Important Winter Sale 613

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
708DOSA, brons. 1800-tal.11 000 SEK
709RÖKELSEKAR, brons med trälock. Kina, tidigt 1900-tal.7 500 SEK
710RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912)., med Xuandes märke.Återrop
711TÄCKE, siden. Qingdynastin (1664-1912).26 000 SEK
712ÖVERKAST, broderat siden. Qingdynasty, omkring 1900.Återrop
713ROCK, broderat siden. Qingdynastin (1644–1911).19 000 SEK
714TEXTILIER, tre delar, broderat siden, samt PARTI TYG, siden. Qingdynastin (1644-1912).10 000 SEK
715TEXTILIER, två stycken, broderat siden. Sen Qingdynastin.11 000 SEK
716PANELER/STOLSÖVERDRAG, fem stycken, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).15 000 SEK
717TEXTIL, broderat siden. Sen Qingdynasti.13 000 SEK
718TEXTIL, broderat siden på yllebotten. Sen Qingdynasti.13 000 SEK
719BRODERI, siden. Qingdynastin (1644-1912).8 500 SEK
720HALSBAND, glas, nötter och nefrit. Qingdynastin, 1800-tal.12 000 SEK
721Halsband, sten, emalj. Delvis Qingdynastin (1644-1912).Återrop
722RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1900.15 000 SEK
723TEKANNA, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.4 500 SEK
724TEDOSA med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.6 000 SEK
725FAT, emalj. Qingdynastin, 1700-tal.10 000 SEK
726VAS, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.27 000 SEK
727RUNSTAV/KÄPP, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.42 000 SEK
728KOPP med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 500 SEK
729KOPP, lack och silver. Qingdynastin, 1700-tal eller äldre.26 000 SEK
730RESEBESTICK, ben och låghaltigt silver. Tibet, omkring 1900.Återrop
731MUGGAR, ett par med INSATSER, silver. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
732SKÅL, silver. Kina, Shanghai, 1900-talets början.3 200 SEK
733FLASKA med SILVERMONTERING, grönt glas. Kina, Shanghai, 1910-tal.Återrop
735COCKTAILSET, åtta delar, silver. Thailand.Återrop
736OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Kanton, sent 1800-tal /1900-tal.36 000 SEK
737OKÄND KONSTNÄR, fyra stycken, akvarell på rispapper. Qingdynastin, omkring 1800.18 000 SEK
738SOLFJÄDER, rund. Qingdynastin, 1800-tal.6 500 SEK
739OKÄND KONSTNÄR, tusch och färg på papper. Qingdynastin, efter Shanguan Zhou, daterad 1756.6 500 SEK
740RULLMÅLNING, tusch och färg på siden. Qingdynastin (1644-1912), signerad Luo Ling.5 000 SEK
741MÅLNING, lotus blommor i Songstil, i Yun Shouping (1633-1690) stil, Qingdynastin (1644-1912).10 000 SEK
742BOK, "Peking" (Beijing Mingsheng), Yamamoto, Sanshichiro, 1906.Återrop
743SHIZHUZHAI JIANPU, "Ten Bamboo Studio Manual of Painting and Calligraphy", fyra volymer. Rongbaozhai. Beijing, 1952.18 000 SEK
744ALBUMBLAD, gouache med guld på papper. Indien, sent 1800-tal.Återrop
745OKÄND KONSTNÄR, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 1800-tal.6 500 SEK
746OKÄND KONSTNÄR, gouache på papper. Indien, sent 1800-tal.Återrop
747ALBUMBLAD, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 1800-tal.Återrop
748ALBUMBLAD, bläck och tusch på papper. Indien, 1800-tal.Återrop
749OKÄND KONSTNÄR, två stycken, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 1800-tal.Återrop
750VIKSKÄRMAR, ett par, sexdelade. Japan, Edo, 1800-tal.Återrop
751INRO, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
752BUDDHA samt ALTARSKÅP, trä. Japan, Edo, 1800-tal.Återrop
753SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Japan, Edo (1603–1868).24 000 SEK
754BRICKA, porslin. Japan, Kutani, 1800-tal.Återrop
755SKULPTURGRUPP, brons. Japan, signerad Seiya Genryusai, Meiji (1868-1912).16 000 SEK
756VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
757VAS, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912), signerad Kin'unken zo.7 500 SEK
758BORDSSKÄRM, trä och inläggningar i sten. Qingdynastin, 1800-tal.24 000 SEK
759BÄGARE, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).15 000 SEK
760SKÅL, nefrit. Qingdynastin, omkring 1900.80 000 SEK
761ELEFANT, nefrit. Kina, troligen 1900-tal.10 000 SEK
762HANDSPEGEL, nefrit och metall. Kina, tidigt 1900-tal.19 000 SEK
763HANDSPEGEL, nefrit och silver. Kina, tidigt 1900-tal.19 000 SEK
764OBJEKT, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).Återrop
765SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).Återrop
766DEKORDEL, nefrit. Kina, troligen sen Qingdynasti.13 000 SEK
767FIGURINER, två stycken, bovenit och turkos. Troligen Qingdynastin (1644-1912).3 200 SEK
768SIGILL, bergkristall. Sen Qingdynasti.30 000 SEK
769RÖKELSEKAR med LOCK, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).3 500 SEK
770SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).230 000 SEK
771FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).Återrop
772BOK, PALMGREN, NILS, "Sung Sherds" samt TRIPOD, keramik, Sung/Yuan dynastin.13 000 SEK
773VAS, keramik. Songdynastin (960-1279).16 000 SEK
774FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).2 500 SEK
775FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).6 000 SEK
776SKÅLFAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).5 000 SEK
777FAT, porslin. Mingdynastin med Xuandes märke och period (1425-35).38 000 SEK
778SKÅL, porslin. Mingdynastin, Jiajings märke och period (1522-1566).65 000 SEK
779SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1600-tal med Hongzhis sex karaktärers .8 000 SEK
780KRUKA, keramik. Sydkina, troligen sen Mingdynasti.Återrop
781BORDSSTÄLL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
782BUDDAI, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.Återrop
783VAS med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 600 SEK
784VINOFFERBÄGARE, blanc de chine. Kina, 1600-tal.9 000 SEK
785VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).24 000 SEK
786RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
787FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin.80 000 SEK
788FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin.8 000 SEK
789SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1600/1700-tal.8 000 SEK
790PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).16 000 SEK
791RÖKELSESTÄLL, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
792FAT, ett par, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
793CABARETFAT, ett par, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
794FIGURIN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).11 000 SEK
795KANNA, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).19 000 SEK
796JARDINIERE/KORG, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
799TEKRUKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
800FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
801FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
802VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 000 SEK
803TRUMPETVAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).16 000 SEK
804BRICKA, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).Återrop
805TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
806KOPPAR med FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).5 000 SEK
807FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.3 000 SEK
808FAT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.3 000 SEK
809VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.20 000 SEK
810SKÅL, porslin. Qingdynastin (1644-1912) med Qianlongs märke.42 000 SEK