Vårens Klassiska 568

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
104John Sten, Landskap med kvinna i förgrunden som plockar blommor.80 000 SEK
105Johan Tirén, "Lapplägret vid Gleen".290 000 SEK
106Carl Larsson, "Min gårdsplan".2 650 000 SEK
107Vera Nilsson, "Venus".490 000 SEK
108Elsa Beskow, "Gnällmåns - En saga för små barn af Elsa Beskow".Återrop
109Elsa Beskow, Häxan.Återrop
110Elsa Beskow, Gnällmåns vid julgranen.Återrop
111Elsa Beskow, Gnällmåns och barnen.5 000 SEK
112John Bauer, "Jultomten (Praktupplagan 1911)".90 000 SEK
113ELSA BESKOW, akvarell, Signerad Elsa Beskow.Återrop
114Frans Wilhelm Odelmark, Gatuscen från Kairo.28 000 SEK
115Ivan Aguéli, Landskap från Egypten.Återrop
116Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".23 000 SEK
117Anders Zorn, "Min modell och min båt".19 500 SEK
118Anders Zorn, "Svanen".11 500 SEK
119Anders Zorn, "August Strindberg".40 000 SEK
120Anders Zorn, "D'Estournelles de Constant".7 000 SEK
121Anders Zorn, "Kajuta".14 000 SEK
123ANDERS ZORN, etsning. Signerad med blyerts.Återrop
124ANDERS ZORN, etsning (II état av II), signerad med blyerts.Återrop
125Anders Zorn, "Dalkulla".15 000 SEK
126Anders Zorn, "En skål i Idun II".35 000 SEK
128Anders Zorn, "Ernest Renan".9 000 SEK
129Anders Zorn, "Lots".7 000 SEK
130Anders Zorn, "Dunkelt hörn".16 000 SEK
131Anders Zorn, "Gammal Ballad II".16 500 SEK
132Anders Zorn, "Grunt".8 500 SEK
134Anders Zorn, "Betty Nansen".8 000 SEK
135Anders Zorn, "Dalälven".8 500 SEK
136Anders Zorn, "Självporträtt 1911".8 000 SEK
137Anders Zorn, "Fru Emma Zorn".10 000 SEK
138John Bauer, "Troll".45 000 SEK
139CARL LARSSON, etsning (II état av II), signerad med blyerts.Återrop
140Carl Larsson, "Rygg och Ros".8 000 SEK
141Carl Larsson, "Flickan som väfver röda guldband".6 000 SEK
142Werner E. A. Hoffmann, "August Strindberg".8 500 SEK
143Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden (Andakt)".62 000 SEK
144EDVARD MUNCH, litografi.Återrop
145Gunnar Widholm samt okänd konstnär, signatur Hj. A., "Kosackvalet".Återrop
146Carl Milles, "Europa".Återrop
147Carl Milles, Hyllning till automobilen.140 000 SEK
148Carl Milles, Stående modell.Återrop
150Carl Milles, "Bänken", "Under bar himmel".49 000 SEK
151CARL MILLES, skulptur, brons. Signerad C. Milles och numr 10/12.Återrop
152Carl Milles, Elefant.26 000 SEK
153Carl Milles, Kvinna som knyter sitt hår.Återrop
154Carl Milles, "Flicka med äpple".50 000 SEK
155Carl Milles, Triton med fiskar.Återrop
156Carl Milles, Triton som håller ett barn.Återrop
157Carl Milles, "Gud på himmelsbågen".Återrop
158David Edström, Ernest Thiel.24 000 SEK
159Tore Strindberg, "Diana och Hinden".24 000 SEK
160Karl Hultström, "Diana".11 500 SEK
161Axel Wallenberg, "Lekande ungdom".22 000 SEK
162Nils Möllerberg, "Längtan".15 000 SEK
163Nils Möllerberg, Flicka med krus.14 000 SEK
164Ruth Milles, Kvinna i blåst.16 600 SEK
165Christian Eriksson, "Elof".12 500 SEK
166Arvid Knöppel, Gäspande lodjur.13 500 SEK
167Carl Frisendahl, "Gammalt lejon".6 000 SEK
168Kent Ullberg, "Curlews" (= Storspov).11 000 SEK
169Anders Sandström, "Lodjur i språng".Återrop
170Anders Sandström, "Stolt duva".Återrop
171Arvid Knöppel, Hjort.9 000 SEK
172Jussi Mäntynen, "Ungt brushuvud".28 000 SEK
173Jussi Mäntynen, "På vårlig driva".110 000 SEK
174Claude Michel Clodion Efter, "Bacchanterna - Familjen".17 000 SEK
175PIERRE-JULES MENE, skulptur, signerad P.J. Mene och med gjutarstämpel Susse Freres Editeurs, Paris.Återrop
176Jean-Antoine Houdon Efter, Denis Diderot (1713-1784).21 000 SEK
176AGIUSEPPE MORETTI, skulptur, terrakotta. Signerad och daterad 1919.Återrop
177GIANLUCA FERDINANDO VICHI. Marmor. Sign F. Vichi, Firenza.Återrop
178Axel Petersson Döderhultarn, Hästar (2).30 000 SEK
179Axel Petersson Döderhultarn, Ottenbyare.14 000 SEK
180Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).15 200 SEK
181Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4).Återrop
182Carl Milles, "Diana".100 000 SEK
184CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.Återrop
185PEDER MORK MÖNSTED, olja på papp-pannå. Signerad och daterad 1917.Återrop
186Peder Severin Kröyer, Porträtt av en gammal man på Middelfart mentalsjukhus.7 500 SEK
188Per Krohg, "Les Remailleuses".60 000 SEK
189Christian Krohg, Hårt väder.45 000 SEK
190Adelsteen Normann, Fjordlandskap i Norge.62 000 SEK
191Frits Thaulow, "Clair de lune" eller "Måneskinn".Återrop
192Hans Andreas Dahl, Flicka i fjordlandskap.64 000 SEK
192AHans Dahl, Badande nymfer.60 000 SEK
193MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm.Återrop
194MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm.Återrop
195MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm.Återrop
196Hugo Simberg, "Från Kaukasus".19 000 SEK
197William Banks Fortescue, På ängen.28 000 SEK
198GEORGE EDWIN EWING, olja på pannå, signerad Ewing, Roma.Återrop
199WILLIAM POWELL FRITH, olja på duk. Signerad och daterad 1881.Återrop
200George Sheridan Knowles, En titt i korgen.52 000 SEK
202JOSEPH KIRKPATRICK, olja på duk. Signerad och daterad 1907.Återrop
203Edward Slocombe, Drottningen av Saba.Återrop
204Gustav Adolf Goldberg, Nymf i skogslandskap.58 000 SEK
206Henriette Kaergling-Pacher, Stilleben med rosor, förlovningsring och silverpokal.19 500 SEK
207Oskar Moll, Stilleben med bok och blomster.Återrop
208Adolf Baumgartner (Constantin Stoiloff), Vinterlandskap med kosacker.60 000 SEK
209Auguste Musin, "Couchant doré sur l'Escaut".50 000 SEK