Klassiska 586

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1002Viggo Johansen, Två flickor.Återrop
1003Paul Fischer, Rådhusplatsen, Köpenhamn.80 000 SEK
1004Peder Mork Mönsted, "Ån i Saeby Skov".350 000 SEK
1005MICHAEL ANCHER, pannå, utförd 1900.Återrop
1005AChristian Krohg, "Hart i la".Återrop
1006Berndt Lindholm, Skärgårdsklippor.Återrop
1007Hans Dahl, Flicka i fjordlandskap.42 000 SEK
1008Harald Sohlberg, " 'Sitpaa' - Maridalen".Återrop
1009Berndt Lindholm, Kustlandskap med bränningar.Återrop
1010Hans Dahl, "Strandheim 25 juli 1912, Fest paa Hohenzollern".25 000 SEK
1011Helene Schjerfbeck, "Blå Madonna".5 400 000 SEK
1012AUGUSTE EMILE PINCHART, duk, signerad Pinchart.Återrop
1013Paul Charles Chocarne-Moreau, Den unge kocken och hans vän sotaren.60 000 SEK
1014CLEMENT ROLLINS GRANT, duk, signerad C.R. Grant ,Återrop
1015ALBERT HENRY FULLWOOD, papp-pannå, signerad AF och otydligt daterad -25.Återrop
1016Adam Styka, "Le marché au Marrakech".125 000 SEK
1017DOROTHEA SHARP, pannå, signerad Dorothea Sharp.Återrop
1018Josef Wenglein, Landskap med ett vitt hus.10 000 SEK
1019Sophie Anderson, "Flower Girl", motiv från Capri.80 000 SEK
1020Porträtt av ung kvinna.32 000 SEK
1021Arthur H Davis, Efter dagens jakt.30 000 SEK
1022Martin Mijtens d.y (van Meytens), Självporträtt.55 000 SEK
1023Ulrica Fredrica Pasch, "Caisa Gripenvall" (Gripenwald) iförd riddräkt.16 000 SEK
1024Ulrica Fredrica Pasch, "Kronprins Gustaf III" (1746-1792).55 000 SEK
1025Ulrica Fredrica Pasch, "Hertig Karl" (Karl XIII) (1748-1818).40 000 SEK
1026Jakob Björck Tillskriven, "Kronprins Gustaf IV Adolf" (1778-1837).Återrop
1027Axel Johan Fägerplan, "Konung Karl XII" (1682-1718).70 000 SEK
1028David Beck Hans efterföljd, "Karl X Gustav" (1622-1660).18 000 SEK
1029Johan Henrik Scheffel, "Johan Jacob von Döbeln" (1674-1743) & hans maka "Maria Scheurle" (1696-1762).42 000 SEK
1030Johan David Swartz (Schwartz), "Drottning Ulrika Eleonora" (1688-1741).Återrop
1031David Klöcker Ehrenstrahl Hans krets, "Biskop Jesper Swedberg" (1653-1735).12 000 SEK
1032Carl Gustaf Pilo Hans art, "Drottning Juliana Maria" (1729-1796).12 000 SEK
1033David von Krafft Hans art, "Carl Gustaf Mörner af Morlanda" (1658-1721).48 000 SEK
1033ADAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, olja på duk.Återrop
1034Juriaen Ovens, "Göran Rosenhane" (1649–1677).90 000 SEK
1035Per Krafft d.ä. Tillskrivna, Tiggargosse & La Vielleuse (Liraspelerskan).Återrop
1036Pehr Hilleström, "Ett fruentimmer loppar sig vid ljus".125 000 SEK
1037Pehr Hilleström, Eldsvåda på Södermalm.22 000 SEK
1038Pehr Hilleström, Flöjtspelare.Återrop
1039Alexander Roslin, Porträtt av fransk dam, (kallad "Mademoiselle de Bionville").800 000 SEK
1040Gustaf Wilhelm Palm, Italienskt landskap med figurer.11 000 SEK
1041Gustaf Wilhelm Palm, Norskt bergslandskap.30 000 SEK
1042Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Romerska Campagnan".25 000 SEK
1043Carl Johan Fahlcrantz, Landskap med kyrka.13 000 SEK
1044Louis Masreliez, Frambärandet i templet.12 000 SEK
1045Louis Masreliez, "Orfeus och Eurydice".Återrop
1046Gustaf Lundberg, "Christina von Heidenstam, född Groen" (1734-1769).100 000 SEK
1046AMartin Mijtens d.y (van Meytens), "Konung Fredrik I" (1676-1751).250 000 SEK
1047Marcus Larsson, "Sjöstycke".22 000 SEK
1048Arnold Plagemann, Marin.Återrop
1049Marcus Larsson, Landskap med stormig sky.140 000 SEK
1050Bengt Nordenberg, Kvinna med barn i vagga.Återrop
1051ALEXANDER LAURÉUS (FINLAND), Olja på duk.Återrop
1052Marcus Larsson, Brinnande skepp.90 000 SEK
1053Johan Tietrich Schoultz, Fartyg i storm.Återrop
1054Johan Tietrich Schoultz, Sjöslag mellan svenska och engelska flottan (Ölands sista strid).65 000 SEK
1055Olof Södermark, "Greve Magnus Brahe" (1790-1844).75 000 SEK
1056Amalia Wilhelmina von Königsmarck, Självporträtt.32 000 SEK
1057Johan David Swartz (Schwartz), "Generalmajor Cornelius Loos" (1686-1738).Återrop
1058Porträtt av ädling i orientalisk dräkt.70 000 SEK
1059Johan Johnsen, "Mispelkvist med frukter".65 000 SEK
1060Adolf Ulrik Wertmüller, "Portrait de jeune fille".570 000 SEK
1061Fredric Westin, "En Amour skjutande en pil".46 000 SEK
1062Baldassaro Franceschini (Il Volterrano) Tillskriven, Bebådelseängeln.27 000 SEK
1063Giuseppe Antonio Pianca Hans krets, Sankt Augustinus med ett brinnande hjärta.Återrop
1064Tysk Skola, Bebådelseängeln Gabriel.24 000 SEK
1065Paris Bordone Hans krets, Den helige Hieronymus.Återrop
1066Sankta Katarina av Alexandria.65 000 SEK
1067Madonna.24 000 SEK
1068Katarina av Alexandria.Återrop
1069CARLO DOLCI, olja på duk.Återrop
1070Jan Brueghel dy Hans art, Madonnan med barnet i blomstergirland.12 000 SEK
1071Guido Reni Efter, Sankt Jacob.20 000 SEK
1072Dörröverstycke med staffagefigurer vid ruin.70 000 SEK
1073Dörröverstycke med staffagefigurer och voliere.30 000 SEK
1074Vincent Sellaer Hans efterföljd, Caritas, Allegori över kärleken.Återrop
1075Abraham Danielsz. Hondius, Björnjakt.38 000 SEK
1076Abraham Danielsz. Hondius, Hundar som anfaller en tjur.22 000 SEK
1077Michiels Simons (Simonis), Stilleben med fasan, remmare med citron samt skål med frukter.Återrop
1078Viscount Massereene.12 000 SEK
1079Gerrit van Honthorst Hans krets, Porträtt av en ung dam.35 000 SEK
1080Gottfried Kneller Hans efterföljd, "Elizabetha De Salis".24 000 SEK
1081ENGELSK SKOLA, olja på duk, 16/1700-tal.Återrop
1082GOTTFRIED KNELLER , Hans krets, ett par, olja på duk, Tyskland/England.Återrop
1083OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , Olja på papperspannåer, 16 st.Återrop
1084Pieter Gerritsz. van Roestraten, Stilleben med frukter, kniv och pokaler.120 000 SEK
1085Jean-Marc Nattier Efter, Madame Louise de France (1737–1787).20 000 SEK
1086Gottfried Kneller Hans krets, "Mary Countess Cowper" (1685-.10 000 SEK
1087FRANS POURBUS II, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad.Återrop
1088"Johan Ignaz von Pfetten" (1719-1803).Återrop
1089PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad.Återrop
1090Josefa de Obidos Hans efterföljd, Stilleben med rosor och tulpaner.32 000 SEK
1091Pieter Cosijn, Slottet Huis ten Bosch - Rijswijk.28 000 SEK
1092FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, Olja på duk.Återrop
1093Charles-François Grenier de la Croix (kallad Lacroix de Marseille), Hamnlandskap med figurer.10 000 SEK
1094Mathys Schoevaerdts Tillskrivna, Slottslandskap med staffagefigurer (2).220 000 SEK
1095Benvenuto da Tisi (Garofalo) Hans art, St Augustinus med Den heliga familjen och Sta Katarina av Alexandria. (St Augustinus uppenbarelse).Återrop
1096RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal.Återrop
1097S:t Matteus.100 000 SEK
1098Jan Philips van Thielen, Stilleben med blomsterkartusch.175 000 SEK