Important Winter Sale 613

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
202Johann Rudolf Haller, ljusstakar, ett par, silver, Augsburg 1801.Återrop
203Petter Adolf Sjöberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1813. Sengustavianska.Återrop
204Adolf Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1838. Empire.20 000 SEK
205Mon Odiot, kandelabrar för fyra ljus, ett par, silver 950/1000, Paris 1900-tal. Senbarock-stil.Återrop
206Johan Wilhelm Zimmerman, bordsspegel, silver, Stockholm 1787.5 500 SEK
207Jonas Thomasson Ronander, äggkopp, förgyllt silver, Stockholm 1758.16 000 SEK
208Sven Dahlström, saltkar, ett par, silver, Gävle 1783.15 000 SEK
209Saltkar, 4 st, "Wolf & Knell", Hanau efter 1887. Louis XI-stil.8 000 SEK
210Petter Eneroth, bordssurtout för två flaskor, silver, Stockholm 1780. Gustaviansk.12 000 SEK
211Brödkorg, silver, London 1780. George III.13 000 SEK
212Pehr Zethelius, stekfat, silver, Stockholm 1767. Rokoko.50 000 SEK
213Arvid Floberg, karott, sk kuddkarott, silver, Stockholm 1790.32 000 SEK
214Fredrick Kandler, tallrikar, 12 st, silver, London 1769.50 000 SEK
215Thomas Heming, tallrikar, 12 st, silver, London 1769.36 000 SEK
216William Fountain, stekfat, silver, London 1799.22 000 SEK
217Aloys Würth, stekfat med huv, silver, Wien omkring 1820.Återrop
218Gustaf Möllenborg, karott med lock, silver, Stockholm 1842.Återrop
219William Ker Reid, vinkylar, silver, London 1836. Nyrokoko.24 000 SEK
220Hunt & Roskell Late Storr & Mortimer, vinkanna, förgyllt silver och glas, London 1895.Återrop
221Lars Larsson & Co, vinkanna, silver och glas, Stockholm 1872.Återrop
222William Forbes, Ball Black & Co, efterföljare till Marquand & Co, kanna, silver, New York 1851-1876.14 000 SEK
223JE Caldwell & Co, tårtfat, silver 925/1000, Philadelphia 1800-talets slut /1900-talets början.4 000 SEK
224Lappsked, otydliga stämplar, troligen av Johan Hammargren, Piteå (verksam 1775-1805(_1809)).12 000 SEK
225Lappsked, med ringhängen, silver, otydlig mästarstämpel, Luleå 1700-tal.8 000 SEK
226Lappsked med ringhängen, silver, ostämplad, Sverige 1800-tal.8 000 SEK
227Arvid Floberg, 12 st dessertskedar, silver, Stockholm 1785 (10) och 1789 (2).12 000 SEK
228Arvid Floberg, 11 st matgafflar, silver, Stockholm 1792.7 000 SEK
229Pehr Olof Bäckström, tårtspade, silver, Gävle 1821.6 500 SEK
230WA Bolin, bestickuppsättnig 154 delar, modell F, silver, Stockholm 1927-1933.Återrop
231Georg Jensen, bestickuppsättning 168 delar, "Antik/Continental", silver 925/1000, Köpenhamn 1945-1977.55 000 SEK
232Johan Rohde för Georg Jensen, bestickuppsättning, 130 delar, "Dronning/Acanthus", silver 925/1000, Köpenhamn 1945-1977.50 000 SEK
233AKLEJAPOKAL med lock, icke identifierad mästare, silver, Moskva 1740-tal.65 000 SEK
234Icke identifierad mästarstämpel, bägare på kulfötter, silver, Moskva 1737.6 000 SEK
235Ivan Grigorjev, bägare på kulfötter, silver, Moskva 1743.14 000 SEK
236Bägare med lock, oidentifierad mästare, silver, Moskva 1857.20 000 SEK
237Vasily Iconov, fat, silver, Moskva 1873.13 000 SEK
238Gratchev firma, kovsh, silver och glas, Moskva 1899-1908.Återrop
239Filigranskrin på fötter, silver, Icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1889.Återrop
240Syskrin, stål, Tula, troligen tidigt 1800-tal.12 000 SEK
241Syskrin, stål, Tula, troligen tidigt 1800-tal.15 000 SEK
242Skrivuppsats, stål, Tula, 1800-tal.22 000 SEK
243FABERGE, verkmästare August Hollming, cigarettetui, guld, S:t Petersburg 1908-1917. Inventarienr 24374.36 000 SEK
244Jean-Charles Dubos, dosa, guld 18k, Paris 1758, kontrollör Eloy Brichard.Återrop
245DOSA, agat och guld, 1700-talets andra hälft.7 000 SEK
246Dosa, ben och guld, 1600-tal sannolikt.6 500 SEK
247Cartier, askfat med släckare, guld 14 karat.18 000 SEK
248Dutertre, fickur, guld och emalj, Paris.Återrop
249André Hessen (Anders Bengtsson), fickur, guld, Paris 1700-talets senare del.44 000 SEK
250Kipling, fickur, silver, London 1700-tal.Återrop
251Fickur med repeter, guld, ca 1900,Återrop
252J S Patron, fickur, guld, stenar och emalj, Geneve omkr 1800.Återrop
253Tempor Watch Co, frimurarur, silver, ca 1940.Återrop
254TÄCKE, rölakan, ca 197 x 117,5 cm, Skåne 1810, sannolikt Gärds eller Villands härad.22 000 SEK
255TÄCKE, rölakan, ca 183 x 134,5 cm, Skåne 1853, sannolikt Färs härad.34 000 SEK
256VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 271 x 500,5 cm, Aubusson, Frankrike 1700-tal, efter Oudry.80 000 SEK
257VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Verdure", ca 304 x 224,5 cm, Flandern 1600-tal, signerad "W" en lilja "B".Återrop
258SKÅL, lergods med lysterdekor och blått, höjd ca 10 cm, diameter ca 23,5 cm, Keshan-stil, Persien/Iran 1200-tal.11 000 SEK
259MATTA, semiantik Baotou, Kina, ca 165 x 104 cm.6 000 SEK
260MATTA, antik/semiantik Beijing, sannolikt Qing-dynastin, Kina, ca 376,5 x 376 cm.28 000 SEK
261MATTA, antik Bidjar kelly, ca 587 x 230 cm.11 000 SEK
262MATTA, "Dehbaf", Afghanistan, ca 677,5 x 461 cm.32 000 SEK
263MATTA, semiantik Gendje sannolikt, ca 209 x 124 cm.9 000 SEK
264TEXTIL, semiantik/antik Kalamkar, sannolikt Isfahan, ca 110 x 109 cm.3 500 SEK
265MATTA, semiantik Isfahan, ca 219 x 140,5-147,5 cm.9 500 SEK
266MATTA, semiantik Isfahan, ca 214,5 x 145-149 cm.13 000 SEK
267MATTA, old Isfahan, ca 347 x 252 cm (samt kortsidorna med 3 respektive 2,5 cm slätväv).100 000 SEK
268MATTA, antik/semiantik Karachop Kazak, ca 226 x 167,5 cm.7 000 SEK
269MATTA, semiantik Keshan, ca 443,5 x 314,5 cm.Återrop
270MATTA, semiantik Keshan figural, möjligen Motachem, ca 202 x 140 cm.34 000 SEK
271MATTA, semiantik Keshan Dabir, ca 294 x 206 cm.13 000 SEK
272MATTA, semiantik Keshan figural, möjligen Motachem, ca 199 x 137 cm.42 000 SEK
273MATTA, semiantik Keshan Motachem, ca 217,5 x 134 cm.9 000 SEK
274MATTA, semiantik Keshan sannolikt, ca 200 x 133 cm.7 500 SEK
275MATTA, semiantik Kina, ca 278 x 157 cm (plus 1 cm slätväv på varje kortsida).14 000 SEK
276MATTA, antik Mahal, s.k. Ziegler Mahal, ca 401 x 337,5 cm.75 000 SEK
277MATTA, semiantik Meshed, ca 544,5 x 356 cm, signerad "Arbete av Makhmalbaf".16 000 SEK
278MATTA, semiantik/old Nain, ca 267 x 163,5 cm.Återrop
279MATTA, old NAIN, ca 251 x 155,5-158 cm.9 000 SEK
280MEDITATIONSMATTA, tio rutor, semiantik Ningxia, Kina, ca 598,5 x 62 cm.Återrop
281GALLERIMATTA, antik/semiantik Ningxia, Kina, ca 284 x 74 cm.18 000 SEK
282MEDITATIONSMATTA, tre rutor, antik Ningxia, Kina, Qing-dynastin, ca 166 x 58,5 cm.Återrop
283MATTA, semiantik Täbris, ca 593,5 x 398,5 cm, signerad Nämatzade.Återrop
284MATTA, semiantik Täbris, ca 429,5 x 343,5 cm.Återrop
285MATTA, semiantik Täbris, ca 351,5 x 262,5 cm.20 000 SEK
286MATTA, semiantik Täbris, ca 342 x 269 cm.13 000 SEK
287MATTA, old Täbris, ca 403,5 x 298 cm (samt en kortsida med 1 cm slätväv).Återrop
288MATTA, semiantik/old Veramin, ca 316,5 x 211 cm.Återrop
289MATTA, semiantik/old Veramin, ca 350,5 x 228 cm.16 000 SEK
290MATTA, semiantik Veramin, ca 326 x 207 cm.Återrop
291Lars Gynning, VÄVD TAPET, "La Vieille Ville" ("Gamla Stan"), gobelängteknik, ca 93,5 x 198,5 cm, signerad GYNNING MTP fino.26 000 SEK
292Lars Gynning, VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 200 x 142 cm, signerad LOG (Lars Gynning, Pinton Frères), omkring 1950.10 000 SEK
293MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Vit botten", rölakan, ca 252 x 154 cm, signerad MMF.Återrop
294Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Steninge", flossa, ca 307 x 207 cm, signerad MMF.24 000 SEK
295Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Rutig blå halvflossa", reliefflossa, ca 304 x 209,5 cm, signerad AB MMF.105 000 SEK
296Edna Martin, MATTA, rölakan, ca 315,5 x 210 cm, signerad EM SH (Edna Martin, Svensk Hemslöjd).22 500 SEK
297POKAL, glas. Holland, 1700-tal.3 000 SEK
299STOP, fajans med tennmontering. Sverige, Rörstrand, 1761.2 000 SEK
300URNA med LOCK, fajans. Rörstrand, 1700-tal.13 000 SEK
301GALLERSKÅL med FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.14 000 SEK
302POTPURRIURNA, fajans. Marieberg, 1772.8 000 SEK