Kan inte nå servern

Klassiska 593

 
1281 föremål
1111. COLLIER med briljantslipade diamanter 2.70ct.
1111. COLLIER med briljantslipade diamanter 2.70ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
734. Edvard Munch, ”Woman's Head" (Kvinnehode/Frauenkopf).
734. Edvard Munch, ”Woman's Head" (Kvinnehode/Frauenkopf).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
82. PLAKETTER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800.
82. PLAKETTER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
846. David Monies, Sommargille.
846. David Monies, Sommargille.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
751. BERNDT LINDHOLM, STORMANDE HAV.
751. BERNDT LINDHOLM, STORMANDE HAV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1041. COLLIER med gammalslipade diamanter totalt ca 4.15ct. Ca år 1900.
1041. COLLIER med gammalslipade diamanter totalt ca 4.15ct. Ca år 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
623. PARFYMBRÄNNARE, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
623. PARFYMBRÄNNARE, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
15. SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.
15. SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1015. ÖRHÄNGEN med äkta saltvattenspärlor samt diamanter. Cert GCS.
1015. ÖRHÄNGEN med äkta saltvattenspärlor samt diamanter. Cert GCS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
550. STOLAR, tio snarlika (6+4), Gustavianska, 1700-talets slut.
550. STOLAR, tio snarlika (6+4), Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
752. Paul Fischer, Gatuvy vid Helligåndskirke.
752. Paul Fischer, Gatuvy vid Helligåndskirke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
658. PER EKSTRÖM, duk, signerad P. Ekström.
658. PER EKSTRÖM, duk, signerad P. Ekström.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
786. JOHAN PASCH, hans art. Olja på duk, osignerad.
786. JOHAN PASCH, hans art. Olja på duk, osignerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
879. "Steller's Jay" (Cyanocitta stelleri) (Stellerskrika).
879. "Steller's Jay" (Cyanocitta stelleri) (Stellerskrika).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
718. Edvard Bergh, Fiskeläge.
718. Edvard Bergh, Fiskeläge.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
874. ABRAHAM JANSZ BEGEYN, tillskriven. Olja på duk, ej signerad.
874. ABRAHAM JANSZ BEGEYN, tillskriven. Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
476. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets mitt. Troligen Tyskland.
476. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets mitt. Troligen Tyskland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1200. LÖS DIAMANT, 1.00ct, E/VS2 enligt certifikat från IGI.
1200. LÖS DIAMANT, 1.00ct, E/VS2 enligt certifikat från IGI.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1220. HÄNGE med rubin 1.08ct samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.45ct.
1220. HÄNGE med rubin 1.08ct samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.45ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
849. Paolo Veronese Hans art, Kain och Abel.
849. Paolo Veronese Hans art, Kain och Abel.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
615. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén. Empire, 1800-talets början.
615. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
8. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
8. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
427. MATTFRAGMENT. Antik Centralanatolisk Saff. 152,5 x 140,5 cm.
427. MATTFRAGMENT. Antik Centralanatolisk Saff. 152,5 x 140,5 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
854. Jan Wynants (Wijnants) Tillskriven, Figurer och bebyggelse i landskap.
854. Jan Wynants (Wijnants) Tillskriven, Figurer och bebyggelse i landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
767. Carl Milles, "Nach dem café".
767. Carl Milles, "Nach dem café".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
361. STEMCUP, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
361. STEMCUP, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
726. Carl Larsson, "Näcken".
726. Carl Larsson, "Näcken".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
365. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke.
365. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
669. Carl Wilhelmson, "Flicka med utslaget hår (Fru Elna Dahl)".
669. Carl Wilhelmson, "Flicka med utslaget hår (Fru Elna Dahl)".
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
795. David Klöcker Ehrenstrahl, "Carolus Carlsson (Cederström)" (1642-1708).
795. David Klöcker Ehrenstrahl, "Carolus Carlsson (Cederström)" (1642-1708).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
562. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
562. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
820. Edvard Bergh, Pastoralt landskap med figurer vid å.
820. Edvard Bergh, Pastoralt landskap med figurer vid å.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1228. LÖS SAFIR, gul-orange, 7.98ct.
1228. LÖS SAFIR, gul-orange, 7.98ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
116. RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
116. RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1193. ARMBAND med tre stycken diamantklädda blommor.
1193. ARMBAND med tre stycken diamantklädda blommor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
881. FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade.
881. FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
743. PETER ILSTED, duk, monogramsignerad PI.
743. PETER ILSTED, duk, monogramsignerad PI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
872. Johann Conrad Seekatz Tillskriven, Putti med militärtroféer.
872. Johann Conrad Seekatz Tillskriven, Putti med militärtroféer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
659. Helmer Osslund, Rodnande skyar över norrländskt landskap.
659. Helmer Osslund, Rodnande skyar över norrländskt landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
992. CHOPARD, Happy Sport, armbandsur, 38,5 mm,
992. CHOPARD, Happy Sport, armbandsur, 38,5 mm,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
49 000 SEK
1295B. LÖSA DIAMANTER, gammalslipade, 1.56 ct, ca J/VVS, samt 0.18 ct.
1295B. LÖSA DIAMANTER, gammalslipade, 1.56 ct, ca J/VVS, samt 0.18 ct.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1100. RING/RINGAR med briljantslipade diamanter totals ca 1.56ct.
1100. RING/RINGAR med briljantslipade diamanter totals ca 1.56ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
46 000 - 50 000 SEK
1141. RING samt ÖRHÄNGEN med smaragder och diamanter.
1141. RING samt ÖRHÄNGEN med smaragder och diamanter.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
44 000 - 50 000 SEK
1157. COLLIER med safir 1.43ct samt diamanter totalt 0.55ct.
1157. COLLIER med safir 1.43ct samt diamanter totalt 0.55ct.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
44 000 - 50 000 SEK
149. MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Grapes", signerad.
149. MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Grapes", signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1197. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 5.00ct.
1197. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 5.00ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1102. ÖRHÄNGE, udda, med briljantslipad diamant 0.92ct, kvalitet ca G/VVS2.
1102. ÖRHÄNGE, udda, med briljantslipad diamant 0.92ct, kvalitet ca G/VVS2.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
44 000 - 48 000 SEK
1181. PÄRLCOLLIER med odlade South Sea pärlor.
1181. PÄRLCOLLIER med odlade South Sea pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
44 000 - 50 000 SEK
1185. PÄRLCOLLIER med odlade Tahitipärlor.
1185. PÄRLCOLLIER med odlade Tahitipärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
42 000 - 50 000 SEK
145. MÅLNING, av Chen Zhifo, signerad, blommande kamelia, prunus och sparvar.
145. MÅLNING, av Chen Zhifo, signerad, blommande kamelia, prunus och sparvar.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
486. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets första hälft. Senbarock.
486. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets första hälft. Senbarock.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
584. LJUSKRONA, för fyra ljus, Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
584. LJUSKRONA, för fyra ljus, Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
461. MATTA. Antik Mahal s.k. Ziegler. 400,5 x 297 cm.
461. MATTA. Antik Mahal s.k. Ziegler. 400,5 x 297 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
456. MATTA. Semiantik Kirman. 614,5 x 360,5 cm.
456. MATTA. Semiantik Kirman. 614,5 x 360,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
646. Jenny Nyström, "Från min atelier i Paris".
646. Jenny Nyström, "Från min atelier i Paris".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1088. ARMRING, Cartier "Trinty" med 7st ringar.
1088. ARMRING, Cartier "Trinty" med 7st ringar.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
301. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
301. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
613. NATTUR, Marcus J Keventer Carlshamn. Sverige, 1700-tal.
613. NATTUR, Marcus J Keventer Carlshamn. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
710. Jacob Hägg, Ångfregatten Vanadis i Engelska kanalen.
710. Jacob Hägg, Ångfregatten Vanadis i Engelska kanalen.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
798. Jakob Björck, "Christopher Polhem" (1661-1751).
798. Jakob Björck, "Christopher Polhem" (1661-1751).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1261. RING med briljantslipade diamanter totalt ca 5.00 ct. Kvalitet ca G-H/SI.
1261. RING med briljantslipade diamanter totalt ca 5.00 ct. Kvalitet ca G-H/SI.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
662. Stefan Johansson, "Min mor".
662. Stefan Johansson, "Min mor".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
547. STOLAR, sex stycken, Gustavianska stockholmsarbeten 1700-talets slut.
547. STOLAR, sex stycken, Gustavianska stockholmsarbeten 1700-talets slut.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
700. Helmer Osslund, Landskap från Ångermanland.
700. Helmer Osslund, Landskap från Ångermanland.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK