Klassiska 583

1556 föremål
1008. KONFEKTFAT, av Johann Eissler, Nürnberg (verksam 1665-1708). Barock.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1307. RING med safir, 1.30 ct, och tsavoritgranater och diamanter.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1477. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
756. Anders Zorn, "Albert Engström".
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
588. TEMPELMODELL/ALTARE, keramik, Qingdynastin troligen 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
296. FLASKA, porslin, Mingdynastin Wanli (1573-1619).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
309. VAS, porslin, Transition 1600-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
432. VAS, porslin. Sen Qingdynastin/Republik, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
57. BODHISATTVA, brons. Maitreya, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
897. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, Olja på pannå.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1151. MANCHETTKNAPPAR med bergkristall, diamanter och emalj.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
997. SEMIANTIK TURKISK, SANNOLIKT KAYSERI. 177 x 123 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
518. BOJAN, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
954. ÅKDYNA, BRODERAD. "Papegojor". Skåne 1776. 60,5 x 93 cm.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
791. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
467. FIGURIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
268. GUANYIN, brons, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
125. BÄLTESSPÄNNE, nefrit, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
754. Anders Zorn, "Natteffekt II".
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1405. BANKETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
974. SEMIANTIK ISFAHAN. 229 x 145,5 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1456. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Sengustavianska, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1382. KARMSTOLAR, tre stycken. England, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1380. FÅTÖLJER, ett par. Louis XV, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
919. Jacques Germain Soufflot Tillskriven, Skiss till monument.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
475. FYRFAT med STÄLL, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1459. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, sent 1700-tal. Louis XVI.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
787. Anders Zorn, "En gravör".
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1432. LJUSRING, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
454. LJUSSTAKAR, ett par, brons. Troligen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
864. Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1025. KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 18 000 SEK
1183. ÖRHÄNGEN, ovala creoler med briljantslipade diamanter, 1.71 ct enligt gravyr.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
991. MATTA, semiantik Kirman, ca 296,5 x 210 cm.
Klubbat pris
Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
1004. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 273,5 x 162 cm.
Klubbat pris
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1293. RING med bruna och vita diamanter tot 1.11 ct enl. gravyr.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
800. Nils Möllerberg, "Dansen".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
795. Nils Möllerberg, "Saltsjön".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
826. ABRAHAM WUCHTERS, hans efterföljd, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1251. RING med rosenslipade bruna och vita diamanter.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
878. Porträtt av en herre.
878. Porträtt av en herre.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
900. Francois Boucher Hans efterföljd, Herdar och herdinnor.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1445. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
346. MÅLNING, olja på papper, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1361. SEKRETÄR. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1494. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1087. BÄGARE, av Konstantin Skvortsov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1379. SOFFA. Danmark, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
47. TESKÅL, porslin, qingbai. Norra Songdynastin (960-1127).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
879. Hyacinthe Rigaud Hans efterföljd, Ludvig XIV av Frankrike (1638-1715).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
661. Robert Thegerström, "Lavandières".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
805. Georges Gardet, Stridande pantrar.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1388. FÅTÖLJER, ett par. Frankrike, 1830/40-tal. Louis Philippe.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1189. MANSCHETTKNAPPAR signerade Fred of Paris.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
191. FOHUND, brons, troligen Mingdynastin (1368-1643).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1143. ÖRHÄNGEN, Lalaounis, i guld.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
863. Lucas de Wael Hans krets, Klassiskt landskap med figurer vid borg.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1381. FÅTÖLJ, s.k. Gripsholmsmodell, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1493. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
464. BUDDHA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
520. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1077. IKON, med silverinfattning, omärkt, Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 SEK
920. Cornucopia.
920. Cornucopia.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1080. IKON, med försilvrad mässingsinfattning, Vetka, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
171. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1489. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1488. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
781. Anders Zorn, "På isen".
781. Anders Zorn, "På isen".
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
772. Anders Zorn, "Dunkelt Hörn".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1044. SKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1850. Nyrokoko.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1357. BORD. Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1367. SKÄNKBORD. Sverige, omkring år 1700. Barock.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

573. Gösta Adrian-Nilsson, "Huvud i gult".
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
Budhistorik
400 000

ditt bud
Aktuellt bud:
400 000 SEK