Kan inte nå servern

Klassiska 583

 
1556 föremål
905. ADAM FRANS VAN DER MEULEN, hans krets, olja på duk, ej signerad.
905. ADAM FRANS VAN DER MEULEN, hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
736. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
736. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1370. DIVANSBORD FRÅN HAGA SLOTT. Nyrokoko, 1800-talets mitt.
1370. DIVANSBORD FRÅN HAGA SLOTT. Nyrokoko, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
809. Carl Holsoe, Matsalsinteriör i eftermiddagsljus.
809. Carl Holsoe, Matsalsinteriör i eftermiddagsljus.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
976. OLD ISFAHAN FIGURAL. 218 x 164 cm.
976. OLD ISFAHAN FIGURAL. 218 x 164 cm.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
903. San Marcoplatsen, Venedig.
903. San Marcoplatsen, Venedig.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
753. Anders Zorn, "Omnibus".
753. Anders Zorn, "Omnibus".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
859. Henric Ankarcrona, Kavalleribatalj vid Atlasbergen.
859. Henric Ankarcrona, Kavalleribatalj vid Atlasbergen.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
817. Louis Abel-Truchet, "Esquisse pour l'Ovation".
817. Louis Abel-Truchet, "Esquisse pour l'Ovation".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
904. Hendrick Verschuring Tillskriven, Batalj.
904. Hendrick Verschuring Tillskriven, Batalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
705. Carl Fredrik Hill, "Kvinnor med duvor i händerna".
705. Carl Fredrik Hill, "Kvinnor med duvor i händerna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
683. Per Ekström, Solnedgång.
683. Per Ekström, Solnedgång.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
702. Emma Ekwall, Flicka med kattunge.
702. Emma Ekwall, Flicka med kattunge.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
874. Charles Hoguet, Vilthandel.
874. Charles Hoguet, Vilthandel.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
220. FAT, två stycken, porslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
220. FAT, två stycken, porslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
700. August Hagborg, Musselplockerska vid kusten.
700. August Hagborg, Musselplockerska vid kusten.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
674. Olof Hermelin, "Vid Mälarstranden".
674. Olof Hermelin, "Vid Mälarstranden".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
136. SKULPTUR, jade, 1900-tal.
136. SKULPTUR, jade, 1900-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
798. Tore Strindberg, "Diana och Hinden".
798. Tore Strindberg, "Diana och Hinden".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
993. MATTA, antik Mahal, ca 302 x 273-285,5 cm.
993. MATTA, antik Mahal, ca 302 x 273-285,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1421. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
1421. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
723. Jacob Silvén, Sommarlandskap med kyrka.
723. Jacob Silvén, Sommarlandskap med kyrka.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1223. RING med briljantslipade diamanter, ca 4.04 ct.
1223. RING med briljantslipade diamanter, ca 4.04 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
34 000 - 38 000 SEK
1112. RING med baguette- och briljantslipade diamanter, cirka 3.60 ct.
1112. RING med baguette- och briljantslipade diamanter, cirka 3.60 ct.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
34 000 - 36 000 SEK
739. Anders Zorn, "Oväder".
739. Anders Zorn, "Oväder".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
707. Ernst Josephson, "Högländare".
707. Ernst Josephson, "Högländare".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
693. Gustaf Fjaestad, Snötyngda granar under rodnande himmel.
693. Gustaf Fjaestad, Snötyngda granar under rodnande himmel.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
708. Ernst Josephson, Man med pipa.
708. Ernst Josephson, Man med pipa.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
884. Faraos dotter finner Moses.
884. Faraos dotter finner Moses.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
776. Anders Zorn, "Fiskare i St Ives".
776. Anders Zorn, "Fiskare i St Ives".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
988. ANTIK KIRMAN LAVER. 586 x 385 cm.
988. ANTIK KIRMAN LAVER. 586 x 385 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1344. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1344. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
350. PENSELSTÄLL, trä. Huanghuali, Qingdynastin troligen 1700-tal.
350. PENSELSTÄLL, trä. Huanghuali, Qingdynastin troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
768. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1896, signerad med blyerts.
768. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1896, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1097. BRICKA, av Carl Johan Tegelsten, S:t Petersburg 1850.
1097. BRICKA, av Carl Johan Tegelsten, S:t Petersburg 1850.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1180. ARMBAND med carréslipade safirer totalt ca 10.00 ct.
1180. ARMBAND med carréslipade safirer totalt ca 10.00 ct.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
688. Nils Kreuger, "Höst, motiv från Kastellholmen".
688. Nils Kreuger, "Höst, motiv från Kastellholmen".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1496. PRYDNADSURNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1496. PRYDNADSURNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
869. Abraham Storck Hans krets, Hamn vid Medelhavet med båtar och figurer.
869. Abraham Storck Hans krets, Hamn vid Medelhavet med båtar och figurer.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
899. Heinrich Friedrich Füger Hans krets, Andromache sörjer Hektor.
899. Heinrich Friedrich Füger Hans krets, Andromache sörjer Hektor.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
855. Bengt Nordenberg, Fiskarkvinna med gosse.
855. Bengt Nordenberg, Fiskarkvinna med gosse.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
845. Karl XV, Ulriksdals slott från sjösidan.
845. Karl XV, Ulriksdals slott från sjösidan.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1120. BROSCH med gammal- samt rosenslipade diamanter i form av en blomsterkvist.
1120. BROSCH med gammal- samt rosenslipade diamanter i form av en blomsterkvist.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1532. TAZZA, majolika, Italien 1600-tal.
1532. TAZZA, majolika, Italien 1600-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
747. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
747. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
748. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
748. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1444. KANDELABRAR, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
1444. KANDELABRAR, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
448. ASKAR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
448. ASKAR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
449. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
449. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1439. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
1439. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
312. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition 1600-tal.
312. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
911. Egbert Lievensz van der Poel, Stadsbranden.
911. Egbert Lievensz van der Poel, Stadsbranden.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1040. LJUSSTAKAR, ett par, av Arvid Floberg, Stockholm 1799. Gustavianska.
1040. LJUSSTAKAR, ett par, av Arvid Floberg, Stockholm 1799. Gustavianska.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1447. BORDSLAMPA, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början.
1447. BORDSLAMPA, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
718. Robert Thegerström, Ovädersmoln, Djursholm.
718. Robert Thegerström, Ovädersmoln, Djursholm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
812. Frithjof Smith-Hald, Från Bretagne.
812. Frithjof Smith-Hald, Från Bretagne.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
461. BODHISATTVA, Manjushri, brons. Mingdynastin (1368-1644).
461. BODHISATTVA, Manjushri, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
463. BUDDHA, brons. Sen Mingdynastin (1368-1644).
463. BUDDHA, brons. Sen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
999. ANTIK TÄBRIS. 380,5 x 280,5 cm.
999. ANTIK TÄBRIS. 380,5 x 280,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
107. BUDDHA, delvis förgylld brons.  Sino-tibetansk, 1700-tal.
107. BUDDHA, delvis förgylld brons. Sino-tibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
875. Pieter Claesz Hans krets, Måltidsstycke med krabba och frukter.
875. Pieter Claesz Hans krets, Måltidsstycke med krabba och frukter.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
173. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
173. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
985. SEMIANTIK KESHAN. 394 x 309,5 cm.
985. SEMIANTIK KESHAN. 394 x 309,5 cm.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
571. MYNT (2), silver, Kina, Republik (1916).
571. MYNT (2), silver, Kina, Republik (1916).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
679A. Arnold Plagemann, Fyrtorn i storm.
679A. Arnold Plagemann, Fyrtorn i storm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
911A. John E. Ferneley, "Thalaba".
911A. John E. Ferneley, "Thalaba".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK