Kan inte nå servern

Klassiska 583

 
1556 föremål
113. RITUELL DOLK (Phurpa), brons, Tibet, troligen 1700-tal.
113. RITUELL DOLK (Phurpa), brons, Tibet, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
979. SEMIANTIK SILKE KESHAN SOUF (i relief). 197,5 x 132 cm.
979. SEMIANTIK SILKE KESHAN SOUF (i relief). 197,5 x 132 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 40 000 SEK
114. TEKANNA, kopparlegering och silverinläggningar. Tibet, 1800-tal.
114. TEKANNA, kopparlegering och silverinläggningar. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
890. Adriaen de Gryeff, Stilleben med hare, and och kramsfåglar.
890. Adriaen de Gryeff, Stilleben med hare, and och kramsfåglar.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
203. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
203. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1071. PORSLINSÄGG, Ryssland 1800-tal.
1071. PORSLINSÄGG, Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1544. ISKLOCKA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1544. ISKLOCKA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
832. Johan Henrik Scheffel, "Johan Reinhold Wrangel af Sauss" (1717-1794).
832. Johan Henrik Scheffel, "Johan Reinhold Wrangel af Sauss" (1717-1794).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
637. Anna Gardell-Ericson, Utflykt till Norderstrand, Gotland.
637. Anna Gardell-Ericson, Utflykt till Norderstrand, Gotland.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1355. SYBORD. Sengustaviansakt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1355. SYBORD. Sengustaviansakt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1368. BOCKBORD. Hälsingland, 17/1800-tal.
1368. BOCKBORD. Hälsingland, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1351. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
1351. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
307. URNA, porslin. Transition 1600-tal.
307. URNA, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
276. TAKRYTTARE ett par, keramik, Mingdynastin, 1600-tal.
276. TAKRYTTARE ett par, keramik, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
269. DHARMAPALA, brons. Mongoliet eller Tibet, tidigt 1800-tal.
269. DHARMAPALA, brons. Mongoliet eller Tibet, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
390 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
117. BOJAN med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
117. BOJAN med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1106. BROSCH/HÄNGE med gammalslipade diamanter totalt ca 2.50 ct. Ca 1900.
1106. BROSCH/HÄNGE med gammalslipade diamanter totalt ca 2.50 ct. Ca 1900.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
856. GUSTAF BRUSEWITZ, olja på duk Signerad G. Brusewitz.
856. GUSTAF BRUSEWITZ, olja på duk Signerad G. Brusewitz.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
659. Alfred Bergström, Terpsichore.
659. Alfred Bergström, Terpsichore.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
77. PENSELMUGG, elfenben. Qingdynastin, 1800-tal.
77. PENSELMUGG, elfenben. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
507. SERVIS, 30 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
507. SERVIS, 30 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1061. DOSA, guld 18K, Paris 1809-1818.
1061. DOSA, guld 18K, Paris 1809-1818.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
866. SALVATOR ROSA, hans krets, olja på duk, ej signerad.
866. SALVATOR ROSA, hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
527. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1722).
527. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
118. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
118. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
129. SKÅL med LOCK, nefrit. Arkaiserade, 1900-tal.
129. SKÅL med LOCK, nefrit. Arkaiserade, 1900-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
384. SKÅL, Pekinglas. Qingdynastin (1644-1912).
384. SKÅL, Pekinglas. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1383. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra fjärdedel. Senbarock.
1383. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra fjärdedel. Senbarock.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1369. MATBORD. Sverige, 1800-tal. Senempire.
1369. MATBORD. Sverige, 1800-tal. Senempire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1018. DRYCKESKANNA, av Alexander V. Holst, Härnösand 1766.
1018. DRYCKESKANNA, av Alexander V. Holst, Härnösand 1766.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
452. VINKANNA, brons. Troligen Tangdynastin (618-907).
452. VINKANNA, brons. Troligen Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1395. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1395. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
893. Georg Philipp Rugendas Hans krets, Bataljer (2).
893. Georg Philipp Rugendas Hans krets, Bataljer (2).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1235. RING med gul safir, 4.86 ct och diamanter, 1.09 ct, enligt gravyr.
1235. RING med gul safir, 4.86 ct och diamanter, 1.09 ct, enligt gravyr.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
26 000 - 28 000 SEK
1029. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
1029. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1212. DAMUR, Omega, Speedmaster "Ladies Diamonds".
1212. DAMUR, Omega, Speedmaster "Ladies Diamonds".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
634. Jacob Hägg, "Vår örlogsflotta på Västkusten 1905".
634. Jacob Hägg, "Vår örlogsflotta på Västkusten 1905".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1038. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Schlyter, Riga 1773. Rokoko.
1038. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Schlyter, Riga 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
847. Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, "Brokinds Slott".
847. Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, "Brokinds Slott".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1481. BORDSUR. Barock, 1600-tal.
1481. BORDSUR. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
870. Hamn med figurer och båter.
870. Hamn med figurer och båter.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1450. BORDSLAMPOR, ett par, av Henry Dasson 1877. Louis XVI-stil.
1450. BORDSLAMPOR, ett par, av Henry Dasson 1877. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1269. ARMBAND med briljantslipade diamanter, cirka 4.00 ct totalt.
1269. ARMBAND med briljantslipade diamanter, cirka 4.00 ct totalt.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 34 000 SEK
850. Govert Dircksz. Camphuysen, Upphängd orrtupp och orrhöna.
850. Govert Dircksz. Camphuysen, Upphängd orrtupp och orrhöna.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
645. Stefan Johansson, Landskap med molnstudie.
645. Stefan Johansson, Landskap med molnstudie.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
811. Niels K Skovgaard, Landskap.
811. Niels K Skovgaard, Landskap.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1299. RING med safir, ca 3.60 ct, och diamanter, ca 1.12 ct.
1299. RING med safir, ca 3.60 ct, och diamanter, ca 1.12 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 32 000 SEK
332. TUSCH och AKVARELL, Walasse Ting (1920-2010), kvinna och blommor.
332. TUSCH och AKVARELL, Walasse Ting (1920-2010), kvinna och blommor.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
981. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 202 x 138,5 cm.
981. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 202 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
816. Vanitasstilleben med dödskalle och radband.
816. Vanitasstilleben med dödskalle och radband.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
785. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
785. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
807. Giovanni Bologna Efter, Merkurius.
807. Giovanni Bologna Efter, Merkurius.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1482. BORDSUR. Farcot & Laurent, Frankrike, 1800-talets slut.
1482. BORDSUR. Farcot & Laurent, Frankrike, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
732. CARL LARSSON, tusch på papper, signerad Carl Larsson och daterad 1884.
732. CARL LARSSON, tusch på papper, signerad Carl Larsson och daterad 1884.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1179. ÖRHÄNGEN med safirer samt trappslipade diamanter totalt ca 2.00 ct.
1179. ÖRHÄNGEN med safirer samt trappslipade diamanter totalt ca 2.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 36 000 SEK
1200. RING med briljantslipad diamant ca 0.70 ct. Kvalitet ca E-F/VVS.
1200. RING med briljantslipad diamant ca 0.70 ct. Kvalitet ca E-F/VVS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
676. Johan Krouthén, Solnedgång vid vattnet.
676. Johan Krouthén, Solnedgång vid vattnet.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
462. GUANYU, brons. Mingdynastin, 1600-tal.
462. GUANYU, brons. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
165. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
165. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
169. HÄNGE, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
169. HÄNGE, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
186. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin.
186. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1313. RING med diamanter i karmoseringsmodell, ca 1.80 ct.
1313. RING med diamanter i karmoseringsmodell, ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 34 000 SEK
1334. SKÅP. Italien, 1700-talets slut.
1334. SKÅP. Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1438. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire.
1438. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
992. ANTIK ZIEGLER MAHAL, S.K. 432 x 328 cm.
992. ANTIK ZIEGLER MAHAL, S.K. 432 x 328 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
965. SEMIANTIK BACHTIARI. 382,5 x 319 cm.
965. SEMIANTIK BACHTIARI. 382,5 x 319 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1476. BORDSUR. England, 1700-talets första hälft.
1476. BORDSUR. England, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
360. SKÄRM, svart lack, Qingdynastin (1644-1912).
360. SKÄRM, svart lack, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
901A. Stilleben med frukter, blommor och vy över landskap.
901A. Stilleben med frukter, blommor och vy över landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
901. Teodoro Matteini Tillskriven, "Angelica och Medoro".
901. Teodoro Matteini Tillskriven, "Angelica och Medoro".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
361. TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
361. TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
243. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi ca 1690.
243. FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi ca 1690.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK