Vårens Klassiska 562

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
306OLD VERAMIN. 341,5 x 212 cm.Återrop
308INDISK troligen. 596,5 x 401,5 cm.Återrop
309Ryttarporträtt med husar från Smålands regemente.48 000 SEK
310Drottning Kristina som Minerva.24 000 SEK
311Karl Fredrik Brander, "Friherre Jonas Wulfvenstierna" (1681-1762).14 000 SEK
312Johan Henrik Scheffel, "Karl Martinsson Bergstedt" (1622-1694).14 000 SEK
313David Klöcker Ehrenstrahl, "Anna Ursula Scheffer" (1660-).20 000 SEK
314Martin Mijtens d.ä Hans skola, "Johannes Törneros" (1666-1710) & makan "Regina Kristina Drossander".26 000 SEK
315David von Cöln, Vid Vulkanus smedja.30 000 SEK
316Lorens Pasch d y, "Eva Katarina Swedenstierna" (1759-1836).125 000 SEK
317Johan Stålbom Tillskriven, "Beata Sofia Sparre af Söfdeborg" (1735-1821).27 000 SEK
318Jonas Forsslund, "Charlotta Augusta Adlerfelt" (1765-1791).20 000 SEK
319ELIAS MARTIN. Olja på duk.Återrop
320Johan David Swartz (Schwartz), "Drottning Ulrika Eleonora" (1688-1741).Återrop
321Fredric Westin, Kvinna med pärlhalsband.35 000 SEK
322Carl Peter Mazer, "Kakelugnsmakare Josef Öfverberg" (1771-1842).18 000 SEK
323Friedrich Dürck Tillskriven, "Prins Gustav" (Sångarprinsen) (1827-1852).12 000 SEK
324Geskel Saloman, Porträtt av Moses och Hanne Ruben, Köpenhamn.11 000 SEK
325Erik Wahlbergson, "Marianne Lewenhaupt" (1841-1896) och systern "Charlotte Lewenhaupt" (1847-1875).26 000 SEK
326"Karl XIV Johan" (1763-1844).31 000 SEK
327Carl Fredrik von Breda, "Hedvig Eleonora Wachtmeister af Björkö" (1739-1806).60 000 SEK
328Martin David Roth, "Nils Svensson" (1741-1815) makan"Nilla Olufsdotter" (1743-1811) samt dottern "Kierstina Nilsdotter" (1779-.215 000 SEK
329Lars Henning Boman Tillskriven, Stilleben med druvor, krus och döda fåglar.15 000 SEK
330Georg Engelhard Schröder, Mytologisk scen.30 000 SEK
331Pastoral idyll.Återrop
332Carl Fredrik von Breda, Evangelisterna Matteus och Lukas.40 000 SEK
333Pehr Hilleström, "Scen ur La belle Arsène" (Akt III, scen 8).Återrop
334Johan Philip Lemke (Lembke) Hans krets, Kavalleribatalj.12 000 SEK
335Louis Masreliez Hans krets, Antikiserande motiv.35 000 SEK
336Lorens Pasch d y, Gustav III som barn.140 000 SEK
337Gustaf Lundberg, "Friherrinnan Ulrica Fredrika Cedercreutz" (1730-1784).54 000 SEK
338Gustaf Lundberg, "Greve Mattias von Hermansson" (1716-1789).60 000 SEK
340Carl Johan Fahlcrantz, Kung Beles gravhög vid Balestranden.8 500 SEK
341Carl Johan Fahlcrantz, Fortunadalen, Norge.10 000 SEK
342Carl Johan Fahlcrantz, Torstein Vikingsons gravhög på Framnes.18 000 SEK
343Carl Johan Fahlcrantz, Sognefjorden; Framnäs och Balestrand, Frithiofs och Ingeborgs hem.20 000 SEK
344Carl Johan Fahlcrantz, Utsikt av Tistedalen med Fredrikshalls stad och Fredrik Fästning i fonden.20 000 SEK
346Carl Johan Fahlcrantz, Skymningslandskap med ruiner.Återrop
346ACarl Johan Fahlcrantz, Utsikt mot Andrarums kyrka.19 000 SEK
347Carl Stephan Bennet, Bohus fästning.12 000 SEK
348Albert Blombergsson, Vy från Sandarne.40 000 SEK
349Joseph Magnus Stäck, Utsikt över Florens.12 000 SEK
350Per Daniel Holm, Fjällandskap, troligtvis från Jämtland.5 000 SEK
351Gustaf Wilhelm Palm Tillskriven, Vy från Monte Pellegrino och Palermo.88 000 SEK
352Gustaf Wilhelm Palm, Näten torkas.24 000 SEK
354Ferdinand Fagerlin, Överraskad.40 000 SEK
355Ferdinand Fagerlin, "Den förtvivlade friaren".35 000 SEK
356FERDINAND FAGERLIN, olja på duk, signerad Ferd. Fagerlin.Återrop
357Ferdinand Fagerlin, "Den förhånade ungkarlen".30 000 SEK
358Nils Andersson, Gubbe säljande fastlagsris.Återrop
359August Jernberg, Dressyr.6 500 SEK
360NILS ANDERSSON, olja på uppfodrad duk, sign o dat 1850.Återrop
361Bengt Nordenberg, "På Orgelläktaren".35 000 SEK
362Bengt Nordenberg, Allmogeinteriör.30 000 SEK
363Marcus Larsson, "Vy av Öresund".175 000 SEK
364Marcus Larsson, Stormigt hav med skeppsbrott.Återrop
365Carl d'Unker, Köksinteriör med gitarrspelande kvinna.8 500 SEK
366Carl d'Unker, Kurtis.33 000 SEK
367Dieric Bouts Hans efterföljd, Utdrivandet ur paradiset.150 000 SEK
368Sebastiano Ceccarini Hans krets, Kvinna och barn med broderade klänningar.33 000 SEK
369Pieter Jansz. Porbus Hans efterföljd, Porträtt av man i svart hatt och pälsbrämad rock.Återrop
370Porträtt av gosse i röd dräkt.Återrop
371Pompeo Girolamo Batoni Hans krets, Porträtt av påve Clemens XIV.Återrop
371AAntoine Pesne Hans ateljé, Officer vid 2:a Kyrassiärregementet, Preussen (möjligen prins August Wilhelm eller prins Friedrich Heinrich Ludwig).29 000 SEK
372Jan Harmensz. van Bijlert (van Bylert), Evangelisten Markus.300 000 SEK
373Jacques Courtois kallad Le Bourguignon Hans krets, Kavalleribatalj.22 000 SEK
374Salvator Rosa Hans krets, Ryttarbatalj.18 000 SEK
375Jan Asselyn Hans efterföljd, Avsittningen.Återrop
376Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.Återrop
377Jan Wyck, Bataljscen.85 000 SEK
378OKÄND KONSTNÄR, olja på uppfordrad duk, Italien, 16/1700-tal.Återrop
379Stilleben med tulpaner, vallmo, iris, rosor, förgärmigej, nejlikor, fjärilar och sniglar.56 000 SEK
380Michiels Simons (Simonis) Tillskriven, Stilleben med persikor, plommon, druvor och melon.150 000 SEK
381JOHAN CHRISTIAN VOLLERDT, olja på duk, sign o dat 1762.Återrop
382Cornelis Huysmans Hans krets, Höglänt landskap med vandrande figurer.23 000 SEK
383Johan Christian Vollerdt Tillskriven, Vinterlandskap med figurer på isen.Återrop
384Gaspar de Witte Hans krets, Blixtnedslaget.14 000 SEK
385Lambert Jacobsz Hans krets, Interiör med tre män.100 000 SEK
386Theodor Schröder, Stilleben med blommor och fjärilar och stilleben med fruketr och fågel.33 000 SEK
387Jan Vonck Hans krets, Stilleben med kramsfåglar och frukter.19 000 SEK
389Giuseppe Recco Tillskriven, Stilleben med fiskar, musslor, kräfta och blommor.200 000 SEK
390OTTO VAN VEEN, Olja på parketterad pannå.Återrop
391FLAMLÄNDSK SKOLA, olja på duk, 1600/1700-tal.Återrop
392Jan Havicksz. Steen Hans krets, Måltidsstycke med musikanter.Återrop
392AFLAMLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, 1600/1700-tal.Återrop
393Christian Gillisz. van Couwenberg Tillskriven, Fiolspelerskan.110 000 SEK
394Den botfärdiga Magdalena.50 000 SEK
395ANTON VAN DYCK (Hans efterföljd), olja på uppfodrad duk, troligen 1700-tal.Återrop
396ITALIENSK KONSTNÄR 16/1700 TAL. Uppfodrad duk.Återrop
397Massimo Stanzione Tillskriven, Bebådelsen.Återrop
398Anthonie Palamedesz., Gammaltestamentlig scen med Ester, Haman och Ahasverus.Återrop
399Stilleben med citron, körsbär, plommon, smultron och fajansfat.Återrop
400Cornelis Jansz. de Heem, Stilleben med frukt och grönsaker.28 000 SEK
401Blomsterstilleben.40 000 SEK
402Pieter Snayers Tillskriven, Slaget vid Leipzig.100 000 SEK
403Cornelis de Vos Tillskriven, Konstnärsfamiljen.15 000 SEK
404Flickporträtt med hund och fågel.40 000 SEK
405JAN HARMENSZ. BYLERT, Hans krets. Olja på uppfodrad duk, otydligt signerad och daterad.Återrop
406Gottfried Kneller Hans krets, Porträtt av pojke i landskap.Återrop
407Michael Sweerts, Ung pojke som kliar sig i huvudet.Återrop