Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
484. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
484. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
518. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
518. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
162. Gustaf Alfred Nyström, Ung flicka.
162. Gustaf Alfred Nyström, Ung flicka.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
296. Elias Martin, "Gustaf III" (1746-1792).
296. Elias Martin, "Gustaf III" (1746-1792).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1150. Peter Ernst - Stockholm. Guld. Ø 56 mm.
1150. Peter Ernst - Stockholm. Guld. Ø 56 mm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1154. Omega - Constellation de Luxe. Guld. Automatisk. Ø 34 mm. 1950-tal.
1154. Omega - Constellation de Luxe. Guld. Automatisk. Ø 34 mm. 1950-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1475. URNA, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
1475. URNA, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1147. Rolex - Datejust. Stål. Automatisk. Ø 36 mm. 1984.
1147. Rolex - Datejust. Stål. Automatisk. Ø 36 mm. 1984.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1144. Rolex - Cellini. Guld. Manuell. Ø 32 mm. 1995.
1144. Rolex - Cellini. Guld. Manuell. Ø 32 mm. 1995.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
126. Carl Larsson, "Esbjörn".
126. Carl Larsson, "Esbjörn".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
888. RING med cabochonslipad jade samt olikslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.
888. RING med cabochonslipad jade samt olikslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1212. ANTIK KASHGAI. 267,5 x 146 cm.
1212. ANTIK KASHGAI. 267,5 x 146 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
105A. Anders Zorn, "Självporträtt 1904 I".
105A. Anders Zorn, "Självporträtt 1904 I".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
978. RING, Cartier 1999, serienummer: I14105.
978. RING, Cartier 1999, serienummer: I14105.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1078. HÄNGE, Castellani, mikromosaik.
1078. HÄNGE, Castellani, mikromosaik.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
138. Axel Petersson Döderhultarn, Vallpojke med kalv (2).
138. Axel Petersson Döderhultarn, Vallpojke med kalv (2).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1525. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1525. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1228. MATTA, semiantik Kina, sannolikt Beijing. 353,5 x 287 cm.
1228. MATTA, semiantik Kina, sannolikt Beijing. 353,5 x 287 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1221. SEMIANTIK KESHAN. 367 x 264,5 cm.
1221. SEMIANTIK KESHAN. 367 x 264,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1589. TALLRIKAR, 8 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1589. TALLRIKAR, 8 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1207. OLD ISFAHAN. 306 x 213 cm.
1207. OLD ISFAHAN. 306 x 213 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
34. Ernst Josephson, Oscar II.
34. Ernst Josephson, Oscar II.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
292. Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.
292. Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
569. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
569. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
573. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
573. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
570. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
570. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
739. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
739. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
771. TEDOSA, av Henrik Petman, Wiborg (verksam 1776-1799).
771. TEDOSA, av Henrik Petman, Wiborg (verksam 1776-1799).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
829. DOSA, guld 18K och emalj, ostämplad 1800-talets senare del.
829. DOSA, guld 18K och emalj, ostämplad 1800-talets senare del.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
289. Gabriel Perelle, Landskap med Johannes Döparen.
289. Gabriel Perelle, Landskap med Johannes Döparen.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
287. Jean Baptist van der Meiren Hans krets, Kavalleribatalj.
287. Jean Baptist van der Meiren Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1600. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1600. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1444. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
1444. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
246. Pieter Frederik De la Croix Hans krets, "Fredrik den Store av Preussen".
246. Pieter Frederik De la Croix Hans krets, "Fredrik den Store av Preussen".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
467. SPEGEL. Stockholmsarbete 1774, transition rokoko/gustaviansk.
467. SPEGEL. Stockholmsarbete 1774, transition rokoko/gustaviansk.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
271. Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop.
271. Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
522. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen från Holländska asiatiska kolonierna.
522. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen från Holländska asiatiska kolonierna.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
33. Ernst Josephson, "Man med dödskallebrosch".
33. Ernst Josephson, "Man med dödskallebrosch".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1747. VAS, porslin. Republik, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke.
1747. VAS, porslin. Republik, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
343. Albrecht Dürer, "Die Geburt Christi", ur: "Das Marienleben".
343. Albrecht Dürer, "Die Geburt Christi", ur: "Das Marienleben".
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
155. Jussi Mäntynen, "Gammelhusbond".
155. Jussi Mäntynen, "Gammelhusbond".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
575. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
575. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
113. Anders Zorn, "Dunkelt Hörn".
113. Anders Zorn, "Dunkelt Hörn".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1315. HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal.
1315. HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1355. VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
1355. VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1391. SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1391. SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
225. Gustaf Wilhelm Palm, Italiensk stadsbild med figurer.
225. Gustaf Wilhelm Palm, Italiensk stadsbild med figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
766. GRÄDDSNÄCKA, av Petter Norlin, Malmö 1784. Rokoko.
766. GRÄDDSNÄCKA, av Petter Norlin, Malmö 1784. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
489. LJUSKRONA, för fem ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
489. LJUSKRONA, för fem ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
492. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
492. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
466. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
466. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1652. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1652. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1489. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1489. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1495. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1495. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1301. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
1301. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1325. URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912).
1325. URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
597. ÖLGÅS. Norge. Daterad 1845.
597. ÖLGÅS. Norge. Daterad 1845.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
469. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
469. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
523. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 1700-tal.
523. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
923. MANSCHETTKNAPPAR, med ryska kronan, emalj, rubiner och diamanter.
923. MANSCHETTKNAPPAR, med ryska kronan, emalj, rubiner och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1080. ARMRING, 14k guld med rosenslipade diamanter. Vikt ca 19g.
1080. ARMRING, 14k guld med rosenslipade diamanter. Vikt ca 19g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
229. Axel Nordgren, Kustlandskap från Bohuslän.
229. Axel Nordgren, Kustlandskap från Bohuslän.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1612. STEMCUP, porslin. 1900-tal, med Qianlong-märke.
1612. STEMCUP, porslin. 1900-tal, med Qianlong-märke.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
954. BROSCH med olikslipade diamanter totalt ca 1.75 ct. 1800-tal.
954. BROSCH med olikslipade diamanter totalt ca 1.75 ct. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
605. HEDLINGERS REGENTLÄNGD, om 58 medaljer,
605. HEDLINGERS REGENTLÄNGD, om 58 medaljer,
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK