Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1934 föremål
1297. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.22 ct.
1297. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.22 ct.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
201. Ruth Milles, Mor och barn.
201. Ruth Milles, Mor och barn.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
336. SEMIANTIK/OLD GHOM/ISFAHAN. 303,5 x 215 cm.
336. SEMIANTIK/OLD GHOM/ISFAHAN. 303,5 x 215 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
395. OLD SILKE TÄBRIS. 260 x 151-163,5 cm.
395. OLD SILKE TÄBRIS. 260 x 151-163,5 cm.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
842. GLASSERVIS, 31 delar. Sengustaviansk.
842. GLASSERVIS, 31 delar. Sengustaviansk.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
254. George Armfield, På jakt.
254. George Armfield, På jakt.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1054. RING, blå safir ca 1.30 ct och briljantslipade diamanter, ca 1 ct.
1054. RING, blå safir ca 1.30 ct och briljantslipade diamanter, ca 1 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1347. RING, fasettslipade rubiner, tot, ca 2 ct.
1347. RING, fasettslipade rubiner, tot, ca 2 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1481. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
1481. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1412. ARMBAND, 78 briljantslipade diamanter, tot. 2.15 ct.
1412. ARMBAND, 78 briljantslipade diamanter, tot. 2.15 ct.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1126. RING, smaragd, 0.59 ct, i form av orm.
1126. RING, smaragd, 0.59 ct, i form av orm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
969. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
969. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1421. DAMKLOCKA, Ebel, rosenslipade diamanter.
1421. DAMKLOCKA, Ebel, rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1176. RING, blå topas och ljusblå safirer.
1176. RING, blå topas och ljusblå safirer.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1203. RING, blå briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.
1203. RING, blå briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1204. RING, briljantslipade diamant, tot. ca 1.40 .
1204. RING, briljantslipade diamant, tot. ca 1.40 .
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1148. COLLIER, olikfärgade, bl a ljust blå och rosa safirer, tot. 55 ct.
1148. COLLIER, olikfärgade, bl a ljust blå och rosa safirer, tot. 55 ct.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1419. DAMARMBANDSUR, briljant- och smaragdslipade diamanter, tot. ca 4 ct.
1419. DAMARMBANDSUR, briljant- och smaragdslipade diamanter, tot. ca 4 ct.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1179. RING, platina med 9 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
1179. RING, platina med 9 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1268. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.75 ct.
1268. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.75 ct.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1270. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.74 ct.
1270. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.74 ct.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
210. Carl Eldh, "Sången".
210. Carl Eldh, "Sången".
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
209. Carl Eldh, "Dansen".
209. Carl Eldh, "Dansen".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1002. VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.
1002. VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
793. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
793. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1213. HÄNGE, antikslipade diamanter, sekelskifte 1900.
1213. HÄNGE, antikslipade diamanter, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1541. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1541. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1851. URNA, porslin. Troligen 1600 talets mitt.
1851. URNA, porslin. Troligen 1600 talets mitt.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1824. SKÅL, porslin. Kina, med Kangxis sex karaktärers märke.
1824. SKÅL, porslin. Kina, med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1529. TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1529. TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1714. SERVISDELAR, 22 st, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong, (1736-95).
1714. SERVISDELAR, 22 st, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong, (1736-95).
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
961. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
961. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
566. Carl Fredrik von Breda Efter, "Konung Gustaf III" (1746-1792).
566. Carl Fredrik von Breda Efter, "Konung Gustaf III" (1746-1792).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
291. SKÅL. Diameter 20,5 cm. Iran, Keshan 1100-tal.
291. SKÅL. Diameter 20,5 cm. Iran, Keshan 1100-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
432. PEHR HÖRBERG. Tillskrivna. Olja på pannå. 4 st.
432. PEHR HÖRBERG. Tillskrivna. Olja på pannå. 4 st.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1465. FIGURIN, keramik. Ming dynastin.
1465. FIGURIN, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. Victor Forssell, Motiv från Stockholms omgivningar.
21. Victor Forssell, Motiv från Stockholms omgivningar.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
157. Stina Sunesson, "I blomningstid".
157. Stina Sunesson, "I blomningstid".
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
811. FIGUR. Sydtyskland, 1700-tal, Simon Trogers art.
811. FIGUR. Sydtyskland, 1700-tal, Simon Trogers art.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1580. VASER, ett par, lack. Sen Qing dynasti.
1580. VASER, ett par, lack. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1584. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
1584. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1611. SKULPTUR, marmor. Kina.
1611. SKULPTUR, marmor. Kina.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1535. BRICKA, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). Märkta Gan Mao Xing.
1535. BRICKA, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). Märkta Gan Mao Xing.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
118. Prins Eugen, "Lund vid Vättern (i medljus)".
118. Prins Eugen, "Lund vid Vättern (i medljus)".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1788. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1788. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
637. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, ca 1825.
637. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, ca 1825.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
682. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
682. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1663. MÅLNING, Qing dynastin, 1800-tal.
1663. MÅLNING, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
217. Arvid Knöppel, Rådjur.
217. Arvid Knöppel, Rådjur.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
600. POTTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
600. POTTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
77. Ernst Josephson, Oscar II.
77. Ernst Josephson, Oscar II.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
780. GOLVUR. England, omkring år 1800.
780. GOLVUR. England, omkring år 1800.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1949. URNA, porslin. Qing dynastin.
1949. URNA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
713. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
713. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
403. "Thure Gustaf Klinckowström" (1693-1765).
403. "Thure Gustaf Klinckowström" (1693-1765).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1836. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
1836. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1822. VAS, porslin. Kina, 1900-tal. Sigillmärke i botten.
1822. VAS, porslin. Kina, 1900-tal. Sigillmärke i botten.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1594. FAT, lackarbete. Japan, Meiji (1868-1912).
1594. FAT, lackarbete. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
848. GLASSERVIS, 112 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".
848. GLASSERVIS, 112 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1789. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1789. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1876. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1876. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1874. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin.
1874. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
146. Reinhold Ljunggren, Vinter, Trosa.
146. Reinhold Ljunggren, Vinter, Trosa.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
206. Werner Åkerman, Kvinna med korslagda armar.
206. Werner Åkerman, Kvinna med korslagda armar.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1522. OFFERKÄRL, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1522. OFFERKÄRL, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1871. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1871. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
177. Anders Zorn, "August Saint Gaudens II".
177. Anders Zorn, "August Saint Gaudens II".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
33. Oskar Bergman, Tidig vår.
33. Oskar Bergman, Tidig vår.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1081. BROSCH, carréslipade rubiner, pärla med diamanter, ca 1915. Etui.
1081. BROSCH, carréslipade rubiner, pärla med diamanter, ca 1915. Etui.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
144. Nils Kreuger, " 'Hvit häst o halmstackar', från La Rue nära Paris".
144. Nils Kreuger, " 'Hvit häst o halmstackar', från La Rue nära Paris".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1654. Lin Kai, Cormorants.
1654. Lin Kai, Cormorants.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
901. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807.
901. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK