Vårens Klassiska 568

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
719BYSTER, ett par. Svensk barock, 1600-tal.50 000 SEK
720URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.28 000 SEK
721URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.7 000 SEK
722COASTERS för vinkaraffer, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
723UPPSATSSKÅLAR, ett par. Wien, 1800-talets början. Empire.25 000 SEK
724URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.34 000 SEK
725URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.25 000 SEK
726URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.29 000 SEK
727URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.22 000 SEK
728URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.25 000 SEK
729URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.30 000 SEK
730URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.28 000 SEK
731URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.16 000 SEK
732URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.18 500 SEK
733TALLRIK. Älvdalen, 1800-talets första hälft.8 000 SEK
734SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.6 500 SEK
735SMÖRKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.1 700 SEK
736PASTEJKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.3 000 SEK
737SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.4 500 SEK
738SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.3 700 SEK
739SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.3 000 SEK
740SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.900 SEK
741DOSA, av Johan Erik Sundström, Stockholm 1833. Karl Johan.28 000 SEK
742DOSA, porfyr. Älvdalen 1800-tal.10 000 SEK
743SKRIN. Älvdalen, 1800-tal.8 000 SEK
744MORTEL MED PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.3 000 SEK
745PIGMENTRIVARE, två stycken, Älvdalen 1800-tal.1 700 SEK
746SOCKLAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal.25 000 SEK
747LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1900.3 000 SEK
748VÄCKARKLOCKA. Älvdalen, 1900-talets första del.2 400 SEK
749EMALJPLAKETT, sannolikt Limoges 1600-tal.42 000 SEK
750EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges 1600-tal.9 000 SEK
751EMALJPLAKETT, sannolikt Limoges, 1800-tal.1 500 SEK
752VINKANNA, av Anders Hedenbom (1721-48) Örebro. Senbarock.8 600 SEK
753KANNA, av Carl Gustaf Malmborg (1767-1806) Stockholm.3 000 SEK
754KANNA, av Sven Bengtsson Roos (1768-1802) Göteborg.3 500 SEK
755VÄLKOMMA, av Israel Buhrman 1773-1798/1812, Stockholm, daterad 1801.4 500 SEK
756FAT, av Eric Pettersson Krietz (1753-1795/1805) Stockholm. Rokoko.5 000 SEK
757BRÄNNVINSKÅL, av Magnus Söderberg 1736 (1716-1748/67) Stockholm.23 000 SEK
758MARIA MED JESUSBARNET. Frankrike, 1200-talets andra hälft. Gotisk.840 000 SEK
759SKRIN. Barock, 1600-talets andra hälft.Återrop
760SKRIN, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).17 000 SEK
761DOSA. Tyskland, 1700-tal.42 000 SEK
762DOSA. Mellaneuropa, 1700/1800-tal.6 300 SEK
763DOSA, Tyskland 1700-tal.6 000 SEK
764FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.5 500 SEK
765KONSOLER, två stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko.28 000 SEK
766RAM. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.13 000 SEK
767DÖRRÖVERSTYCKE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.8 000 SEK
768DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.11 000 SEK
769DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.5 000 SEK
770DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.11 000 SEK
771ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.14 000 SEK
772ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.6 500 SEK
773ÖLGÅS. Sverige/Norge, daterad 1813.11 000 SEK
774AFFISCH. TITANIC/OLYMPIC. Signerad i trycket James S Mann. Tryckt hos Norman & Sons, Nottingham. Ca 1910-11.74 000 SEK
775BROSCHYR. WHITE STAR LINE. "OLYMPIC" & "TITANIC". THIRD CLASS ACCOMMODATION. " THE LARGEST STEAMERS IN THE WORLD".37 000 SEK
776BROSCHYR. WHITE STAR LINE. "OLYMPIC" & "TITANIC". "LARGEST STEAMERS IN THE WORLD".27 000 SEK
776AOtto G Carlsund Tillskriven, "Atlantic".30 000 SEK
777VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.Återrop
778KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.2 200 SEK
779KONFEKTSKÅL, glas. Tyskland, 1700-tal.5 000 SEK
780BÄGARGLAS. Tyskland, daterat 1740.5 000 SEK
781POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.14 000 SEK
782POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.7 000 SEK
783POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.3 000 SEK
784VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.4 000 SEK
785VINGLAS, åtta stycken. England eller Kungsholms glasbruk, 1700-tal.Återrop
786VINGLAS. England, 1700-tal.Återrop
787VINGLAS. England, 1700-talets mitt.1 500 SEK
788VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.2 000 SEK
789FLASKA, grönt glas. Sverige, daterad 1751.22 000 SEK
790FLASKA, glas. Strömbäcks glasbruk, 1700-talets andra hälft.8 500 SEK
791POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.7 500 SEK
792BONBONNIERE/POKAL med LOCK, blått glas, 1700-tal, troligen Norge, Hurdahl.Återrop
793TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.3 000 SEK
794VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.3 500 SEK
795CHAMPAGNESTRUTAR, 12 stycken, glas. Sverige, 1800-tal.Återrop
796CHAMPAGNESTRUTAR, åtta stycken. 1800-talets början.12 000 SEK
797PORTVINSSKRIN, för sex flaskor. England, 1800-tal.6 600 SEK
798REMMARE, glas, 18 stycken. Böhmen, 1800-tal.15 000 SEK
799GLASSERVIS, 46 delar. Kosta, modell "Odelberg".16 000 SEK
800GLASSERVIS, 50 delar. Kosta, modell "Odelberg".35 000 SEK
801BARTMANKRUS, saltglaserat stengods. Tyskland, 1600-tal.Återrop
802URNA med LOCK, majolika. Italien, 16/1700-tal.3 000 SEK
803SKÅL, fajans. Spanien, Talavera 1700-tal.2 100 SEK
804BUCKELFAT, fajans. Tyskland, 1700-tal.4 500 SEK
805KORG med FAT, fajans. Strassbourg, 1700-tal.13 000 SEK
806SKÅLFAT, lergods. 1700-tal.6 100 SEK
807TALLRIKAR, ett par, fajans. Delft, 1700-tal.2 000 SEK
808URNA, majolika. 1800-talets andra hälft.16 000 SEK
809TALLRIKAR, ett par, fajans. Rörstrand, märkta 22/4 (17)57.5 500 SEK
810FAT, fajans. Sverige, 1700-talets andra hälft.5 500 SEK
811TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, daterad 9/7 (17)74.24 000 SEK
812SKRIVSTÄLL, fajans. Marieberg, daterat 1774.13 000 SEK
813FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.7 000 SEK
814TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal.18 000 SEK
815TERASSVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.3 000 SEK
816SÅSTERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-talets slut.6 000 SEK
817TALLRIKAR, nio stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.8 500 SEK