Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
1777. MAHAKALA, brons.
1777. MAHAKALA, brons.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1054. RING, rubin och 8st briljantslipad diamanter tot ca 1 ct.
1054. RING, rubin och 8st briljantslipad diamanter tot ca 1 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1190. ÖRHÄNGEN, odlade Tahitipärlor samt diamanter tot. 0.80 ct.
1190. ÖRHÄNGEN, odlade Tahitipärlor samt diamanter tot. 0.80 ct.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
452. SPELBORD. Stockholmsarbete i Lars Nordins art. Rokoko.
452. SPELBORD. Stockholmsarbete i Lars Nordins art. Rokoko.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
264. Francois Vanderverdonck, Landskap med hönsfåglar och änder.
264. Francois Vanderverdonck, Landskap med hönsfåglar och änder.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1359. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1359. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
615. KYRKOSKULPTURER, för ett ljus, ett par, omkring år 1800.
615. KYRKOSKULPTURER, för ett ljus, ett par, omkring år 1800.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. Olof Hermelin, Vårlandskap.
21. Olof Hermelin, Vårlandskap.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1701. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1701. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
543. VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska.
543. VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, omkring år 1700.
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1262. ANTIK HERIS. 390 x 272,5 cm.
1262. ANTIK HERIS. 390 x 272,5 cm.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1764. JARDINERE/FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
1764. JARDINERE/FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1697. URNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1697. URNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
596. SKRIVSTÄLL. Älvdalen. Sengustavianskt, 1800-talets början.
596. SKRIVSTÄLL. Älvdalen. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
39. Olof Krumlinde, Grönskande sommarhage, Osby.
39. Olof Krumlinde, Grönskande sommarhage, Osby.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
871. RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919.
871. RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
442. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, 1800-talets början.
442. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1402. RÖKELSEKAR med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal.
1402. RÖKELSEKAR med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1615. FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin.
1615. FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
559. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
272. Jan van Huchtenburg Hans art, Kavalleribatalj.
272. Jan van Huchtenburg Hans art, Kavalleribatalj.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
587. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
587. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1683. URNA, porslin. Transition 1600-tal.
1683. URNA, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
960. ARMRING, snidad granat samt halvpärla, öppningsbar. 1800-tal.
960. ARMRING, snidad granat samt halvpärla, öppningsbar. 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
663. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
663. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
667. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
667. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
635. SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
635. SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
668. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
668. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
97. Ernst Josephson, "Papagena".
97. Ernst Josephson, "Papagena".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
213. Johan Henrik Scheffel Tillskriven, "Erik Adolf Printzensköld" (1718-1796).
213. Johan Henrik Scheffel Tillskriven, "Erik Adolf Printzensköld" (1718-1796).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
394. ANTONIS VAN DYCK, EFTER. Miniatyr. Gouache på ben.
394. ANTONIS VAN DYCK, EFTER. Miniatyr. Gouache på ben.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1614. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1614. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
474. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
474. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
626. KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.
626. KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
469. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
469. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
767. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
767. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
778. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1883.
778. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1883.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
771. CIGARETTETUI, av Gustav Klingert, Moskva 1887.
771. CIGARETTETUI, av Gustav Klingert, Moskva 1887.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1546. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1546. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
544. APPLIQUE, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
544. APPLIQUE, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1424. SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
1424. SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
210. Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).
210. Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
554. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
554. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
750. RESEIKON, triptyk, av Nikolai Pokrovsky, Moskva 1868-1897.
750. RESEIKON, triptyk, av Nikolai Pokrovsky, Moskva 1868-1897.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
612. SKRIN. Sydtyskland, 1500-talets senare del.
612. SKRIN. Sydtyskland, 1500-talets senare del.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
581. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
581. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1373. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1373. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
812. KONFEKTFAT, av Wolter Siewers, Norrköping 1710, omstämplat 1816. Barock.
812. KONFEKTFAT, av Wolter Siewers, Norrköping 1710, omstämplat 1816. Barock.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
811. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock.
811. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1263. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 428 x 311,5 cm.
1263. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 428 x 311,5 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1279. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 201,5 x 127,5 cm.
1279. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 201,5 x 127,5 cm.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
526. TOILETTESPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
526. TOILETTESPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1160. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. 1.60 ct.
1160. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. 1.60 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
978. HÄNGE, gammalslipade diamanter, omkring år 1900.
978. HÄNGE, gammalslipade diamanter, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1212. RING, 5 antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1212. RING, 5 antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
516. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
465. KONSOLBORD MED SPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
465. KONSOLBORD MED SPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1399. DRYCKESBÄGARE, nefrit. Kina.
1399. DRYCKESBÄGARE, nefrit. Kina.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
255. Fredric Westin Hans krets, "Porträtt av Karl XV i uniform" (1826-1872).
255. Fredric Westin Hans krets, "Porträtt av Karl XV i uniform" (1826-1872).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
520. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft.
520. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1394. PENSELBAD, nefrit. Kina.
1394. PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1398. VINKOPP, nefrit. Kina.
1398. VINKOPP, nefrit. Kina.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1258. SEMIANTIK DJOSHAGAN. 347,5 x 189 cm.
1258. SEMIANTIK DJOSHAGAN. 347,5 x 189 cm.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1802. SKULPTUR och KOPP, soapstone. Qing dynastin.
1802. SKULPTUR och KOPP, soapstone. Qing dynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
500. STOLAR, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
500. STOLAR, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK