Vårens Klassiska 562

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
408Pastorala landskap med figurstaffage.42 000 SEK
409Jacob Willemsz. De Wet Hans efterföljd, Scener ur Esters bok.39 000 SEK
410Jean Baptiste Saive dä Tillskriven, Grönsaksmånglerskan.260 000 SEK
411Nymf lekande med en liten faun i ett berglandskap.215 000 SEK
412Abraham van Cuylenborch Hans krets, Grottlandskap med antika statyer och nakna nymfer.Återrop
413Leandro Bassano Tillskriven, Italiensk ädling med svart hatt, violett klädnad med en svart jacka med vänstra handen vilande på ett svärdsfäste.Återrop
414Carle van Loo Tillskriven, Sittande manlig modell, helfigur.30 000 SEK
415Gabriele Bella Tillskriven, Canal Crande med Rialtobron sedd från söder.46 000 SEK
416Maria, Jesusbarnet, Johannes Döparen och Petrus.Återrop
417Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.62 000 SEK
418Capriccio.Återrop
420CORNELIS DUSART. Olja på pannå.Återrop
421Willem van Mieris Hans efterföljd, Vertumnus och Pomona.24 000 SEK
422Jan Wijnants Tillskriven, Dynlandskap med fiskare.15 000 SEK
422AMytologisk figurscen.17 000 SEK
423Kvinna som vestal, möjligen madame de Victoire.36 000 SEK
424Abraham Janssens Hans efterföljd, Madonnan med barnet.24 000 SEK
425Frans Snyders Hans art, I kött, fisk och grönsaksståndet.Återrop
426Abraham Janssens Hans efterföljd, Sta Helena.31 000 SEK
427Peter Lely (Pieter van der Faes) Hans krets, Gosse med romersk dräkt i landskap.20 000 SEK
428Rebecka vid brunnen.60 000 SEK
429Johann Georg Böhm Tillskriven, Tysk-romerska kejsarinnan Elisabeth Christina.42 000 SEK
430Leandro Bassano Hans krets, Noaks ark.Återrop
431Giovanni Paolo Panini Hans krets, Ruinlandskap med figurstaffage.42 000 SEK
431AAntonio Ponce Hans krets, Blomsterstilleben i flätad korg.25 000 SEK
432Paul de Vos Tillskriven, Hundar anfallande rävar.110 000 SEK
433Pieter Neffs, Katedralsinteriör med figurer.Återrop
434Sydländskt landskap med vandrande figurer.Återrop
435JOOST CORNELISZ DROOCHSLOOT, olja på pannå, signerad och daterad 1674.Återrop
436FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.Återrop
437Pieta.Återrop
438Amor och Psyke.54 000 SEK
439Andries Pauli dy, Kvinna i tankar.Återrop
440Vilande Diana.Återrop
440ABartolomeo Manfredi Hans krets, Muciserande sällskap.215 000 SEK
441Charles Grandon, Jacob och Rebecka vid brunnen.19 000 SEK
441AGoris de Coxie, Vidsträckt landskap med herde och kreatur.Återrop
442Giovanni Lanfranco Hans krets, Vädjan.Återrop
443Antonio Bellucci Hans krets, Susanna och gubbarna.Återrop
443AMaria Magdalena.13 000 SEK
444George Morland, Landskap med rastande sällskap.Återrop
445Theodore Gudin, Fartyg vid kusten.25 000 SEK
446John Vivian Tillskrivna, Venetianska vedutor.32 000 SEK
447Elias Brenner Tillskriven, Herkules val mellan Dygden och Lastbarheten.40 000 SEK
448Carl Petter Hilleström, Landskap med herdinna och getter vid bro.13 000 SEK
449Fritz von Dardel Tillskriven, "Söndags Afton den 25 Marts".4 500 SEK
450Jonas Carl Linnerhielm Tillskriven, Figurstaffage vid Ekolsunds slott.8 500 SEK
451Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med fiskare vid en flod.3 000 SEK
452Elias Martin, Pojkar som vattnar hästar.Återrop
453Johan Tobias Sergel, "Det betlehemitiska barnamordet".20 000 SEK
454Martin Rudolf Heland Tillskriven, Vy av Forsmarks bruk ifrån den engelska parken, i förgrunden herrskap spelande fjäderboll.12 000 SEK
454ALelio Orsi, Leda och svanen.1 250 000 SEK
455Johan Tobias Sergel, Studie till ett fundament.8 000 SEK
456Johan Tobias Sergel, Promenerande man med käpp (sannolikt konstnären Louis Jean Desprez).4 000 SEK
457Johan Tobias Sergel, Putti.10 000 SEK
458Fredric Westin, Titelblad till Magnus Lehnbergs predikningar.Återrop
459Domenico Bossi, "Carolina Susanna Oxelgren" (1773-1802).68 000 SEK
460Salomon Hofling, Man i blå justacorps.2 800 SEK
461Carl Viertel, Man med kraschan.5 200 SEK
462Egron Lundgren, "Från en tjurfäktning i Spanien".6 000 SEK
463Egron Lundgren, Indisk flicka.9 000 SEK
464Egron Lundgren, Dansande italiensk flicka.4 600 SEK
465Egron Lundgren, Dispyten, elegant rokokosällskap kring ett bord utövande sällskapsspel.Återrop
466Vy från Sydostasien, möjligen Indonesien.10 000 SEK
467Nicolai Abildgaard, Kirke sörjer Odysseus avresa.6 000 SEK
468Donato Creti Tillskriven, Bebådelsen.6 300 SEK
469OKÄND KONSTNÄR, kritteckning på papper. Holländsk skola, 1600-tal.Återrop
470GERRIT DOU, tillskriven. Kritteckning, otydligt signerad.Återrop
471Sankt Antonius av Padua.12 000 SEK
472Studier av två kvinnliga figurer, studie av kvinnlig figur med en korg verso.Återrop
473Studier av lejon.Återrop
474Benjamin Patersson, "Le pont de Wasili-Ostrow avec les environs".76 000 SEK
475Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung".23 000 SEK
476Frederick de Wit, "Nova Orbis Tabula In Lucem Edita, A.F.de Wit".27 000 SEK
477Johann Baptist Homann, Accurate Carte der Upländischen Scheren mit der Situation und gegend umh die königl Schwedische Haupt und Residentz...8 500 SEK
479Johannes van Keulen, "Paskaart voor een gedeelte der Oost Zee beginnende van Schenkkenes tot aan Stokholm".10 000 SEK
480Birgitta Birgersdotter (heliga Birgitta), ONUS MUNDI EX REVELATIONIBUS S. BIRGITTAE A JOHANNES TORTSCH COMPILATUM [Part one (of 2) only].15 000 SEK
481Erik Dahlbergh, SUECIA ANTIQUA ET HODIERNA. 1-3 in two vols.84 000 SEK
481AJAN VAN GOOL. DE NIEUWE SCHOUBURG DER NEDERLANTSCHE KUNSTSCHILDERS EN SCHILDERESSEN:.Återrop
481BBirgitta Birgersdotter (heliga Birgitta), REVELATIONES S. BIRGITTAE, OLIM À CARD. TURRECREMATA RECOGNITÆ ...6 000 SEK
481CEMANUEL SWEDENBORG 1688-1772. OPERA PHILOSOPHICA ET MINERALIA. 1-3, Dresden och Leipzig 1734.12 000 SEK
482MÄSTERSTYCKE, av Carl Flygare, mästare i Jönköping 8 juli 1809. Sengustavianskt.30 000 SEK
483SKRIVSKÅP. England, 1700-talets första hälft. Queen Anne.32 000 SEK
484SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft Rokoko.72 000 SEK
485HÖRNSKÅP, av Martin Ohneberg (verksam i Paris 1773). Louis XVI.32 000 SEK
486SEKRETÄR. Tyskland 1700-tal.15 000 SEK
487RULLKLAFFSEKRETÄR. Tyskland, 1700-talets slut.24 000 SEK
488SEKRETÄR, av Carl Diedrik Fick (mästare i Stockholm 1776-1806). Sengustaviansk.52 000 SEK
489SKRIVBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.23 000 SEK
490SKRIVBORD, av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837). Karl Johan.25 000 SEK
491SKRIVBORD. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.10 500 SEK
492SKRIVBORD, av C. K. Edberg (mästare i Stockholm 1843-96). Nyrenässans.52 000 SEK
493BYRÅ MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock.19 000 SEK
494BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets förra del. Régence.45 000 SEK
495BYRÅ. Frankrike, 1700/1800-tal. Régencestil.60 000 SEK
496BYRÅ av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.310 000 SEK
497BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.110 000 SEK
498BYRÅ. Tillskriven Johan Jacob Eisenbletter (ebenist i Stockholm ca 1760). Rokoko.50 000 SEK
499BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Jacob Sjölins art. Rokoko.36 000 SEK
500BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.45 000 SEK