Klassiska 583

1556 föremål
132. FIGURIN, nefrit. Kina. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
232. RÖKELSEKAR, keramik, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
970. OLD SILKE HEREKE. 179,5 x 124 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1500. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
982. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 202,5 x 128,5 cm.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
229. SKÅL, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
925A. "Storfurstinnan Maria Pavlovna av Ryssland" (1786-1859).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
248. TUPPAR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1125. BROSCH med gammal- samt rosenslipade diamanter totalt ca 0.50 ct samt peridot.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
587. TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
310. FLASKA, porslin, Transition 1600-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
485. FAT, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
144. FAT, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
497. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
924. Per Gustaf Floding, "Gustav III".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1467. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
379. VAS, cloisonné. Republik (1912-49).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
211. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
928. Carl Samuel Graffman, Landskap med vattendrag.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
929. Carl Samuel Graffman, Mansporträtt.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
216. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
176. SKÅL, dreamstone. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1506. KONSOLER, två stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
995. OLD NAIN. 266 x 176,5 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
279. FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. Med sigillmärke i rött.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
282. HANDFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
290. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
408. VAS, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1026. SOCKERSKÅL, av Erik Ernander, Uppsala 1784. Gustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
940. Hendrick Goltzius, "The annunciation", ur; "The Early Life of the Virgin".
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
369. BRICKA, silver, Luen-Wo, Shanghai, 1900-talets början.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1149. RING med gammalslipad rund diamant ca 0.50 ct, H-I/VVS.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
918. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL, tuschlavering , signerad HD.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1453. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1700-talets första hälft. Barock.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
306. FAT, porslin. Mingdynastin Wanli (1573-1619).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
987. MATTA, semiantik Keshan sannolikt. Ca 213 x 145 cm.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
235. VAS, porslin, Qingdynastin (1662-1912).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
224. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin troligen 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1541. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1730-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1409. TABURETT. Sverige, 1700-talets mitt. Senbarock.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
353. BORD, hardwood, Qingdynastin troligen 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
135. FABELDJUR, jade, troligen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
126. BÄLTESDEKORATION, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
453. URNA, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644), eller äldre.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
740. Anders Zorn, "Biljard".
740. Anders Zorn, "Biljard".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
73. KVINNOHUVUD, lergods. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
793. Bruno Liljefors, Pointrar på jakt.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
796. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1457. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
122. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1152. Ring med cabochonslipade rubiner.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1099. CIGARETTETUI, av Anna Ringe, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1492. BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
803. Paul Eugène Mengin, "Femme à la mandoline".
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
848. Carl Fredrik Kiörboe Tillskriven, Rävjakt.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1140. ARMBAND 18K guld med turkoser. Vikt ca 48 gr.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1539. FAT, fajans. Rörstrand, 1750-60-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
90. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
18. SKÅL, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1047. BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1756.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
493. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1043. SALTKAR, ett par, Gustav Möllenborg, Stockholm 1849.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1396. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
430. VAS, porslin. 1900-tal.
430. VAS, porslin. 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1247. ARMBAND, Hermès, i form av ett skärp med spänne.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1514. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
426. PLAKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
428. PLAKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
425. PLAKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
359. VIKSKÄRM sex delar. Kina, sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
438. PENSELMUGG, porslin.  Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
613. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1456A. LJUSSTAKAR, ett par. Wedevåg. Sengustavianska, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
460. FIGURIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK