Kan inte nå servern

Klassiska 583

 
1556 föremål
771. Anders Zorn, "Min modell och min båt".
771. Anders Zorn, "Min modell och min båt".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
783. Anders Zorn, "Vid Folkstone".
783. Anders Zorn, "Vid Folkstone".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
759. Anders Zorn, "Uppvaknandet" ("Le Réveil").
759. Anders Zorn, "Uppvaknandet" ("Le Réveil").
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 17 000 SEK
1546. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1546. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
377. VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
377. VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
320 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
152. URNA med LOCK, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912).
152. URNA med LOCK, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
584. KUDDE, lergods, troligen Liao eller Songdynastin (907-1279).
584. KUDDE, lergods, troligen Liao eller Songdynastin (907-1279).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1070. FICKUR, guld, märkt: "Breguet, à Paris", 1800-tal.
1070. FICKUR, guld, märkt: "Breguet, à Paris", 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
923A. Elias Martin Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer.
923A. Elias Martin Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
890A. Andfåglar.
890A. Andfåglar.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
933. Maria Elisabeth Augusta (Lily) Cartwright, Biblioteket på Aynhoe Park.
933. Maria Elisabeth Augusta (Lily) Cartwright, Biblioteket på Aynhoe Park.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
931. Maria Elisabeth Augusta (Lily) Cartwright, Förmaket på Aynhoe Park.
931. Maria Elisabeth Augusta (Lily) Cartwright, Förmaket på Aynhoe Park.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
934. Maria Elisabeth Augusta (Lily) Cartwright, Salong på Aynhoe Park.
934. Maria Elisabeth Augusta (Lily) Cartwright, Salong på Aynhoe Park.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
935. Maria Elisabeth Augusta (Lily) Cartwright, Biljardrummet på Aynhoe Park.
935. Maria Elisabeth Augusta (Lily) Cartwright, Biljardrummet på Aynhoe Park.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
486. FAT, ett par, porslin, Qingdynastin Yongzheng (1723-35).
486. FAT, ett par, porslin, Qingdynastin Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
311. URNA med LOCK, porslin. Transition 1600-tal.
311. URNA med LOCK, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
391. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1800-tal.
391. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
213. FAT med SILFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
213. FAT med SILFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
780. ANDERS ZORN, etsning, 1896, signerad med blyerts.
780. ANDERS ZORN, etsning, 1896, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
728. Hugo Salmson, Mamma vet bäst.
728. Hugo Salmson, Mamma vet bäst.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
927. Carl Samuel Graffman, Utsikt från Danvikens hospital.
927. Carl Samuel Graffman, Utsikt från Danvikens hospital.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
796A. Carl Eldh, "Självkritik".
796A. Carl Eldh, "Självkritik".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
611. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
611. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
737. Per Ekström, Franskt vinterlandskap med figur.
737. Per Ekström, Franskt vinterlandskap med figur.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
733. Ernst Josephson, "Självporträtt med åsneöron".
733. Ernst Josephson, "Självporträtt med åsneöron".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
223. STEMCUP, porslin. 1900-tal, med Qianlong-märke.
223. STEMCUP, porslin. 1900-tal, med Qianlong-märke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
219. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
219. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1028. TEKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk.
1028. TEKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1414. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1414. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
266. SKULPTUR, sandsten. Thailand troligen 1100-tal.
266. SKULPTUR, sandsten. Thailand troligen 1100-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
273. KUDDE, keramik. Songdynastin (960-1279).
273. KUDDE, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
201. TALLRIKAR, tio stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
201. TALLRIKAR, tio stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
120. BOJAN, porslin, Qingdynastin 1700-tal.
120. BOJAN, porslin, Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
804. Charles Crozatier, Hästarna i Marly (en av två).
804. Charles Crozatier, Hästarna i Marly (en av två).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
755. Anders Zorn, "August Strindberg".
755. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1486. BORDSPENDYL. Louis XVI, 1700-talets slut.
1486. BORDSPENDYL. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
888. Stilleben med papegoja och fjäril.
888. Stilleben med papegoja och fjäril.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1433. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
1433. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
119. BOJAN, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
119. BOJAN, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1384. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
1384. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
581. GRAVFIGURINER, ett par. Handynastin (206 f. Kr. - 220 e. Kr.).
581. GRAVFIGURINER, ett par. Handynastin (206 f. Kr. - 220 e. Kr.).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
932. Maria Elisabeth Augusta (Lily) Cartwright, Sängkammare på Aynhoe Park.
932. Maria Elisabeth Augusta (Lily) Cartwright, Sängkammare på Aynhoe Park.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
209. TERRIN, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
209. TERRIN, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1463. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1463. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
339. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
339. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
466. FIGURIN, brons. Ming dynastin.
466. FIGURIN, brons. Ming dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
362. SKULPTUR, förgyllt trä. Mingdynastin.
362. SKULPTUR, förgyllt trä. Mingdynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
938. Hendrick Goltzius, "Apollo Belvedere" (Apollo Pythius).
938. Hendrick Goltzius, "Apollo Belvedere" (Apollo Pythius).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
939. Hendrick Goltzius, "The Emperor Commodus as Hercules".
939. Hendrick Goltzius, "The Emperor Commodus as Hercules".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
877. Karel Dujardin Hans krets, Porträtt av en gentleman.
877. Karel Dujardin Hans krets, Porträtt av en gentleman.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1460. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1460. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1291. RING med akvamarin ca 23.00 ct samt 10 st diamanter totalt ca 0.20 ct.
1291. RING med akvamarin ca 23.00 ct samt 10 st diamanter totalt ca 0.20 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
558. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
558. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
923. Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer".
923. Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
972. SEMIANTIK HERIS. 355 x 293,5 cm.
972. SEMIANTIK HERIS. 355 x 293,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1114. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, 1.60 ct.
1114. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, 1.60 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1156. BROSCH med snidad jade och åttkantslipade diamanter.
1156. BROSCH med snidad jade och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1039. LJUSSTAKAR, ett par, av Sebald Heinrich Blau, Augsburg 1785-1787. Rokoko.
1039. LJUSSTAKAR, ett par, av Sebald Heinrich Blau, Augsburg 1785-1787. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1246. RING med ametist signerad M. Buccellati Italy.
1246. RING med ametist signerad M. Buccellati Italy.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
831. Jakob Björck, "Adam Horn af Ekebyholm" (1717-1778).
831. Jakob Björck, "Adam Horn af Ekebyholm" (1717-1778).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1461. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1461. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1193. MANSCHETTKNAPPAR, "Trinity", signerade Cartier.  Serienr: K02862.
1193. MANSCHETTKNAPPAR, "Trinity", signerade Cartier. Serienr: K02862.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1024. GRÄDDKANNA, av Lars Boye, Stockholm 1772. Rokoko.
1024. GRÄDDKANNA, av Lars Boye, Stockholm 1772. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
996. ANTIK SHIRVAN GALLERI. 461 x 120,5 cm.
996. ANTIK SHIRVAN GALLERI. 461 x 120,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
108. GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
108. GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
338. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
338. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1194. RING, Wempe, med rökkvarts.
1194. RING, Wempe, med rökkvarts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
179. "DOCTORS LADY", elfenben. Troligen Indien, 1600-tal.
179. "DOCTORS LADY", elfenben. Troligen Indien, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
765. Anders Zorn, "Självporträtt 1904 I".
765. Anders Zorn, "Självporträtt 1904 I".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1458. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1458. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1426. APPLIQUER, för fem ljus. Frankrike, 1800-tal. Senempire.
1426. APPLIQUER, för fem ljus. Frankrike, 1800-tal. Senempire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
973. ANTIK INDISK SANNOLIKT. 451,5 x 374,5 cm.
973. ANTIK INDISK SANNOLIKT. 451,5 x 374,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1001. ANTIK TÄBRIS. 436 x 333 cm.
1001. ANTIK TÄBRIS. 436 x 333 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1142. BROSCH, Mauboussin, i form av en sparv med turkoser.
1142. BROSCH, Mauboussin, i form av en sparv med turkoser.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK