Höstens Moderna 575

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
86HANS NORSBO, Väninnorna.Korrekt mått 64,5 x 78 cm.
166BENGT LINDSTRÖM, Utan titel.Utförd på duk.
172LENNART JIRLOW, Liggande modell.Teknik: Gouache
180YRJÖ EDELMANN, "Two cubes with paper objects".Korrekta mått: 35 x 72 cm.
187ERIC GNISTA, "Vattenlek".Korrekt titel "Vattenlek". Verket är signerat och daterad 1929.
192LUCIO FONTANA, "Concetto spaziale"."Concetto spaziale" Korrekt upplaga 5/50. Utgiven av Sergio Tosi, Milano 1967.
201LEOPOLD SURVAGE, "Paysage".Inköpt av den nuvarande ägarens far i Paris på 1950-talet.
216JEAN DUBUFFET, "Nez Long et Chaise Septembre".För köpare tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
217PIERRE SOULAGES, "Peinture 58 x 40 cm, septembre 1951".Omfattas av följerätt (d)
224ANTONI TÀPIES, "La clau de Foc" No 24.Upptagen i Vol. 3 av Catalogue Raisonné över Tàpies som utförd 1973.
230ARTHUR BOYD, "Nebuchadnezzar-sviten".Ingen Följerätt (Droit de suite) på detta katalognummer.
231VICTOR VASARELY, "O4 NN-2".Inköpt direkt av konstnären i mitten av 1980- talet AH-grafik, Stockholm Privat samling
232VICTOR VASARELY, "Dagann".Målningen är utförd 1989.
276HENRI MATISSE, "Etudes pour la Vierge. Tête voilée".Bladet troligen något beskuret/ Sheet possibly slightly trimmed.
325JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.OBS ingen konstnärsavgift tillkommer på detta objekt.
351JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.Ett ben med skada; one leg with damage.
361JOSEF FRANK, skrin, Firma Svenskt Tenn.Liten bottenspricka vid kanten/ small crack to edge of the base.
398FOLKE BENSOW, taburetter, ett par, "Trädgårdsmöbel no 2", Näfveqvarns bruk.En med skadat fäste / the one with a missing mount.
411AXEL EINAR HJORTH, sideboard, "Stål", Nordiska Kompaniet 1930.Modellen visades på Stockholmsutställningen 1930; the model was shown at the Stockholm exhibition in 1930.
427AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord och spegel, sannolikt "Sandhamn", Nordiska Kompaniet.Bordet ursprungligen med låda; the table originally with drawer.
429AXEL EINAR HJORTH, stolar, 5 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.Två stolar förstärkta undertill; two chairs reinforced underneath.
439ELIS BERGH, takarmatur, C.G Hallberg, Stockholm 1920-tal.OBS diameter cirka 65 cm/ please note diameter circa 65 cm.
441AXEL-EINAR HJORTH, barskåp "Caesar", Nordiska Kompaniet.Smärre skador / minor damages.
459PUKEBERGS GLASBRUK, takarmatur, Sverige, 1940-50-tal.Pukebergs glasbruk, formgiven år 1944; Pukeberg, designed in 1944.
537MATTA. "Falurutan grå". Rölakan. 261 x 233 cm. Signerad AB MMF BN.En kortsida avkortad, en kortsida är något avkortad.
568HARALD NIELSEN, bestickuppsättning, 36 delar, "Gammel Dansk/ Old Danish", Georg Jensen, Köpenhamn 1947-77, sterling.Uppsättning innehåller 6 matknivar/ The set includes 6 dinnerknives.
590ATELIER BORGILA, bestick, 47 delar Stockholm 1936-39.Utrop skall vara 20-25.000/ Estimate 20-25.000
619WIWEN NILSSON, collier, Lund 1976, 18k.Kan även användas som collier + armlänk / can also be used as a collier and a bracelet.
683KOLOMAN MOSER (1868-1918), glasservis, 111 delar, "Meteor", för E Bakalowits & Söhne, Wien ca 1910, jugend.Beställd av Greve Ragnar Gotthard Hamilton (1883-1936) och hans hustru Ingegerd Ebba Matilda (född af Petersens).
694TAPIO WIRKKALA, skål, Venini, Murano, Italien.Utropet skall var 8.000-10.000 kr; estimated price SEK 8.000-10.000

Utdragna föremål

Nr.Föremål
244GEORGES BRAQUE (Efter), "L'oiseau jaune".
318FIRMA SVENSKT TENN, bordsspegel samt dosor, 2 st, Stockholm 1932.
377JOSEF FRANK, tevagn, Firma Svenskt Tenn, modell 691.
392JOSEF LORENZL, skulptur, Österrike.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
216JEAN DUBUFFET, "Nez Long et Chaise Septembre".