Kan inte nå servern

Klassiska 583

 
1556 föremål
1098. CIGARRESKRIN, av Anders Michelsen, S:t Petersburg 1908-1917.
1098. CIGARRESKRIN, av Anders Michelsen, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
123. URNA med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
123. URNA med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
513. KRUKA, porslin, Qingdynastin med Chenghuas märke, 1700-tal.
513. KRUKA, porslin, Qingdynastin med Chenghuas märke, 1700-tal.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
512. KRUKA, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
512. KRUKA, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
703. Gerda Tirén, Kvinna i landskap.
703. Gerda Tirén, Kvinna i landskap.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1167. RING med safir och gammalslipade diamanter. Ca 1930.
1167. RING med safir och gammalslipade diamanter. Ca 1930.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
225. GUANYIN, keramik. Troligen Longquan, Mingdynastin 1600-tal.
225. GUANYIN, keramik. Troligen Longquan, Mingdynastin 1600-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1464. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
1464. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
601. MATTA, SEMIANTIK BEIJING. Kina, sen Qing. 393 x 311 cm.
601. MATTA, SEMIANTIK BEIJING. Kina, sen Qing. 393 x 311 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
605. MATTA, ANTIK BEIJING. Kina, sen Qingdynasti. 412 x 307,5 cm.
605. MATTA, ANTIK BEIJING. Kina, sen Qingdynasti. 412 x 307,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1233. ÖRHÄNGEN med diamanter totalt ca 0.60 ct, rosa turmaliner samt smaragder.
1233. ÖRHÄNGEN med diamanter totalt ca 0.60 ct, rosa turmaliner samt smaragder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
907. Mikael Dahl, Porträtt föreställande Madame Eliz. Herbert.
907. Mikael Dahl, Porträtt föreställande Madame Eliz. Herbert.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
944. FIORENTINO RICETTARIO, Giunti, Florens 1573-74.
944. FIORENTINO RICETTARIO, Giunti, Florens 1573-74.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1416. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
1416. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
796B. Carl Milles, "Holländsk fiskargubbe".
796B. Carl Milles, "Holländsk fiskargubbe".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
334. MÅLNING, flod och bergslandskap av Gu Daming (1960-), signerad.
334. MÅLNING, flod och bergslandskap av Gu Daming (1960-), signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
415. YTTERFODER, ett par, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912).
415. YTTERFODER, ett par, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
635. Anna Palm de Rosa, Vy över Stockholms slott från Blasieholmen.
635. Anna Palm de Rosa, Vy över Stockholms slott från Blasieholmen.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
355. BORD, hardwood och porslin, Qingdynastin 1800-tal.
355. BORD, hardwood och porslin, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
264. FIGURIN, nefrit. Sen Mingdynasti (1368-1643).
264. FIGURIN, nefrit. Sen Mingdynasti (1368-1643).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1360. SEKRETÄR. England, 1700-talets andra hälft.
1360. SEKRETÄR. England, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
749. Helene Schjerfbeck, "Kostymbild" (Bagarens dotter/Kvinna i vitt).
749. Helene Schjerfbeck, "Kostymbild" (Bagarens dotter/Kvinna i vitt).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
750. Helene Schjerfbeck, "Andakt".
750. Helene Schjerfbeck, "Andakt".
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1487. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1487. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
471. BRONSKÄRL, arkaiserande, Qingdynastin (1644-1912).
471. BRONSKÄRL, arkaiserande, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1060. DOSA, guld, Frankrike 1700-tal.
1060. DOSA, guld, Frankrike 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
597. ROCK, siden. Kina 1800-tal. Höjd 141 cm.
597. ROCK, siden. Kina 1800-tal. Höjd 141 cm.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
207. SERVIS, nio delar, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
207. SERVIS, nio delar, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
465. BODHISATTVA, brons. Manjushri. Mingdynastin 1600-tal.
465. BODHISATTVA, brons. Manjushri. Mingdynastin 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
242. FIGURIN, blanc de Chine. Qingdynastin (1644-1912).
242. FIGURIN, blanc de Chine. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1397. STOLAR, sex stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
1397. STOLAR, sex stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
474. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
474. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
638. Jenny Nyström, Pierrette.
638. Jenny Nyström, Pierrette.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1406. BANKETTER, ett par. Sverige, 1800-tal.
1406. BANKETTER, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1196. RING med brun gammalslipad diamant ca 1.30 ct. Hugo Strömdahl 1942.
1196. RING med brun gammalslipad diamant ca 1.30 ct. Hugo Strömdahl 1942.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1431. LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
1431. LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
469. FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).
469. FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1209. RING med briljantslipade diamanter totalt ca 1.25 ct.
1209. RING med briljantslipade diamanter totalt ca 1.25 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
628. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
628. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
762. ANDERS ZORN, etsning, 1886, signerad med blyerts.
762. ANDERS ZORN, etsning, 1886, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1195. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, 2.65 ct enligt gravyr.
1195. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, 2.65 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
1326. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, 2.89 ct enligt gravyr.
1326. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, 2.89 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
22 000 - 26 000 SEK
1110. HÄNGE med gammalslipad diamant ca 1.80 ct. Kvalitet K-L/VS.
1110. HÄNGE med gammalslipad diamant ca 1.80 ct. Kvalitet K-L/VS.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
22 000 - 26 000 SEK
1302. ARMBAND, Tiffany & Co, flätat i vitguld.
1302. ARMBAND, Tiffany & Co, flätat i vitguld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 26 000 SEK
1316. ÖRHÄNGEN med safirer, diamanter och South Sea pärlor.
1316. ÖRHÄNGEN med safirer, diamanter och South Sea pärlor.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1259. MANCHETTKNAPPAR med briljantslipade diamanter och onyx.
1259. MANCHETTKNAPPAR med briljantslipade diamanter och onyx.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 26 000 SEK
1144. ÖRHÄNGEN med turkoser och trä. Trianon. Serienummer: 27617.
1144. ÖRHÄNGEN med turkoser och trä. Trianon. Serienummer: 27617.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 26 000 SEK
1289. ÖRHÄNGEN med ametister 33.00 ct och diamanter 1.62 ct.
1289. ÖRHÄNGEN med ametister 33.00 ct och diamanter 1.62 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
1285. ÖRHÄNGEN med ametister samt diamanter tot 1.95 ct.
1285. ÖRHÄNGEN med ametister samt diamanter tot 1.95 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1248. RING med ametist samt diamanter totalt cirka 2.55 ct.
1248. RING med ametist samt diamanter totalt cirka 2.55 ct.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1376. GUERIDONER, ett par. Empire, 1800-talets början.
1376. GUERIDONER, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1117. RING med gammalslipade diamanter totalt ca 3.00 ct.
1117. RING med gammalslipade diamanter totalt ca 3.00 ct.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
70. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynasty, Qianlong (1736-95).
70. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1483. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
1483. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
660. Gottfrid Kallstenius, Villa d´Este vid solnedgång.
660. Gottfrid Kallstenius, Villa d´Este vid solnedgång.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
654. Anshelm Schultzberg, "Vinterdag i Ludvikatrakten".
654. Anshelm Schultzberg, "Vinterdag i Ludvikatrakten".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1019. DRYCKESKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1797.
1019. DRYCKESKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1797.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
842. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, Hans krets, olja på duk, ej signerad.
842. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, Hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
815. Paul Alexandre Leroy, Haremsinteriör.
815. Paul Alexandre Leroy, Haremsinteriör.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
446. VAS, porslin. Kina, Republik.
446. VAS, porslin. Kina, Republik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1434. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk omkring år 1800.
1434. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1435. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
1435. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
351. PENSELSTÄLL, trä. Huanghuali, Qingdynastin troligen 1800-tal.
351. PENSELSTÄLL, trä. Huanghuali, Qingdynastin troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
163. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
163. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
166. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
166. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
170. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
170. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
168. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
168. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1178. RING med carréslipade diamanter i alliansmodell, ca 3.00 ct.
1178. RING med carréslipade diamanter i alliansmodell, ca 3.00 ct.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
751. Anders Zorn, "Självporträtt med modell II".
751. Anders Zorn, "Självporträtt med modell II".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1427. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1427. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
896. Giovanni Battista Pittoni Hans krets, Petrus med himmelrikets nyckel.
896. Giovanni Battista Pittoni Hans krets, Petrus med himmelrikets nyckel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
767. ANDERS ZORN, etsning, 1894, signerad med blyerts.
767. ANDERS ZORN, etsning, 1894, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
782. ANDERS ZORN, etsning, 1890, signerad med blyerts.
782. ANDERS ZORN, etsning, 1890, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
914. NICOLAES BERCHEM, hans krets, Ettpar. Olja på duk, ej signerade.
914. NICOLAES BERCHEM, hans krets, Ettpar. Olja på duk, ej signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
327. KEJSERLIGT EDIKT, Qianlong, daterat 1771 och från tiden.
327. KEJSERLIGT EDIKT, Qianlong, daterat 1771 och från tiden.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK