Vårens Klassiska 568

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
415Rafael Efter, Den heliga familjen med Johannes Döparen.21 000 SEK
416Peter Lely (Pieter van der Faes) Hans krets, Dam med pärlhalsband och blå mantel.42 000 SEK
417Gottfried Kneller Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes döparen.9 000 SEK
418SIMON VERELST, ett par, olja på duk, den ena signerad s? Verelst.Återrop
419Jean Baptist van der Meiren Tillskriven, Hamn med figurstaffage.10 500 SEK
419AFLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.Återrop
420JOSEPH VAN BREDAEL, hans krets, olja på pannå.Återrop
421Jacob van Ruisdael Efterföljd, Landskap.Återrop
422Klaes (Nicolaes) Molenaer Hans krets, Flodlandskap med figurer vid båt.15 000 SEK
423Carl Johann Loth Tillskriven, Susanna och gubbarna.Återrop
424Thomas Heeremans, Figurer vid Schenevingen.42 000 SEK
425ANDREA LOCATELLI, hans krets, olja på duk.Återrop
426Nicolaes Berchem Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer och boskap.9 000 SEK
427Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.Återrop
428Jan Dirksz Both, Pastoralt landskap med figurer och kreatur vid ett vattenfall.Återrop
429ABRAHAM JANSZ BEGEYN, hans krets, olja på duk.Återrop
432PAUL DE VOS, hans efterföljd, olja på duk.Återrop
433Stilleben med citron, körsbär, plommon, smultron och fajansfat.Återrop
434Johannes Bouman Hans efterföljd, Stilleben med äpplen, päron, druvor och valnöt.Återrop
435Stilleben med frukter och skål, i fonden en italiensk stad.17 500 SEK
436Pieter de Putter Tillskriven, Stilleben med fiskar.Återrop
437Pieter Jansz. Porbus Hans efterföljd, Porträtt av man i svart hatt och pälsbrämad rock.15 000 SEK
438Frans Franszoon Hals Hans krets, Mansporträtt.Återrop
439Porträtt av elegant dam och herre, ett par.10 000 SEK
440DOMENICO MAGIOTTI, hans krets, duk uppklistrad på pannå.Återrop
441Rombout van Troyen Tillskriven, Interiör från en smedja.Återrop
442Karel Dujardin, Pastoralt landskap med herdinna och boskap.Återrop
443Dirck Bleker Hans krets, Juno.Återrop
444TOBIAS QUERFURT, olja på duk. Signerad.Återrop
445JOHANN OSWALD HARMS, hans efterföljd, olja på duk.Återrop
446Jean-Louis-André-Théodore Géricault Efter, Medusas flotte.60 000 SEK
447OKÄND KONSTNÄR, ett par, oljemålningar, den ena signerad A Berrand. 1800-talets första hälft.Återrop
448THOMAS LUNY, olja på duk, Signerad Luny och daterad 1823.Återrop
449John Crome Tillskriven, Sydländskt landskap med rastande och resande figurer.Återrop
450OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Engelsk skola, omkring 1800.Återrop
451Anton Melbye, Fyr i Stora Bält.Återrop
452George Morland, Landskap med rastande sällskap.35 000 SEK
453"The church choir".20 000 SEK
454Fransk officer med trumpet på segelfartyg.10 000 SEK
455Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben.34 000 SEK
456Christian Albrecht Jensen, Mansporträtt.50 000 SEK
457Friedrich Hiertstedt, Skogslandskap med tjädrar och orrar.17 500 SEK
458Louis Masreliez, Inredningsritning, förslag till väggfält, Stockholms slott.15 500 SEK
459Jonas Åkerström, Mytologisk figurscen.6 000 SEK
460Jonas Åkerström, Antikiserande figurscen.6 000 SEK
461Carl August Ehrensvärd, Råttjakten.19 000 SEK
462Johan Tobias Sergel, Landshövdingen i Uppsala, Elis Schröderheim med Uppsala i bakgrunden.45 000 SEK
463Johan Tobias Sergel, "Baron J J de Geer och Sergell disputera" (Sergel är " la collaire", de Geer "le flegme").60 000 SEK
464Louis Masreliez, Hippolitos vid Poseidon-brunnen.18 000 SEK
465Niclas Lafrensen d.y., "Le Coucher des Ouvrières en Modes" (Modearbeterskorna gåt till sängs).Återrop
466Niclas Lafrensen d.ä., "Konung Gustav III som kronprins" (1746-1792).42 000 SEK
467Trompe l´oeil med brev och gåspenna.8 000 SEK
468Carl Wilhelm Svedman, Porträtt av Tuve Larsson (1765-1836), riksdagsman i bondeståndet.10 000 SEK
469Elias Martin, Familjebild.16 000 SEK
470Louis Jean Desprez, Italienskt landskap med bondgård och figurer.Återrop
471OLIKA KONSTNÄRER, 8 st teckningar, 1700-tal.Återrop
472GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, gouache.Återrop
473Louis Jean Desprez, "Vy av Kina slott".520 000 SEK
474Jonas Carl Linnerhielm, Insjölandskap med boskap och byggnader.11 500 SEK
475Carl Fredrik Fredenheim, "Les Termes de Tite, vus du haut du Colisée".40 000 SEK
476Martin Rudolf Heland, "Den förtrollade skogen, Karusell, Drottningholm 1785".12 000 SEK
477Pehr Gryselius, Vy från Uppsala med Domkyrkan och Nybron.11 500 SEK
478Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Strängnäs".10 000 SEK
479Nicolas Poussin Hans krets, Figurer i toga och man i rustning.2 000 SEK
480Bartholomeus Spranger Hans efterföljd, Mytologisk figurscen.4 000 SEK
481Francois Boucher Hans krets, Putto.Återrop
482Francesco Guardi Tillskriven, Komposition med figurer i långa rockar.Återrop
483Claude Joseph Vernet Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och båtar.Återrop
484ITALIENSK SKOLA 1600/1700-TAL, Tuschlavering, sign PB.Återrop
484ADomenico Mondo Tillskriven, St Gennaro, biskop i Neapel, Neapels skyddshelgon.Återrop
485Johan Erik Bolinder, Herre i blå rock med svärdsorden.11 500 SEK
486Jacob Axel Gillberg, Mansporträtt.7 000 SEK
487"Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).2 800 SEK
488Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam sittande i landskap.8 000 SEK
489"Fredrik den Store av Preussen" (1712-1786)".3 500 SEK
490Mansporträtt.Återrop
491Lorens Pasch d y Efter, Kung Gustaf III (1746-1792).3 500 SEK
492"Lovisa Rosenstierna" (född Sture 1805-1870).2 400 SEK
493Niclas Lafrensen d.y., "Les hasards heureux de l'escarpolette" (De lyckliga tillfälligheterna vid gungan).10 500 SEK
494Claude Joseph Vernet Efter, "Schlacht bei Friedland mit Napoleon I".3 500 SEK
495OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, på ben,1700-tal, miniatyr.Återrop
496OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, duk, 1700-tal.Återrop
497Porträtt av ung man.25 000 SEK
498Domenico Bossi, "David Gustav Frölich" (1757-1825).15 500 SEK
499"Gösta von Qvanten".3 000 SEK
500Niclas Lafrensen d.y., "Konung Gustaf IV" (1778-1837).25 000 SEK
501"Marie Antoinette" (1755-1793).4 500 SEK
502Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810).21 000 SEK
503Peter Adolf Hall, Kvinna i vit klänning i landskap.40 000 SEK
504Fredrik Philip Klingspor Tillskriven, "Carl von Qvanten" (1785-1847).14 500 SEK
505"Gustaf Otto von Platen" (1801-1824).Återrop
506EMANUEL THOMAS PETER, efter, miniatyr, gouache på ben. Bär sign n. Peter.Återrop
507SKÖLDEBREV. För Friherrliga ätten Lagerstråle, nr 369.20 000 SEK
508SKÖLDEBREV. För Adliga ätten Lagerstråle, nr 1992.33 000 SEK
509CAJSA WARG(1703-1769), HJELPREDA I HUSHÅLLNINGEN FÖR UNGA FRUENTIMBER, STOCKHOLM 1755.10 500 SEK
510ROMBLE SALE, THEN FRANZÖSKE KOCKEN OCH PASTENBAKAREN. ZACHARIA ASP, STRÄNGNÄS 1684.31 000 SEK
511ILLUMINERADE FIGURER TILL SKANDINAVIENS FAUNA MED TEXT UTGIFNE.1-2. S.NILSSON. (Stockholm)& Lund 1832-1840.Återrop
512Carl Fredrik von Breda, Egenhändigt brev till Adam Afzelius, daterat 1806.6 500 SEK
513Johan Wilhelm Palmstruch, BOK, FLORA.22 000 SEK
514Fredric Westin Efter, Karl XIV Johan.8 000 SEK