Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1934 föremål
1386. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
1386. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
973. BÄGARE, av Johann Friedrich Lamoureux (verksam 1763-1797), Riga.
973. BÄGARE, av Johann Friedrich Lamoureux (verksam 1763-1797), Riga.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
518. Georg Philipp Rugendas Hans efterföljd, Bataljscen.
518. Georg Philipp Rugendas Hans efterföljd, Bataljscen.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
428. Johan Rodin Tillskriven, Köksinteriör med två kvinnor.
428. Johan Rodin Tillskriven, Köksinteriör med två kvinnor.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1530. TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1530. TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
805. BAROMETER/TERMOMETER. Frankrike, 1700-tal. Louis XV. Cappy et Mossy.
805. BAROMETER/TERMOMETER. Frankrike, 1700-tal. Louis XV. Cappy et Mossy.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
251. Giuseppe Giusti, Stilleben med guldfiskar, tulpan och rosor.
251. Giuseppe Giusti, Stilleben med guldfiskar, tulpan och rosor.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
387. ANTIK TURKISK, sannolikt Sparta. 447 x 339 cm.
387. ANTIK TURKISK, sannolikt Sparta. 447 x 339 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1246. BROSCH, Cartier, diamanter, Frankrike 1940-tal.
1246. BROSCH, Cartier, diamanter, Frankrike 1940-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
736. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
736. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
701. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
701. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1192. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. 3.40 ct.
1192. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. 3.40 ct.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1351. RING, trappslipad smargd samt antikslipade diamanter, ca 1850.
1351. RING, trappslipad smargd samt antikslipade diamanter, ca 1850.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1417. MANSCHETTKNAPPAR, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1417. MANSCHETTKNAPPAR, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1128. ARMRING, antikslipad diamant, ca 0.60 ct, i form av orm.
1128. ARMRING, antikslipad diamant, ca 0.60 ct, i form av orm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1125. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct samt bård av smaragder.
1125. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct samt bård av smaragder.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
963. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
963. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
421. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
421. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
738. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
738. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
152. Julia Beck, Vallmor.
152. Julia Beck, Vallmor.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
980. BÄGARE, möjligen av Jonas Wallén, Skövde 1778.
980. BÄGARE, möjligen av Jonas Wallén, Skövde 1778.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
982. TEKANNA, liten, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko.
982. TEKANNA, liten, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
647. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
647. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
949. IKON med silverinfattning, Deesis, Ryssland 1600-tal.
949. IKON med silverinfattning, Deesis, Ryssland 1600-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
610. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
610. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1484. DHARMAPALA, förgylld brons, Sinotibetansk. Troligen 1700-tal.
1484. DHARMAPALA, förgylld brons, Sinotibetansk. Troligen 1700-tal.
Klubbat pris
260 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
782. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
782. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
767. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början. Empire.
767. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1526. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin.
1526. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
598. BOKSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
598. BOKSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
486. Victor de Grailly, Pastorala landskap med figurer och boskap.
486. Victor de Grailly, Pastorala landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
730. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.
730. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
4. Ivar Arosenius, Hustrun Eva med ros.
4. Ivar Arosenius, Hustrun Eva med ros.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
218. Arvid Knöppel, Lodjur.
218. Arvid Knöppel, Lodjur.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
222. Augustus från Prima Porta.
222. Augustus från Prima Porta.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
3. Ivar Arosenius, "Dödens död".
3. Ivar Arosenius, "Dödens död".
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
190. Carl Milles, Vattenbärerskan.
190. Carl Milles, Vattenbärerskan.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
537. Martin Scheffel, La Chaufferelle.
537. Martin Scheffel, La Chaufferelle.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
611. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
611. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
54 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
445. Joseph Magnus Stäck, Landskap från Dalarna (Partie i Elfdalen).
445. Joseph Magnus Stäck, Landskap från Dalarna (Partie i Elfdalen).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
407. David von Krafft, "Ulrika Kristina Wellingk" (1687-1766).
407. David von Krafft, "Ulrika Kristina Wellingk" (1687-1766).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
515. Mansporträtt, knäbild.
515. Mansporträtt, knäbild.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
510. Kristus törnekrönt.
510. Kristus törnekrönt.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
698. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
698. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
673. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
673. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1784. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qianlong (1736-1795).
1784. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
454. Jean Baptiste Pillement Hans krets, Pastoralt figurlandskap.
454. Jean Baptiste Pillement Hans krets, Pastoralt figurlandskap.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
99. Carl Wilhelmson, "I viken".
99. Carl Wilhelmson, "I viken".
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
621. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
621. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
650. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
650. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
599. SKÅP. Gustavianskt, 1700-talets slut.
599. SKÅP. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
195. Carl Milles, "Solsångaren".
195. Carl Milles, "Solsångaren".
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
595. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
595. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
154. Helmer Osslund, "Norrländskt älvlandskap".
154. Helmer Osslund, "Norrländskt älvlandskap".
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
878. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
878. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1338. ÖRHÄNGEN, 14 briljantslipade diamanter, tot. 2.03 ct.
1338. ÖRHÄNGEN, 14 briljantslipade diamanter, tot. 2.03 ct.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1234. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 2.91 ct, i form av hjärta.
1234. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 2.91 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1339. ÖRHÄNGEN, 154 briljantslipade diamanter, tot. 3.33 ct.
1339. ÖRHÄNGEN, 154 briljantslipade diamanter, tot. 3.33 ct.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1348. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot, 3.09 ct.
1348. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot, 3.09 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1256. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 3.01 ct, i from av hjärta.
1256. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 3.01 ct, i from av hjärta.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1189. RING, 160 briljantslipade diamanter, tot. 2.61 ct, fattade runtom hela ringen.
1189. RING, 160 briljantslipade diamanter, tot. 2.61 ct, fattade runtom hela ringen.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
796. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
796. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1294. ÖRHÄNGEN, rosa safirer och rubiner , tot. ca 7 ct.
1294. ÖRHÄNGEN, rosa safirer och rubiner , tot. ca 7 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1177. RING, ametister, rosekvarts, briljantslipade diamanter.
1177. RING, ametister, rosekvarts, briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1422. Cartier - Tank Francaise. Guld. Quartz. 2005.
1422. Cartier - Tank Francaise. Guld. Quartz. 2005.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
11. VICTOR FORSSELL, Olja på pannå, sign, utförd på 1880-talet.
11. VICTOR FORSSELL, Olja på pannå, sign, utförd på 1880-talet.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK