Important Winter Sale 613

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
507Bror Lindh, Vinterlandskap från Värmland.60 000 SEK
508Gustaf Fjaestad, Speglingar i vintersjö.120 000 SEK
509Carl Larsson, Fru Esther Tigerschiöld, född Neijber.400 000 SEK
510GUSTAF FJAESTAD, blandteknik på duk, signerad G Fjæstad och daterad -05.Återrop
512Johan Krouthén, "Bohuslänskt landskap".95 000 SEK
513Johan Krouthén, Solbelyst landskap med röd stuga.80 000 SEK
514Johan Krouthén, "Sommarlandskap".70 000 SEK
515Georges Desmarées, "Abraham Grill dy" (1707-1763).60 000 SEK
516David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, "Greve Lars Wallenstedt" (1631-1703).36 000 SEK
517Per Krafft d.ä., "Konung Gustav III" (1746-1792) i Serafimerordens mindre dräkt.160 000 SEK
518Johan Philip Korn, Pastorala landskapsscener, 3 st.28 000 SEK
519Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med ruiner, herde och hedinnor.30 000 SEK
520Johan Philip Korn, Landskap med figurer vid vattendrag, ett par.22 000 SEK
521Bruno Liljefors, Örnar jagande hare.Återrop
522Bruno Liljefors, Tjäderlek.175 000 SEK
523Bruno Liljefors, Älgar i vinterlandskap.200 000 SEK
524Bruno Liljefors, Orrar i vinterlandskap.520 000 SEK
525Edvard Munch, "Ducks" ("Ender"/"Enten").32 000 SEK
526Bruno Liljefors, Sträckande sjöfåglar.100 000 SEK
527Anders Zorn, "Flicka med äpple".135 000 SEK
528Émile-Antoine Bourdelle, "L’Effroi".Återrop
529Émile-Antoine Bourdelle, "La Danse dans les Ailes".Återrop
530Carl Eldh, "Tragik".16 000 SEK
531Carl Eldh, "Nymf".32 000 SEK
532Carl Eldh, "Abandonnee"(=Övergiven).20 000 SEK
533Ola Billgren, "Interiör Sofielund".250 000 SEK
534Jacob Felländer, "Soho 1", 2007.100 000 SEK
535Saint Clair Cemin, Kandelaber.60 000 SEK
536Carl Fredrik Reuterswärd, "Non Violence".65 000 SEK
537Bengt Lindström, "Spåmannen".120 000 SEK
538Lars Englund, Utan titel.80 000 SEK
539WALTER LANGLEY, olja på duk, signerad Walter Langley och daterad 1899.Återrop
540Tina Blau-Lang, Vid Maria Enzersdorfs kyrkomur nära Wien.85 000 SEK
541ERNEST CROFTS, olja på duk, Signerad E. Crofts och daterad -72.Återrop
542David Beck Hans efterföljd, "Gustaf Horn af Björneborg" (1592-1657).28 000 SEK
543Jean-Antoine Houdon Efter, Ung dam.Återrop
545Per Ekström, Franskt landskap.180 000 SEK
546ESTHER KJERNER, olja på masonit, signerad E. Kjerner och daterad 1943.Återrop
547OLLE HJORTZBERG, olja på pannå, signerad Olle Hjortzberg och daterad 1943.Återrop
548Bruno Liljefors, Landskap med hare.Återrop
549Bruno Liljefors, Hare i vinterlandskap.105 000 SEK
550Bruno Liljefors, Vinterräv med efterföljande stövare.115 000 SEK
551Carl Milles, "Europa".95 000 SEK
552Wojciech von Kossak, Ulan med kornett.150 000 SEK
553John Rattenbury Skeaping, Häst och hund.48 000 SEK
554Carl Milles, "Skridskoprinsessan".180 000 SEK
555John Rattenbury Skeaping, Häst och föl.60 000 SEK
556Marino Marini, "Piccolo cavallo filiforme".1 200 000 SEK
557Carl Larsson, "I Montcourt".1 600 000 SEK
558Per Ekström, Solglitter.40 000 SEK
559Olle Hjortzberg, Stilleben med tussilago och vitsippor.42 000 SEK
560Lotten Rönquist, Ung gosse.10 000 SEK
561Bruno Liljefors, Räv överraskar katt.Återrop
562Ivan Aguéli, Huvud.180 000 SEK
563Jacobus Storck, Vy mot Maarssen från floden Vecht.Återrop
564Jacques Courtois kallad le Bourguignon Hans efterföljd, Kavalleribatalj.20 000 SEK
565SALVATOR ROSA, hans krets, olja på duk.Återrop
566JOHAN ABRAHAM ALEANDER, olja på duk.Återrop
567Melchior de Hondecoeter Hans krets, En tupp i hönsgården.15 000 SEK
568ITALIENSK KONSTNÄR, 1600-TAL. Capriccio.70 000 SEK
569Louis Belanger, Staffagefigurer vid å i landskap.Återrop
570FLAMLÄNDSK KONSTNÄR, 16/100-TAL. Kermess.40 000 SEK
571Louis Belanger, Vattenfall med kvarnhjul.Återrop
572Carl August Ehrensvärd, "Goda gosse, glaset töm". Serie av dryckesvisor, 24 st.95 000 SEK
574Johan Fredrik Martin, Motiv från Trollhättefallen, akvareller, 10 st.125 000 SEK
575Carl Holsoe, Handarbete i skymningstimmen.Återrop
576Isaac Grünewald, "En högsommardag, Saltsjöbaden".95 000 SEK
577Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.Återrop
578Bruno Liljefors, Vinterjakt med räv och stövare.Återrop
579Evert Lundquist, "Bredvid stora fåglarna".Återrop
580Johan Krouthén, Sommarlandskap.75 000 SEK
581Edward Orm, Gossporträtt, troligtvis föreställande konstnärens son, Gabriel E. Orm (1707-1781).7 000 SEK
582PIETER SYMONSZ. POTTER, olja på pannå, signerda med monogram och daterad 1646.Återrop
583Barent Gael Hans krets, Utanför värdshuset/rastande sällskap.16 000 SEK
584ANDRIES PAULI DY, tillskriven, olja på duk, signerad med monogram a tergo.Återrop
585JOHN LUNDQVIST, Skulptur. Brons, sign, dat och med gjutarstämplar.Återrop
586Helmer Osslund, "Faxälven ovanför Tväråbron".44 000 SEK
587Gustaf Fjaestad, Nattstämning vid vattnet, motiv från Lidingö.160 000 SEK
587AHelmer Osslund, "Vårstämning, Sollefteå".360 000 SEK
587BHelmer Osslund, "Utsikt från Skuleberget".100 000 SEK
587CHelmer Osslund, "Aftonstämning, Ramsele".100 000 SEK
587DHelmer Osslund, "Lappgubbe" / "Lapp-Thomas".Återrop
588URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.Återrop
589VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal, Shunzhi (1644-1661).50 000 SEK
590URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.55 000 SEK
591KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.18 000 SEK
592FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
593FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).35 000 SEK
594FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
595FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).32 000 SEK
596FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).29 000 SEK
597SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
598VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).55 000 SEK
599VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).35 000 SEK
600KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).24 000 SEK
601SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).18 000 SEK
602POKAL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
603FIGURIN, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).32 000 SEK
604VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).22 000 SEK
605KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynasty, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK