613
329949

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Arne Jacobsen
(Danmark, 1902-1971)

STOL, Arne Jacobsen, Fritz Hansen, Danmark 1930-tal.

Bok, sits av ljusbrunt läder.

Slitage, fläckar, lädret torrt, fodret skadat.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 370.

Noritsugo Oda, "Danish Chairs", Korinsha Press 1996, modellen avbildad och omnämnd sid 153: "This chair is one of Jacobsen's early works. It was designed to be included in a restaurant that was constructed together with a restaurant in Klampenborg designed by Jacobsen. The chair suggests that the designer was strongly influenced by Chinese chair designs from the Ming Dynasty. The chair was made by Fritz Hansens Co., but was never mass-produced for sale."

Modellen formgiven år 1935.

Det ambitiösa projektet i Hällefors, med en postgymnasial designutbildning – FIDU (Förberedande
Industridesignutbildning) som tillsammans med reklammannen Torbjörn Lenskogs samling av
1900-talets industridesign har exponerats i ett för ändamålet skapad byggnad, har fått ett avslut.
En del av samlingen säljs på Höstens Contemporary på Bukowskis, och en del här på Bukowskis Market. Samlingen innehåller ett stort antal designföremål som väl representerar 1900-talets utveckling.
Från Formens Hus kommer även en intressant samling böcker som spänner över gränserna mellan arkitektur, konst och design. Bland annat finns det böcker av och om Le Corbusier, tidskrifter som berör Stockholmsutställningen 1930 samt H55, utställningskataloger från svenska och internationella konstutställningar samt en del intressanta internationella arkitekturböcker.
Samlingen Formens Hus utgjorde en ”Study Collection” för FIDUstudenterna
likväl som ett publikt museum.

Formgivare