Contemporary Art & Design 626

Slutpriser

Nr.Föremål
1Verner Panton, "Bubble panels" 4 st, Lüber, Schweiz 1970-tal.11 000 SEK
2Verner Panton, taklampa, "Fun 8DM Pendant", Verpan, Danmark 2000-tal.25 000 SEK
3Mario Marenco, taklampor 1 par, "Cynthia", Artemide, Italien 1968.Återrop
4Warren Platner, fåtölj, modell "1705", Knoll International, efter 1962.26 000 SEK
5Eero Saarinen, bord, "Tulip", Knoll International, 1960-70-tal.6 500 SEK
6Eero Saarinen, bord, "Tulip", Knoll Internationall 1960-70-tal.6 500 SEK
7Harry Bertoia, fåtöljer ett par, "Wide Diamond", Knoll International, 1950-60-tal.Återrop
8Isamu Noguchi, "Cyclone" bord, Knoll International 1960-tal.30 000 SEK
9Henning Larsen, stolar, 6 st, modell 9230, Fritz Hansen, Danmark, efter 1967.15 000 SEK
10Massimo Vignelli, takarmatur, Venini, 1950-tal, modellnr. 4028.12 000 SEK
11Charles & Ray Eames, "La Chaise", Vitra 2000-tal.22 000 SEK
12Ettore Sottsass, "Tahiti", bordslampa, Memphis, Milano, efter 1981.28 000 SEK
13Javier Mariscal, & Pepe Cortes, "M.O.R. Sillon", soffa, Akaba, Spanien ca 1986.12 000 SEK
14Matta, fårskinn, svartmörkbrungrönmelerad, ca 547 x 492-498 cm.28 000 SEK
15Philippe Zunino, unik fåtölj/skulptur, Frankrike, 1980-tal.24 000 SEK
16Takashi Okamura & Erik Marquardsen, soffa och fåtölj, "modell L84", Nelo / Roche Bobois, efter 1984.28 000 SEK
17Massimo Morozzi, bord i 7 delar, "Tangram set", Cassina, Italien 1980-tal.11 000 SEK
18Gérard Rigot, karmstol, Frankrike, signerad, 1900-talets slut.24 000 SEK
19Staffan Berglund, unikt skrivbord, specialbeställt och utfört 1985.8 000 SEK
20Charles & Ray Eames, "LCW", stol, Evans Products Co USA, 1940-tal.13 000 SEK
21Charles & Ray Eames, "DCW", stol, Evans Products Co USA, 1940-tal.8 000 SEK
22Eero Saarinen, bord "Tulip", Knoll International, licenstillverkat av NK Inredningar 1960-tal.6 000 SEK
23Reino Ruokolainen, "Takkatuoli/Fireplace chairs" 1 par, specialbeställda till Villa Juhki, Haimi, Finland 1950-tal.16 000 SEK
24Ilmari Tapiovaara, tillskrivet, sidobord, specialbeställt till Villa Juhki, Laukaan Puu, Finland 1950-tal.22 000 SEK
25Jørgen Høvelskov, fåtölj, "Harpan", Christensen & Larsen, Köpenhamn, Danmark, 1970-80-tal.17 000 SEK
26Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, soffbord, modell BO-552, Bo-Ex, Danmark.9 500 SEK
27Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, "Scimitar", fåtölj, Bo-Ex, Danmark.20 000 SEK
28Poul Kjaerholm, "Pk-24", Hammock chair, Fritz Hansen, Danmark 1984.42 000 SEK
29Poul Kjaerholm, soffbord, "PK 65", Fritz Hansen, 1987.22 000 SEK
30Poul Kjaerholm, fåtölj, "PK-0", upplaga 13/600, Fritz Hansen, Danmark 1997.35 000 SEK
31Olle Baertling, Matta, "Erey", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 202 x 99-101 cm.12 000 SEK
32Arne Norell, fåtölj och fotpall, "Ari", Norell Möbel AB, efter 1966.32 000 SEK
33Jonas Bohlin, ”Concrete”, karmstol, Källemo efter 1981.170 000 SEK
34Thomas Sandell, skåp, "Panik", upplaga 84/100, Stockholm 1990.15 000 SEK
35Mats Theselius, "Aluminiumfåtölj", näver, Källemo, efter 1990.65 000 SEK
36Maria Hägglund, Vävnad, "Källvatten", ca 72 x 54,5-55 cm, fodret signerat MH.5 000 SEK
37Jonas Bohlin, skåp "Slottsbacken", Källemo, efter 1987.300 000 SEK
38Karin Björquist, servis, "Nobel", 54 delar, Rörstrand, efter 1991.90 000 SEK
39Gunnar Cyrén, bestickuppsättning, 144 delar "Nobel", Gense, efter 1991.26 000 SEK
40Gunnar Cyrén, snapsglas 18 st s.k. djävulsglas, ur serien "Nobel", Orrefors efter 1996.28 000 SEK
41Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, efter 1991.44 000 SEK
42Thomas Sandell, soffbord, Asplund, Stockholm, efter 1995.26 000 SEK
43Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", Källemo, efter 1999.85 000 SEK
44Kersti Sandin & Lars Bülow, skåp "Hommage Josef Frank", Karl Andersson & Söner, Husqvarna 1985.17 000 SEK
45Mårten Claesson, "Dino", bokhylla, unik prototyp, utförd på Konstfack 1992.6 000 SEK
46Jerszy Seymour, "Amateur Workshop chair", karmstol, Studio Jerszy Seymour, Berlin ca 2010.Återrop
47Per B. Sundberg, vas "Moskva 1980", Orrefors 2004, limited edition.5 000 SEK
48Matta, fårskinn, brunrödkamelhårsfärgad melerad, ca 985 x 541,5 cm.26 000 SEK
49Attila Suta, byrå, egen verkstad, upplaga på 10 ex, 2015.28 000 SEK
50Jonny Johansson, soffa "Nya Berlin", Studie No 1, Acne Studios AB O.H. Sjögren Tranås 2010.14 000 SEK
51Jan Klingler, "Bacteria Lamp", Studio Jan Klingler / The Glassfactory Boda, 2019.15 000 SEK
52Woytek Weidne and Caroline Axell, "POP UP CHAIR", stolar, ett par, utförda i 60 exemplar av Martin Altwegg 2014.5 000 SEK
53"Woodstock", stol, unik, Studio Lars Stensö, 2013.Återrop
54Lotta Lampa, "Tjabo Thunder light", golvlampa, unik, Studio Lotta Lampa 2020.14 000 SEK
55Maarten Baas, stolar, 8 st "Smoke Dining chair", Moooi.80 000 SEK
56Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", Källemo, efter 2002.100 000 SEK
57Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", Källemo, efter 2002.135 000 SEK
58Bertil Vallien, Matta, ”Marker” (Sjömärke), tuftad, ca 139,5-140,5 x 196-199 cm, signerad B. Vallien 13/300.6 000 SEK
59Nick Ross, "White Lies", golvvas, unik, Studio Nick Ross 2017.16 000 SEK
59AHanna Hansdotter, "Stucco print", skulptur, The Glass Factory, Boda Glasbruk, 2019.26 000 SEK
60Jonas Bohlin, Matta, "Vårtecken 1", handtuftad, ca 441 x 281 cm, Kasthall.26 000 SEK
61Dan Wolgers, "Skulptur I (Glödlampor)".Återrop
62Marie-Louise Ekman, bänk/soffa, utförd till Marie-Louise Ekmans utställning på Moderna Museet, Stockholm 2017.11 000 SEK
63Marie-Louise Ekman, bänk/soffa, utförd till Marie-Louise Ekmans utställning på Moderna Museet, Stockholm 2017.10 000 SEK
64Fredrik Paulsen, Kristoffer Sundin och Simon Klenell, stolar 4 st, unikt för restaurang Omnipollo, Göteborg, 2018.9 500 SEK
65Philippe Starck, "Laguiole", skulptur/arkitekturmodell, upplaga 103/500, O.W.O, efter 1987.5 500 SEK
66Philippe Starck, "Moondog", skulptur/arkitekturmodell, upplaga 124/500, O.W.O, efter 1987.14 000 SEK
67Philippe Starck, "Miss Zenzen", skulptur/arkitekturmodell, upplaga 99/500, O.W.O, efter 1986.5 500 SEK
68Philippe Starck, "Miss Zenzen", skulptur/arkitekturmodell, upplaga 72/500, O.W.O, efter 1986.5 500 SEK
69Philippe Starck, "Asahi", skulptur/arkitekturmodell, upplaga 27/500, O.W.O, efter 1986.15 000 SEK
70Philippe Starck, "Nani Nani", skulptur/arkitekturmodell, upplaga 117/500, O.W.O, efter 1986.12 000 SEK
71Barbro Östlihn, "Brooklyn Bridge".230 000 SEK
72Marie-Louise Ekman, "Den konstälskande människan".40 000 SEK
73Jens Fänge, Utan titel.27 000 SEK
74Peter Frie, Utan titel.55 000 SEK
75Joakim Ojanen, "Kalle Anka".30 000 SEK
76Ylva Carlgren, Utan titel.20 000 SEK
77Lars Lerin, "En natt i Agadir".90 000 SEK
78Oskar Korsár, Utan titel.
79Helene Billgren, "Little Rock".65 000 SEK
80David von Bahr, ”Untitled 5”.30 000 SEK
81Marie-Louise Ekman, "Lamm med sin mor".18 000 SEK
82Zoe Barcza, "Conapt 3".Återrop
83Martin Wickström, "Wyatt Earp".Återrop
84Jacob Dahlgren, "Peinture abstraite numero cent trente quatre".27 000 SEK
85Håkan Rehnberg, Utan titel.65 000 SEK
86Malin Gabriella Nordin, "Gone Away".Återrop
87Utan titel.Återrop
88Carl Hammoud, "The Convention".
89Anders Knutsson, Utan titel.23 000 SEK
90Lisa D Manner, "Icing".39 000 SEK
91Roj Friberg, "Mosken".34 000 SEK
92Jan Håfström, "Walker med måne".150 000 SEK
93Ulrik Samuelson, "Utan titel (Pokal)".Återrop
94Lars Lerin, "Bestefars hus".400 000 SEK
95Ylva Ogland, "Xenia with candle, cut poppy capsule, poppy flower syringue and wisdom teeth".Återrop
96Peter Frie, Utan titel.175 000 SEK
97Clay Ketter, "Follow # 1".Återrop
98Bigert & Bergström (Mats Bigert, Lars Bergström), "F5".Återrop
99Alexander Klingspor, "Vintergatan".100 000 SEK