Vårens Klassiska 562

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
501BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.30 000 SEK
502BYRÅ, av Gottlieb Iwersson 1781 (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.750 000 SEK
503BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad. Gustaviansk.Återrop
504BYRÅ. Stockhomsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.48 000 SEK
505BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten. Gustaviansk, 1700-talets slut.70 000 SEK
506BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.36 000 SEK
507BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.22 000 SEK
508BYRÅ, gustaviansk, Gustaf Foltiern 1786 (mästare i Stockholm 1771-1804).Återrop
509BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.150 000 SEK
510BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt.590 000 SEK
511SEKRETÄR, av Jean-Pierre Latz (ca 1691-1754). Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.Återrop
512BORD. Sverige, 1700-tal. Senbarock.11 000 SEK
513TEBORD, med fajansbricka. Stralsund, 1700-talets andra hälft.115 000 SEK
514BORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.30 000 SEK
515BORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. Anders Lundelius art.18 000 SEK
516BORD, av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837). Sengustavianskt.16 000 SEK
517BORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.11 000 SEK
518BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.21 000 SEK
519BORD, av Johan Petter Berg (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1802-16). Sengustavianskt.10 000 SEK
520FÄLLBORD, ett par. Mälardalen, omkring år 1800.23 000 SEK
521FÄLLBORD, två stycken, av Lars Eric Lindell (verksam i Köping 1818-1843).Återrop
522FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).10 000 SEK
523FÄLLBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813 ).Återrop
524SPELBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustavianskt.33 000 SEK
525SPELBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustavianskt.22 000 SEK
526SPELBORD. Baltikum, 1800-talets första hälft. Empire.15 000 SEK
527SALONGSBORD. Baltikum, empire, 1800-talets första hälft.Återrop
528STENBORD. Skåne, 1800-tal.76 000 SEK
529MATBORD. England, omkring år 1800 och senare.18 000 SEK
530MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.Återrop
531KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.170 000 SEK
532KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.Återrop
533KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. Ritat av Louis Masreliez, utfört av Jean Baptiste Masreliez.56 000 SEK
534KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.20 000 SEK
535KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. Pehr Ljungs art.Återrop
536KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.42 000 SEK
537KOLONNER, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.28 000 SEK
538PIEDESTAL, empirestil, Sverige, 1800-tal.Återrop
539BORD. Barock, 1700- talets första hälft.26 000 SEK
540HIMMELSÄNG. Barock/barockstil, 1600/1800-tal.Återrop
541SÄNG OCH SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-slut.50 000 SEK
542SALONGSMÖBEL, sju delar. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. Ephraim Ståhls art.210 000 SEK
543SALONGSMÖBEL OCH BORD, åtta delar. Sengustaviansk stil omkring år 1900.36 000 SEK
544BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.20 000 SEK
545BANKETTSOFFA, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.7 000 SEK
546BANKETTSOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.8 000 SEK
547SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.35 000 SEK
548BERGERE. Erik Öhrmarks art (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustaviansk.36 000 SEK
549BERGERE, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.37 000 SEK
551BERGERE. Frankrike, 1700-tal. Louis XV.21 000 SEK
552KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
553KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.17 000 SEK
554KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.26 000 SEK
555KARMSTOLAR, ett par, rokoko. Sverige, 1700-talets andra hälft.Återrop
556KARMSTOL. Gustaviansk, 1700-talets slut. Gripsholmsmodell.26 000 SEK
557KARMSTOL/GUNGSTOL, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777 ). Gustaviansk.9 000 SEK
558KARMSTOLAR, ett par. Troligen av Joseph Ruste, för kronprins Gustav (IV) Adolfs hovstat 1778. Gustavianska.65 000 SEK
559KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Gustavianska.35 000 SEK
560KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.40 000 SEK
561KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.28 000 SEK
562KARMSTOLAR, tre snarlika. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.40 000 SEK
563KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. Ephraim Ståhls art.70 000 SEK
564KARMSTOLAR ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.35 000 SEK
565KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.Återrop
566KARMSTOLAR, fyra stycken. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.36 000 SEK
567KARMSTOLAR, 4 ST OCH STOLAR, 6 ST, senempire, Ryssland/Baltikum, 1800-talets första hälft.Återrop
568STOLAR, fyra stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.25 000 SEK
569STOLAR, fyra stycken. Carl Wilhelm Carlberg för Gunnebo. Sengustavianska, 1700-talets slut.40 000 SEK
570STOLAR, fem stycken. Carl Wilhelm Carlberg för Gunnebo. Sengustavianska, 1700-talets slut.56 000 SEK
571STOLAR, fyra stycken, av Erik Öhrmark (3) och Ephraim Ståhl (1). Gustavianska.32 000 SEK
572STOLAR, fem stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.33 000 SEK
573STOLAR, 2+2 st. Gustavianska stockholmsarbeten.44 000 SEK
574STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Sengustavianska.7 000 SEK
576TABURETTER, fyra stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.32 000 SEK
577TABURETTER, ett par, av Erik Öhrmark ( mästare i Stockholm 1777 - 1813 ). Gustavianska.10 500 SEK
578TABURETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.15 500 SEK
579TABURETT, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812). Sengustaviansk.9 000 SEK
580SPEGLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.220 000 SEK
581SPEGEL. Troligen Burchardt Prechts verkstad (verksam i Stockholm 1674-1738). Senbarock.Återrop
583SPEGEL. Senbarock, 1700-talets första hälft.Återrop
584RAM/SPEGEL. 1700/1800-tal.18 000 SEK
585SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.48 000 SEK
586SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Återrop
587SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.12 000 SEK
588SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.18 000 SEK
589SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.21 000 SEK
590SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.44 000 SEK
591SPEGEL, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelmakare i Stockholm 1774-1816). Gustaviansk.16 500 SEK
592SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.18 000 SEK
593SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.23 000 SEK
594SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.29 000 SEK
595SPEGEL. Stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut. Gustaviansk.37 000 SEK
597SPEGEL. Sengustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut.Återrop
598SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustavianska.15 000 SEK
599SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Troligen Göteborgsarbeten. 1800-talets början. Empire.50 000 SEK
600APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe.72 000 SEK
601APPLIQUER, ett par. Frankrike 1800-talets början. Empire.37 000 SEK
602APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.28 000 SEK
603APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Empirestil, omkring år 1900.17 000 SEK
604LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.68 000 SEK