Important Winter Sale 613

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko, 1770-tal.16 000 SEK
102SPEGLAR, ett par, av Per Westin (bildhuggare och spegelmakare i Stockholm från 1776), gustavianska.75 000 SEK
103SPEGEL, GESÄLLPROV, av Frantz Strandberg, Stockholm 1773, rokoko/gustaviansk.22 000 SEK
104SPEGEL, tillskriven Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk, 1770/80-tal.32 000 SEK
105SPEGEL, stockholmsarbete 1700-talets slut, sengustaviansk.16 000 SEK
106SPEGEL/SPEGELLAMPETT, för två ljus, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.36 000 SEK
107SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.47 000 SEK
108SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.65 000 SEK
109SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Johan Åkerblad 1775 (mästare i Stockholm i 1758-1799), rokoko.35 000 SEK
110SPEGELLAMPETT, för två ljus, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustaviansk.30 000 SEK
111TOILETTESPEGEL, av Carl Corssar (verksam i Stockholm 1791 1816), sengustaviansk.Återrop
112LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.26 000 SEK
113LJUSKRONA, för nio ljus, fransk rokoko, 1700-tal.65 000 SEK
114LJUSKRONA, för nio ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.Återrop
115LJUSKRONA, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.22 000 SEK
116LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal.28 000 SEK
117LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal.34 000 SEK
118AMPEL, för nio ljus, stockholmsarbete omkring år 1800, sengustaviansk.135 000 SEK
119AMPEL, för sex ljus, Sverige, 1800-talets början, empire.26 000 SEK
120KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, fransk empire, 1800-talets början.26 000 SEK
121KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Wien, omkring år 1800.Återrop
122KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.Återrop
123KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.32 000 SEK
124KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, av Pierre Chibout, 1800-talets början, empire.Återrop
125LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.19 000 SEK
126LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.24 000 SEK
127LJUSSTAKAR, ett par, Berlin, 1810/20-tal, empire.24 000 SEK
128LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.23 000 SEK
129LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.Återrop
130LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början.20 000 SEK
131LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början.26 000 SEK
132LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.18 000 SEK
133LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.4 000 SEK
134LJUSSTAKAR, ett par, av Raingo Frères, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Louis XVI-stil.Återrop
135LJUSSTAKAR, fyra stycken, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.18 000 SEK
136LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1793 (mästare i Stockholm 1763-1802/04), gustavianska.20 000 SEK
137LJUSSTAKAR, ett par, av Daniel Rising, Åbo 1797, sengustavianska.13 000 SEK
138LJUSSTAKAR, sex stycken, av Pehr Henrik Lundén, verksam i Lidköping 1797-1834, sengustavianska.Återrop
139LJUSSTAKAR, 2 st, tidigare Kungl. Husgerådskammaren, gustavianska, 1700-talets slut.26 000 SEK
140LJUSSTAKAR, 2 st, tidigare Kungl. Husgerådskammaren, gustavianska, 1700-talets slut.24 000 SEK
141LJUSSTAKAR, 2 st, tidigare Kungl. Husgerådskammaren, gustavianska, 1700-talets slut.14 000 SEK
142LJUSSTAKAR, 3 st, tidigare Kungl. Husgerådskammaren, gustavianska, 1700-talets slut.13 000 SEK
143BORDSLAMPA, Frankrike, 1800-talets början, empire.14 000 SEK
144BORDSLAMPOR, ett par, Frankrike 1800-talets mitt.25 000 SEK
145VÄGGPENDYL, av Causard, Paris, 1770/80-tal, Louis XV.24 000 SEK
146VÄGGPENDYL, av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-1784), gustaviansk, 1700-talets slut.20 000 SEK
147VÄGGPENDYL, av Erik Lindgren (mästare i Stockholm 1754-1779), gustaviansk, 1770-tal.24 000 SEK
148VÄGGPENDYL, av Peter Strengberg (urmakare i Stockholm och Mariefred 1802-1831), sengustaviansk, tidigt 1800-tal.15 000 SEK
149GOLVUR, Daniel Quare och Stephen Horseman, London, tidigt 1700-tal.60 000 SEK
150BORDSPENDYL, empire, 1800-talets början.Återrop
151BORDSPENDYL, Louis XVI, Paris, 1700-talets slut.Återrop
152BORDSPENDYL, av Johan Fredrik Cedergren (urmakare i Stockholm 1811-1839), sengustaviansk.Återrop
153BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (urmakare i Stockholm 1792-1829), empire.Återrop
154BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.Återrop
155BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.Återrop
156BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.Återrop
157BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, empire.Återrop
158ELDHUNDAR, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.16 000 SEK
159UPPSATSSKÅLAR ett par, Frankrike 1800-talets början, empire.32 000 SEK
160PARFYMBRÄNNARE med LOCK ett par, Frankrike ca år 1800, empire.27 000 SEK
161VINKYLARE, ett par, England, 1825-40.40 000 SEK
162SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, empire, 1800-talets början.12 000 SEK
163PRYDNADSKOLONN, "Grand Tour souvenir", efter Trajanuskolonnen, 1800-tal.22 000 SEK
164Jonas Forsslund, PORTRÄTTMEDALJONG, föreställande Olof af Acrel (1717-1806), sengustaviansk, omkring år 1800.6 000 SEK
165MANUSKRIPT, egenhändigt av Selma Lagerlöf (1858-1940), novellen "Kopparnageln".20 000 SEK
166INGMAR BERGMAN (1918-2007), manuskript, Ingmar Bergman intervjuar sig själv inför premiären på ”Sommaren med Monika”.Återrop
167Christian Henning, presenterfat, silver, Stockholm 1706. Barock.38 000 SEK
168Kåsa, silver, otydlig mästarstämpel, Stockholm 1500-talets slut / 1600-talets början.30 000 SEK
169"Porringer", silver London 1664, mästarstämpel TA sannolikt för Thomas Aylinge.30 000 SEK
170KALK, icke identifierad mästarstämpel, Rom 1600-talets slut/1700-talets början.18 000 SEK
171Augustinus Rudman, bägare, silver, Gävle (verksam 1696-1746). Karolinsk.12 000 SEK
172Christian Henning, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk.85 000 SEK
173Johan Lund, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk.32 000 SEK
174Niels Gertsen Thorbrügger, dryckeskanna, silver, Kolding (verksam 1710-1762).Återrop
175Niels Jonsen, bägare, silver, Köpenhamn 1725-1726.20 000 SEK
176Hieronymus Peller, bägare på kulfötter, silver, Nürnberg (verksam 1662-1677/86). Barock.5 000 SEK
177Georg Daniel Dürsch, bägare på kulfötter, silver, Nürnberg (verksam 1668-1721. Barock.4 000 SEK
178Philipp Stenglin, bägare, silver, Augsburg 1735-1736.Återrop
179Abraham Carré, luktdosa, silver, (verksam i Stockholm 1676-1707).Återrop
180Dosa, silver, ostämplad, möjligen Sverige omkring 1700, barock.20 000 SEK
181Jonas Berg, snusdosa, silver, Stockholm 1755. Rokoko.6 000 SEK
182Olof Lind, dryckeskanna, silver, Mariestad (verksam 1752-1767 (1770)).Återrop
183Jonas Thomasson Ronander, sockerbössa, silver, Stockholm 1757. Rokoko.15 000 SEK
184Johann Kownatzky, sannolikt, sockerskrin, silver, Tilsit 1772. Rokoko.18 000 SEK
185Peter Ohlijn, kaffekanna, silver Karlskrona 1780. Rokoko.Återrop
186Chas Woodward, varmvattenkanna, silver, London 1773.9 500 SEK
187Kaffekanna, icke identifierad mästarstämpel, silver, Moms, Belgien, 1784.13 000 SEK
188Pehr Zethelius, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1774. Rokoko.15 000 SEK
189Gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, saknar mästarstämpel. Rokoko.Återrop
190Pehr Zethelius, gräddkanna, Stockholm 1782. Rokoko-gustaviansk.Återrop
191Petter Åkerman, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1782. Rokoko.Återrop
192Pehr Zethelius, mockakanna, silver, Stockholm 1806. Gustaviansk.8 000 SEK
193Petter Eneroth, sockerskrin, silver, Stockholm 1789. Gustavianskt.50 000 SEK
194Johan Fagerberg, sockerskålar ett par, silver, Karlskrona 1789. Gustavianska.Återrop
195Johan Fredric Björnstedt , sockerskålar med lock, ett par, silver, Stockholm 1819. Karl Johan.13 000 SEK
196Ebenezer Coker, möjligen, nattljusstakar med släckare och sax, ett par, silver, London 1770.24 000 SEK
198Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1780. Gustavianska.150 000 SEK
199Mikael Åström, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1786. Gustavianska.25 000 SEK
200Johan Abraham Hallard, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1794. Gustavianska.Återrop
201Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1794. Gustavianska.95 000 SEK