000 SEK
802FAT, två stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.10 500 SEK
803FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.6 500 SEK
804IKON, Ryssland 1800-tal.5 000 SEK
805IKON, Ryssland, 1800-tal.10 000 SEK
805AIKON, Ryssland 1800-tal.Återrop
806IKON, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1896.30 000 SEK
807CHARKA, omärkt, Ryssland 1690-tal.18 500 SEK
808CHARKA, omärkt, Ryssland 1700-1710.18 500 SEK
809MOCKAKANNA, av Alexander Jaschinkov, S:t Petersburg 1805.30 000 SEK