Vårens Klassiska 568

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
618BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.12 500 SEK
619BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.Återrop
620SPEGEL. Stockholmsarbete i Carl Hårlemans art, 1700-talets mitt. Tidig rokoko.75 000 SEK
621SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.26 000 SEK
622SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.15 000 SEK
623SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Rokoko.Återrop
624SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.Återrop
625SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.15 500 SEK
626SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.24 000 SEK
627SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.10 500 SEK
628SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.20 000 SEK
629SPEGEL, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelmakare i Stockholm 1774-1816). Bildhuggeri sannolikt utfört av Pehr Ljung.70 000 SEK
630SPEGEL, Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.28 000 SEK
631SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.25 000 SEK
632SPEGEL, av Eric Wahlberg (spegelmakare i Stockholm 1788, död 1811). Gustaviansk.21 000 SEK
633SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.Återrop
634SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut.Återrop
635SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Gustaviansk.17 500 SEK
636SPEGEL. Stockholmsarbete 1778. Gustaviansk.13 500 SEK
637SPEGEL OCH KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.10 000 SEK
638SPEGELLAMPETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.42 000 SEK
639SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799).Återrop
640SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Erhart Göbel (mästare i Stockholm 1744-64).Återrop
641SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan.15 000 SEK
642APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.70 000 SEK
643APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.Återrop
644LJUSKRONA, för fyra ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.76 000 SEK
645LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.20 000 SEK
646LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.40 000 SEK
647LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.28 000 SEK
648LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.12 000 SEK
649LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan 1820/30-tal.33 000 SEK
650LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.16 000 SEK
651AMPEL, för sex ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.65 000 SEK
653KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.31 000 SEK
654KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
655KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.10 000 SEK
656KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.Återrop
657LJUSSTAKAR, ett par, av Francis Lea (-1675), London. Barock, 1600-talets tredje fjärdedel.90 000 SEK
658LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou (Gävle 1763-1808/10). Rokoko.12 500 SEK
659LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Morström (mästare i Falun 1778-1784/87). Rokoko.12 000 SEK
660LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Artedius, Norrköping 1802. Sengustavianska.9 500 SEK
661LJUSSTAKE. Nürnberg, 1600-talets andra hälft. Barock.Återrop
662LJUSSTAKAR, ett par. Barock, omkring år 1700.5 500 SEK
663LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700.11 000 SEK
664LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.6 500 SEK
665LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.9 000 SEK
666ELDDON, med vaxstapelställ, flintlås. Omkring år 1800.5 000 SEK
667LJUSSTAKAR, ett par, av Caspar Christian Liendenberg, Stockholm 1767. Rokoko.7 000 SEK
668LJUSSTAKAR, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt.12 500 SEK
669LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.12 500 SEK
670LJUSSTAKAR, ett par, tillskrivna Fredrik Ludvig Rung (1758-1837). Sengustavianska, omkring år 1800.16 000 SEK
671LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.Återrop
672LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.10 000 SEK
673LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.22 000 SEK
674LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Ohlijn (1738-1801), Karlskrona 1800.26 000 SEK
675LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.18 500 SEK
676LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.28 000 SEK
677LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.18 000 SEK
678LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-första hälft. Empire.6 000 SEK
679LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.10 500 SEK
680LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.21 000 SEK
681LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
682LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.9 500 SEK
683LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.19 500 SEK
684LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
685LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.13 000 SEK
686LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.8 000 SEK
687LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.19 000 SEK
688LÄSLAMPA MED SKRIVSTÄLL, för två ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.Återrop
689LÄSLAMPOR, för två ljus, ett par, 1800-talets första hälft. Senempire.5 500 SEK
690BORDSLAMPA. Frankrike 1800-talets första hälft. Senempire.10 500 SEK
691Byråklocka (utan byrå), av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko, omkring år 1767.Återrop
692GOLVUR. Gustavianskt, 1700-talets slut.17 500 SEK
693GOLVUR. England, 1700-talets början. Barock.78 000 SEK
694VÄGGPENDYL, av Erik Pettersson Öhman (verksam i Stockholm 1759-1778). Rokoko.10 500 SEK
695VÄGGPENDYL, av Ferdinand Berthoud (1727–1807), Frankrike, 1700-tal. Louis XV.36 000 SEK
696KONSOLUR, av Anders Weit (urmakare i Stockholm 1764-72). Rokoko.15 000 SEK
697VÄGGPENDYL, gustaviansk, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794).Återrop
698VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.Återrop
699BORDSPENDYL. Frankrike, 1770-tal. Louis XVI.105 000 SEK
700BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli (urmakare i Stockholm 1795-ca 1810). Sengustaviansk.125 000 SEK
701BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.19 000 SEK
702BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.10 000 SEK
703BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.Återrop
704BORDSPENDYL, av Johan Erik Callerström, urfabrikör från 1817 i Stockholm. Empire.27 000 SEK
705BORDSPENDYL, av Johan Erik Callerström, urfabrikör från 1817 i Stockholm. Empire.21 000 SEK
706BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.Återrop
707BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
708BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.17 000 SEK
709BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.16 000 SEK
710BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.7 500 SEK
711BORDSPENDYL. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.10 000 SEK
712BORDSPENDYL. Nygotik, 1800-talets andra fjärdedel.34 000 SEK
713BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft.130 000 SEK
714SKEPPSKRONOMETER, märkt John Poole (1832-81) London.23 000 SEK
715EKVATORIALKOMPASSOLUR, av Johann Willebrand (1658-1726). Senbarock.8 000 SEK
716KRONKOMPASS. 1700-talets slut.12 000 SEK
717RESEGLOB. Lane's Improved Globe London, 1820/30-tal.34 000 SEK
718HIMMELSGLOB. Cary's New Celestial Globe. England, 1800-talets början.20 000 SEK