Kan inte nå servern

Klassiska 593

 
1281 föremål
90. KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.
90. KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
761. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8).
761. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
880. Samuel Dixon Tillskrivna, Gouacher med fåglar (4).
880. Samuel Dixon Tillskrivna, Gouacher med fåglar (4).
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
546. STOLAR, åtta stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
546. STOLAR, åtta stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
827. Babels torn.
827. Babels torn.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
867. August Querfurt Tillskriven, Batalj utanför stadsmuren.
867. August Querfurt Tillskriven, Batalj utanför stadsmuren.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
333. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
333. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
848. Stefanus stening.
848. Stefanus stening.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
507. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
507. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
738. Georg Harald Slott-Möller, Kvinna med hund på herrgårdstrappa.
738. Georg Harald Slott-Möller, Kvinna med hund på herrgårdstrappa.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
581. APPLIQUER, för tre ljus, fyra styken, Senempire, 1820/30-tal.
581. APPLIQUER, för tre ljus, fyra styken, Senempire, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
907. PEHR ZETHELIUS, Stockholm 1798, sockerskrin, silver, gustavianskt.
907. PEHR ZETHELIUS, Stockholm 1798, sockerskrin, silver, gustavianskt.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1240. RING med briljantslipade diamanter totalt 1.38ct enligt gravyr.
1240. RING med briljantslipade diamanter totalt 1.38ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 48 000 SEK
517. TRÅGSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
517. TRÅGSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
459. MATTA. Old Kirman. 521 x 356 cm.
459. MATTA. Old Kirman. 521 x 356 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
124. GOUACHE, Mandi, Indien, omkring 1820.
124. GOUACHE, Mandi, Indien, omkring 1820.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1172. LÖS SAFIR, obehandlad, violett, 4.15ct.
1172. LÖS SAFIR, obehandlad, violett, 4.15ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
717. Julius Kronberg, Vestal.
717. Julius Kronberg, Vestal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
853. Jan Wynants (Wijnants) Tillskriven, Forslandskap med figurer.
853. Jan Wynants (Wijnants) Tillskriven, Forslandskap med figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
948. SASIKOW, Moskva 1847, resebestick 3 delar, silver.
948. SASIKOW, Moskva 1847, resebestick 3 delar, silver.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
723. WILHELM VON GEGERFELT, duk, signerad Wv Gegerfelt.
723. WILHELM VON GEGERFELT, duk, signerad Wv Gegerfelt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
708. Wilhelm von Gegerfelt, Italiensk kustby.
708. Wilhelm von Gegerfelt, Italiensk kustby.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
687. AXEL TÖRNEMAN, olja på duk. Signerad A.Törneman.
687. AXEL TÖRNEMAN, olja på duk. Signerad A.Törneman.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1051. RING med äldre slipad diamant ca 1.25ct. Kvalitet ca H/SI.
1051. RING med äldre slipad diamant ca 1.25ct. Kvalitet ca H/SI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
9. Väktare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
9. Väktare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1126. TVÅ ARMBAND, Vourakis, med diamanter, safirer samt rubiner.
1126. TVÅ ARMBAND, Vourakis, med diamanter, safirer samt rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
876. ADRIAEN DE GRYEFF, Jakten, olja på duk, signerad.
876. ADRIAEN DE GRYEFF, Jakten, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
663. STEFAN JOHANSSON, akvarell på duk.
663. STEFAN JOHANSSON, akvarell på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1062. RING med korall samt briljantslipade diamanter, totalt ca 2.00ct.
1062. RING med korall samt briljantslipade diamanter, totalt ca 2.00ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1091. ARMBAND från Tiffany & co.
1091. ARMBAND från Tiffany & co.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
720. Wilhelm von Gegerfelt, Vid kanalen.
720. Wilhelm von Gegerfelt, Vid kanalen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
671. Olle Hjortzberg, Stilleben med kristallvas och äpplen.
671. Olle Hjortzberg, Stilleben med kristallvas och äpplen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1140. RING med gammalslipad diamant.
1140. RING med gammalslipad diamant.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1175. ÖRHÄNGEN med rosa safirer totalt ca 6.63ct samt diamanter totalt 1.32ct.
1175. ÖRHÄNGEN med rosa safirer totalt ca 6.63ct samt diamanter totalt 1.32ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
789. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Rosendals slott.
789. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Rosendals slott.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
132. OKÄND KONSTNÄR, målning på duk. Qingdynastin, 1800-tal.
132. OKÄND KONSTNÄR, målning på duk. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
973. FICKUR, 60,5 mm,
973. FICKUR, 60,5 mm,
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
729. Jenny Nyström, Grötstunden.
729. Jenny Nyström, Grötstunden.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
838. Stilleben med bröd och rotfrukter på tennfat.
838. Stilleben med bröd och rotfrukter på tennfat.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
788. Carl Johan Fahlcrantz, Stockholm från Djurgården.
788. Carl Johan Fahlcrantz, Stockholm från Djurgården.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1217. RING, helallians, med briljantslipade diamanter totalt ca 3.75ct.
1217. RING, helallians, med briljantslipade diamanter totalt ca 3.75ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
36 000 - 40 000 SEK
1210. PÄRLCOLLIER med odlade South Sea pärlor.
1210. PÄRLCOLLIER med odlade South Sea pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
36 000 - 40 000 SEK
1113. Ring med briljantslipade diamanter totalt ca 0.70ct.
1113. Ring med briljantslipade diamanter totalt ca 0.70ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
36 000 - 40 000 SEK
1277. COLLIER med briljantslipade diamanter.
1277. COLLIER med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
36 000 - 40 000 SEK
1287. PÄRLCOLLIER med odlade Tahitipärlor i olika färger.
1287. PÄRLCOLLIER med odlade Tahitipärlor i olika färger.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
34 000 - 40 000 SEK
1234. LÖS DIAMANT, fancy light yellow/VVS 0.98ct.
1234. LÖS DIAMANT, fancy light yellow/VVS 0.98ct.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
34 000 - 40 000 SEK
843. Joos van Craesbeeck, Värdshusinteriör.
843. Joos van Craesbeeck, Värdshusinteriör.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
462. MATTA. Semiantik Mahal. 427 x 332 cm.
462. MATTA. Semiantik Mahal. 427 x 332 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1063. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 0.70ct samt koraller.
1063. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 0.70ct samt koraller.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
34 000 - 40 000 SEK
1112. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 1.10ct.
1112. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 1.10ct.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
32 000 - 36 000 SEK
1290. RING med rodolitgranat  samt diamanter.
1290. RING med rodolitgranat samt diamanter.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
32 000 - 36 000 SEK
989. INTERNATIONAL WATCH Co. armbandsur, 25 mm,
989. INTERNATIONAL WATCH Co. armbandsur, 25 mm,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
33 000 SEK
765. Carl Milles, "Ruskväder".
765. Carl Milles, "Ruskväder".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1224. HÄNGE, med briljantslipade diamanter totalt ca 3.50ct, samt KEDJA.
1224. HÄNGE, med briljantslipade diamanter totalt ca 3.50ct, samt KEDJA.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
32 000 - 36 000 SEK
1269. RING med akvamarin ca 36.00 ct, rubiner och diamanter.
1269. RING med akvamarin ca 36.00 ct, rubiner och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
32 000 - 36 000 SEK
1267. RING med akvamarin 20.70ct samt diamanter totalt 0.83ct.
1267. RING med akvamarin 20.70ct samt diamanter totalt 0.83ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
32 000 - 36 000 SEK
1233. ÖRHÄNGEN med pavé-fattade briljantslipade diamanter totalt ca 3.5 ct.
1233. ÖRHÄNGEN med pavé-fattade briljantslipade diamanter totalt ca 3.5 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
32 000 - 36 000 SEK
657. Julius Kronberg, "Änglahufvud".
657. Julius Kronberg, "Änglahufvud".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
716. Alfred Wahlberg, "Tännforsen".
716. Alfred Wahlberg, "Tännforsen".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
470. MATTA. Semiantik Veramin sannolikt. 303-311 x 208,5 cm.
470. MATTA. Semiantik Veramin sannolikt. 303-311 x 208,5 cm.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
782. Giovanni Bologna Efter, "Sabinskornas bortrövande".
782. Giovanni Bologna Efter, "Sabinskornas bortrövande".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
472. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
472. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
4. GRÖN TARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller tidigare.
4. GRÖN TARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller tidigare.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
935. JACOB HALLARDT, ett par, Stockholm 1811, silver, sengustavianska.
935. JACOB HALLARDT, ett par, Stockholm 1811, silver, sengustavianska.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
673. Olof Arborelius, "Stockholm från Mälaren".
673. Olof Arborelius, "Stockholm från Mälaren".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
841. Dörröverstycken med fruktstilleben (2).
841. Dörröverstycken med fruktstilleben (2).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK