Klassiska 586

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1199KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.55 000 SEK
1200KONSOLBORD. Sengustavianskt, med Linköpings hallstämpel 1816.Återrop
1201KONSOLBORD. Frankrike, 1800-talets början. Empire.60 000 SEK
1202DAMARBETSBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt.400 000 SEK
1203TEBORD, med fajansbricka. Gustavianskt, 1700-talets slut.42 000 SEK
1204DAMARBETSBORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerat, gustavianskt.Återrop
1205BRICKBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.Återrop
1206BORD. Nordtyskland, 1700-talets slut.13 000 SEK
1207Damarbetsbord. Sengustavianskt, 1700-talets slut.15 000 SEK
1208Damarbetsbord. Sengustavianskt, 1700-talets slut.34 000 SEK
1209FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).26 000 SEK
1210FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).17 000 SEK
1211GUERIDONER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.26 000 SEK
1212SKÄRMAR, ett par. Directoire, troligen Ryssland, omkring år 1800.21 000 SEK
1213SOFFA. Tyskland, 1700-talets mitt. Rokoko.Återrop
1214SOFFA. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.Återrop
1215SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.Återrop
1216SOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.40 000 SEK
1217SOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.18 000 SEK
1218GAVLAR, fyra stycken. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV.16 000 SEK
1219KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.50 000 SEK
1220KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början. (En senare karmstol medföljer).30 000 SEK
1221KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.80 000 SEK
1222KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.32 000 SEK
1223KARMSTOLAR, fyra stycken. Karl Johan, 1800-första hälft.55 000 SEK
1224KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.32 000 SEK
1225KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.29 000 SEK
1226KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.21 000 SEK
1227KARMSTOLAR, två snarlika. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.26 000 SEK
1228KARMSTOLAR, tre stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.22 000 SEK
1229KARMSTOL. Louis XV, 1700-talets andra hälft.16 000 SEK
1230FÅTÖLJ, s.k. Gripsholmsmodell. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft.10 000 SEK
1231KARMSTOL, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustaviansk.13 000 SEK
1232KARMSTOL. Empire, 1800-tal.17 000 SEK
1233STOLAR, 11 stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.55 000 SEK
1234STOLAR, tio stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft.50 000 SEK
1235STOLAR, åtta stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.80 000 SEK
1236STOLAR, fyra stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.30 000 SEK
1237STOLAR, fem stycken (4+1). Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.55 000 SEK
1238STOLAR, 12 stycken, av Erik Holm (mästare i Stockholm 1774-1814). Gustavianska.Återrop
1239STOLAR, tolv stycken (8+4). Sengustavianska, 1800-talets början.55 000 SEK
1240STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.44 000 SEK
1241STOLAR, fyra stycken, av Johan Petter Mansnerus, mästare i Stockholm 1783.12 000 SEK
1242STOLAR, sex stycken. Troligen göteborgsarbeten, 1700-talets slut. Sengustavianska.22 000 SEK
1243STOLAR, åtta stycken. Sengustavianska, 1800-talets början.22 000 SEK
1244STOLAR, fyra stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.16 000 SEK
1245KUNGLIG BANKETT, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Sengustaviansk.110 000 SEK
1246TABURETT, av Eric Levin (mästare i Stockholm -1782). Gustaviansk.20 000 SEK
1247TABURETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.16 000 SEK
1248SPEGEL. England, 1700-talets första hälft. Senbarock.55 000 SEK
1249SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.70 000 SEK
1250SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.20 000 SEK
1251SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.15 000 SEK
1252SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.30 000 SEK
1253SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.20 000 SEK
1254SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.24 000 SEK
1255SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.Återrop
1256SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.15 000 SEK
1257SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.55 000 SEK
1258SPEGELLAMPETTER, ett par, för två ljus, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustavianska.85 000 SEK
1259SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.38 000 SEK
1260SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.26 000 SEK
1261SPEGEL, av Per Westin (bildhuggare och spegelmakare i Stockholm från 1776). Gustaviansk.38 000 SEK
1262SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.42 000 SEK
1263SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1740/50-tal. Tidig rokoko i Carl Hårlemans art.155 000 SEK
1264APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.Återrop
1265APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe.50 000 SEK
1266LJUSKRONA, för tolv ljus. Barockstil, 1800-tal.105 000 SEK
1267LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.26 000 SEK
1268LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.44 000 SEK
1269LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.55 000 SEK
1270LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.Återrop
1271LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.20 000 SEK
1272LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.19 000 SEK
1273LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.48 000 SEK
1274LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.28 000 SEK
1275LJUSKRONA, för nio ljus. Barockstil, 1900-tal.Återrop
1276AMPEL, för nio ljus. Empire, 1800-talets början.50 000 SEK
1277AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.46 000 SEK
1278AMPEL, för sex ljus, Ryssland, 1820/30-tal, Empire.Återrop
1279AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.16 000 SEK
1280AMPEL, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft.20 000 SEK
1281BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.40 000 SEK
1282BORDSLYSTRAR, för fyra ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.36 000 SEK
1283KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.24 000 SEK
1284KANDELABER, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.26 000 SEK
1285KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Senempire.Återrop
1286KANDELABRAR, för sju ljus, ett par. Louis XVI-stil, omkring år 1900.Återrop
1287LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.26 000 SEK
1289LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.22 000 SEK
1290LJUSSTAKAR, ett par. Sengustaviansk stil, 1800-tal.Återrop
1291LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.17 000 SEK
1292LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.22 000 SEK
1293LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.16 000 SEK
1294LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.17 000 SEK
1295LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
1296LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt. Nygotik.12 000 SEK
1297LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830/40-tal.7 500 SEK
1298LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Gustav Moberg 1786 (mästare i Jönköping 1777-1815). Gustavianska.12 000 SEK
1299LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman 1794/98 (mästare i Stockholm 1770-98/1801). Sengustavianska.12 000 SEK