Vårens Klassiska 568

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
316OLD TÄBRIS. 504,5 x 351,5 cm.58 000 SEK
317SEMIANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANIBRODERI, sannolikt tältband. 809,5 x 60 cm.6 000 SEK
318SEMIANTIK VERAMIN. 300 x 212,5 cm.12 000 SEK
319SEMIANTIK VERAMIN. 337 x 203 cm.19 000 SEK
320SEMIANTIK YESD. 561 x 368 cm.32 000 SEK
322SEMIANTIK YOMOUD. 291,5 x 174,5 cm (samt ca 3 cm slätväv på varje kortsida).27 000 SEK
323ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 271 x 222,5 cm.26 000 SEK
324Cornelius Arendtz Tillskriven, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).52 000 SEK
325David von Krafft Tillskriven, "Karl XII" (1682 -1718).46 000 SEK
326David von Krafft Tillskriven, "Margareta Åkerhielm" (1677-1721).29 000 SEK
327Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).Återrop
328"Friherre Karl Gustafsson Banér" (1598-1632).40 000 SEK
329David Klöcker Ehrenstrahl, Mansporträtt, möjligen föreställande miniatyrmålaren Andreas von Behn (1650- efter 1713).12 000 SEK
330Herrporträtt.8 000 SEK
331Ulrica Fredrica Pasch, "Konung Adolf Fredrik" (1710-1771).9 500 SEK
332David von Krafft, "Konung Karl XII" (1682-1718).185 000 SEK
333Lorens Pasch d y Tillskriven, "Drottning Lovisa Ulrika" (1720-1782).Återrop
334Karl Fredrik Brander Tillskriven, "Greve Nils Adam Bielke" (1724-1792).Återrop
335Jakob Björck Tillskriven, Grevinnan Anna Elisabeth Löwenhielm.Återrop
336Fredric Westin, "Henrika Charlotta Skoge" (1785-1845).32 000 SEK
337Carl Fredrik von Breda, "Hertig William Fredrik av Gloucester" (1776-1834) klädd i uniform, vit halsduk samt Strumpebandsordern – bröstbild.Återrop
338Carl Wilhelm Nordgren, Självporträtt.12 000 SEK
339Johan Gustaf Sandberg, "Porträtt av författarinnan Fredrika Bremer" (1801-1865).Återrop
340Louis Jean Desprez, Det brinnande fastlagskorset i St Peterskyrkan (Illumination de la Croix de Saint Pierre à Rome).42 000 SEK
341David Klöcker Ehrenstrahl Hans skola, "Konung Karl XI till häst" (1655-1697).115 000 SEK
342GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, tillskriven, olja på duk, osign.Återrop
343David von Krafft Hans ateljé, Karl XI till häst.110 000 SEK
344Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.18 500 SEK
345Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.14 000 SEK
346Stilleben med trompe l´oeil.34 000 SEK
347Johan Pasch Hans krets, Väggfält med landskapsvyer, Nedtill med ymnighetshorn, upptill med mussla och parställda papegojor.88 000 SEK
348Barn med hund retandes svan.30 000 SEK
349Pastoral idyll.15 000 SEK
350Bataljscen från Viborg.16 500 SEK
351"Wesuvi, utbrott 1760".48 000 SEK
352Pehr Hilleström, ”Ett fruent: läser vid ljus och ett annat står och förmanar henne”.140 000 SEK
353Pehr Hilleström, "Karl Gustafs giftermålsavtal med Drottning Kristina".35 000 SEK
354Pehr Hilleström, "En västgöthe".Återrop
355Pehr Hilleström Hans krets, Stilleben med fiska, ägg och kålhuvud.13 500 SEK
356Bengt Nordenberg, Vägen hem.80 000 SEK
357Carl Johan Fahlcrantz, Landskap med vandrande figur.Återrop
358Per Daniel Holm, Motiv från Stangvik.Återrop
359Joseph Magnus Stäck, Vy från La Spezia (Utskeppning av Carrarra-marmor).46 000 SEK
360Gustaf Wilhelm Palm, Grönska, Tivoli.20 000 SEK
361Per Wickenberg, "Segelfartyg och fiskare".15 000 SEK
362Marcus Larsson, Ångbåt i nöd.28 000 SEK
363Pehr Gustaf von Heideken, Landskap med figurer vid en trappa vid en bergspassage.Återrop
364Joseph Magnus Stäck, Fiskarstuga i skärgården.13 500 SEK
365Gustaf Wilhelm Palm, Italienskt bergslandskap med en man ridande på en åsna.Återrop
366Pehr Gustaf von Heideken, Italienskt landskap med en kampanil.8 000 SEK
367Josef Wilhelm Wallander, Interiör med två bondflickor från Wresta by i Vingåker.26 000 SEK
368Marcus Larsson, Självporträtt.22 000 SEK
369Lars Jacob von Röök, "Beppo".16 000 SEK
370Olof Södermark Tillskriven, Fiske på bryggan.14 500 SEK
371Jonas Åkerström, Horatius' systermord.18 000 SEK
372Johan Christoffer Boklund Tillskriven, Batalj med konung Carl X Gustaf.6 000 SEK
373Oscar Magnus Löfdahl, Vy mot gamla Operahuset, Stockholm.14 000 SEK
374Lucas Cranach d.ä. Hans efterföljd, De omaka paren.25 000 SEK
375Hendrick Goltzius Hans efterföljd, Adam och Eva i Lustgården.Återrop
377Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.Återrop
378CORNELIS CORNELISZ VAN HAARLEM, hans art, olja på duk.Återrop
379OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå. 1600-tal. Bär sign H:Paavel Olsen.Återrop
379AAelbert Bouts Hans ateljé, Johannes Döparen.105 000 SEK
380Porträtt av en musketör, knäbild.Återrop
381Pieter Jansz. Porbus Hans krets, Renässansherre i harnesk.84 000 SEK
382Bartholomeus van der Helst, Mansporträtt, midjebild.Återrop
383FRANCESCO DE MURA, hans efterföljd, olja på duk.Återrop
384Jan Harmensz. van Bijlert (van Bylert) Hans krets, St Bartolomeus.64 000 SEK
385Girolamo Troppa Hans krets, Herde i tillbedjan.Återrop
386Abraham Janssens Hans efterföljd, Pomona, trädgårdens gudinna.Återrop
387Abraham Jansz. Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.Återrop
388WILLEM VAN DE VELDE, tillskrivna, ett par, pannå, enligt uppgift är den ena otydligt signerad.Återrop
389AUGUST QUERFURT, olja på pannå. Signerad AQ.Återrop
390Bataljscen.Återrop
391Cornelis Schut III, Porträtt av en adelsdam i en ålder av 15 år, knäbild med en tjänare.76 000 SEK
392Abate Andrea Belvedere Hans efterföljd, Stilleben med blommor och papegoja.Återrop
393Blomsterstilleben.Återrop
394Spansk Skola, Marie kröning omgärdade av en blomstergirland.Återrop
395Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med vandrande figurer vid en fors.Återrop
396Hilario Mercani (Il spolverino), Bataljscen vid en borg.42 000 SEK
397Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.Återrop
398Jan Claesz. Rietschoof Tillskriven, Holländska fartyg på redden.17 000 SEK
399Johan Tietrich Schoultz, Fartyg i storm.Återrop
400Johan (Giovanni) Richter Hans efterföljd, Motiv från Venedig.92 000 SEK
401Michiel Jansz. van Mierevelt Tillskriven, Damporträtt.Återrop
402Gortzius Geldorp, Kvinnoporträtt.20 000 SEK
403Mansporträtt.18 000 SEK
403AAndries Pauli dy, Kvinna i tankar.Återrop
404Samuel van Hoogstraten Tillskriven, Porträtt av studerande yngling.2 100 000 SEK
406De fyra årstiderna, (4).34 000 SEK
407Rembrandt Harmensz van Rijn Hans skola, Job plågas.11 000 SEK
408Justus Juncker, Köksbestyr.17 000 SEK
409Juriaen Ovens, Familjeporträtt.580 000 SEK
410Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.Återrop
411Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.Återrop
411AJOOST CORNELISZ DROOCHSLOOT, olja på pannå, signerad och daterad 1674.Återrop
411BGillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.36 000 SEK
412CHRISTIAN WILHELM ERNST DIETRICH, tillskriven, olja på pannå.Återrop
413Willem van Herp Hans krets, Jesus undervisar i templet.74 000 SEK
414Den helige Hieronimus i sin kammare.125 000 SEK