Vårens Klassiska 562

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
605LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.65 000 SEK
606LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring år 1800. H 85.Återrop
607LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. Carl Henrik Brolins art.49 000 SEK
608LJUSKRONA, för sju ljus. Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustaviansk.64 000 SEK
609LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk omkring år 1800.34 000 SEK
610LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.30 000 SEK
611LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.58 000 SEK
612LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.58 000 SEK
612ALJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.28 000 SEK
615TAKARMATUR. Design Ernst Billgren 2010.145 000 SEK
616AMPEL, för åtta ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.18 000 SEK
617AMPEL, Empirestil, 1800-tal. H 130.Återrop
619KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.78 000 SEK
620KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.30 000 SEK
621KANDELABRAR, ett par. Empirestil, omkr 1900.Återrop
623LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
624LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.Återrop
625LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.29 000 SEK
626LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.18 000 SEK
627LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.16 000 SEK
628LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.Återrop
629LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.70 000 SEK
630LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.16 000 SEK
631LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-tal.Återrop
632LJUSSTAKAR, ett par. Gudmund Östling 1786 ( mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko.17 000 SEK
633LJUSSTAKAR, två stycken, av Gottlob Friedrich Baumann, Hudiksvall 1789 resp. 1802.13 500 SEK
634GOLVUR, av Daniel Quare. London omkring 1710. Queen Anne.460 000 SEK
635GOLVUR, av John Ellicott (1706-1772). London, 1700-tal.Återrop
636GOLVUR, av Markwick and Markham, London 1700-tal.16 000 SEK
637GOLVUR. England, omkring 1800.Återrop
638GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft.28 000 SEK
639GOLVUR, av Olof Tidblad. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.25 000 SEK
640VÄGGPENDYL, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.14 000 SEK
641VÄGGPENDYL, av Olof Ljungdahl (urmakare i Stockholm f. 1746, död 1780). Gustaviansk.24 000 SEK
642VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.25 000 SEK
643BORDSUR, av Daniel Quare and Stephen Horseman. England 1720-tal. George II.250 000 SEK
644BORDSUR, av Jacobeus Markwick. England, tidigt 1700-tal. Queen Anne.420 000 SEK
645BORDSUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III.Återrop
646BORDSUR, av David Lestourgeon. London, tidigt 1700-tal. Barock.32 000 SEK
647BORDSUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-1794). Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.20 000 SEK
648BORDSUR, av Elias Weckherlin. Tyskland, 1600-talets andra hälft.10 500 SEK
649BORDSUR, av Wolffgand Günter. Gedau, 1600-talets slut.125 000 SEK
650BORDSUR, av Anders Forssman, Jönköping (f. 1690, d. 1767). Senbarock.Återrop
651BORDSUR, av Adolph Fredrik Bjurman, Norrköping, omkring år 1800. Sengustavianskt.9 000 SEK
652BORDSUR, av Robert Markham. England, 1700-tal.36 000 SEK
653LYKTUR, av Thomas Loomes. England, 1600-talets mitt.66 000 SEK
654LYKTUR. England, 1600/1700-tal.14 500 SEK
655LYKTUR. Frankrike, 1700-tal.15 000 SEK
656KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets början. Régence.22 000 SEK
657BORDSUR, av Jonas Ekström (mästare i Stockholm 1766, död 1769). Rokoko.14 000 SEK
658KONSOLUR, Schweiz, 1700-talets andra hälft. Rokoko.21 000 SEK
659BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800. "Au Sauvage, L'Amerique".225 000 SEK
660BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.42 000 SEK
661BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.36 000 SEK
662BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.18 500 SEK
663BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.30 000 SEK
664BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.25 000 SEK
665BORDSPENDYL, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.21 000 SEK
666MINIATYRBORDSUR. Frankrike, 1700-talets sista fjärdel. Louis XVI.Återrop
667BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.15 000 SEK
668BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.40 000 SEK
669BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire.29 000 SEK
670BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.12 000 SEK
671BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.16 500 SEK
672BORDSPENDYL, empire, av Jonas Cederlund (hovurmakare i Stockholm 1799-1825).Återrop
673BORDSPENDYL, av Anders Hjerpe. Empire, 1820-tal.Återrop
674GOLVUR. England, omkring år 1700. Markwick, London.76 000 SEK
675BORDSUR. Frankrike, omkring år 1700. Louis XIV.21 000 SEK
676BORDSUR. Tyskland, 1600-tal.36 000 SEK
677RESEUR, av Jacob Gierkie, daterat 1647. Barock.48 000 SEK
678BORDSPENDYL. Tyskland, 1600-talets slut. Barock.13 000 SEK
679BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio (1759-1814). Frankrike, 1800-talets början. Empire.125 000 SEK
680VAGNSUR. Wien, 1800-talets början. Empire.27 000 SEK
681BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike 1700-talets slut.Återrop
682BORDSUR, av Jacob Dentzel, Wien, 1700-tal.30 000 SEK
683SKEPPSKRONOMETER, Henri Motel (1786-1859), Horologer de la Marine, No 164. 1830-tal.210 000 SEK
684SKEPPSKRONOMETER. Parkinson & Frodsham, London, 1800-talets mitt.17 000 SEK
685JORDGLOB GLOBUS TERRAQUEUS OCH HIMMELSGLOB GLOBUS COELESTIS, av Anders Åkerman 1766 och Fredrik Akrel 1791.Återrop
687SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.70 000 SEK
688URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.40 000 SEK
689URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.36 000 SEK
690URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.15 000 SEK
691SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.9 500 SEK
692SMÖRASK med LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.14 000 SEK
693SALTKAR, fyra stycken, av Johan Malmstedt, Göteborg 1820. Empire.12 000 SEK
694SALTKAR, ett par, porfyr, sengustavianska Älvdalen, omkring 1800.Återrop
695BORDSPLATEAU. Sverige, 1800-talets första del. Empire.63 000 SEK
696BORDSUPPSATS. Empire, 1800-talets början.25 000 SEK
697TAZZOR, ETT PAR, SAMT EN ETAGÈRE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.35 000 SEK
698BORDSOBELISK, Frankrike, 1800-tal.14 000 SEK
699KAFFEKANNA, av Hans Lagergren (1766-1801-08), Karlstad. Rokoko.18 500 SEK
700SÅSSNIPA, av Adolph Helledaij, Jönköping 1791.8 000 SEK
701ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-tal. Louis XV, Caffieris art.50 000 SEK
702BRASGALLER. Frankrike, 1800 talets början. Empire.17 000 SEK
703LÄSLAMPA, för två ljus. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.40 000 SEK
704LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.8 500 SEK
705SPANJOLETTER, fyra stycken. 1800-tal.4 500 SEK
706VÄRMLÄNDSK SOLDAT, trä. Sverige, 1800-tal.48 000 SEK
707FONTÄN. Bolinders verkstad, 1800-talets andra hälft.100 000 SEK
708TRÄDGÅRDSURNA. Bolinders verkstad, Stockholm, 1800-talets andra hälft.32 000 SEK