Kan inte nå servern

Modern Art + Design 636

 
196 föremål
243. Gustav Gurschner, vas, Österrike, ca 1905, jugend.
243. Gustav Gurschner, vas, Österrike, ca 1905, jugend.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
245. Bordslampa, Wien, Österrike, märkt 1928.
245. Bordslampa, Wien, Österrike, märkt 1928.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
248. Svensk formgivare, spegel, Art Nouveau, 1900-talets början.
248. Svensk formgivare, spegel, Art Nouveau, 1900-talets början.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
250. Svensk arkitekt, byrå, Swedish Grace, 1920-30-tal.
250. Svensk arkitekt, byrå, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
251. Swedish Grace, spegel, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm 1920-30-tal.
251. Swedish Grace, spegel, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
252. Anna Petrus, bricka, egen verkstad ca 1924, Swedish Grace.
252. Anna Petrus, bricka, egen verkstad ca 1924, Swedish Grace.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
254. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk, Swedish Grace.
254. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk, Swedish Grace.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
257. Oscar Antonsson, väggspegel, Ystad Tenn (Ystad Metallindustri), 1928.
257. Oscar Antonsson, väggspegel, Ystad Tenn (Ystad Metallindustri), 1928.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
258. Oscar Antonsson, spegel, Swedish Grace, Ystad Brons, 1920-tal.
258. Oscar Antonsson, spegel, Swedish Grace, Ystad Brons, 1920-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
261. Carl Hörvik, fåtöljer 1 par, Swedish Grace, 1920-tal.
261. Carl Hörvik, fåtöljer 1 par, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
262. Sylvia Stave, kanna, CG Hallberg, Stockholm 1930-tal.
262. Sylvia Stave, kanna, CG Hallberg, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
264. Axel Einar Hjorth, stol, "Bridge", Nordiska Kompaniet, 1932.
264. Axel Einar Hjorth, stol, "Bridge", Nordiska Kompaniet, 1932.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
269. Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
269. Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
270. Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
270. Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
271. Axel Einar Hjorth, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
271. Axel Einar Hjorth, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 100 000 SEK
275. Hans Bergström, skålfat, 2 stycken, Ystad Metall 1930-tal.
275. Hans Bergström, skålfat, 2 stycken, Ystad Metall 1930-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
276. Swedish Modern, soffa, 1930-40-tal.
276. Swedish Modern, soffa, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
280. Björn Trägårdh, bricka, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935.
280. Björn Trägårdh, bricka, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
286. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, utförd år 1940.
286. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, utförd år 1940.
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
288. Estrid Ericson, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.
288. Estrid Ericson, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
293. Josef Frank, stol, modell "695", Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal.
293. Josef Frank, stol, modell "695", Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
294. Josef Frank, pall, modell 336, Firma Svensk Tenn, 1940-50-tal.
294. Josef Frank, pall, modell 336, Firma Svensk Tenn, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
297. Josef Frank, blombord, modell 2205, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
297. Josef Frank, blombord, modell 2205, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
301. Firma Svenskt Tenn, coasters, ett par, Stockholm 1950.
301. Firma Svenskt Tenn, coasters, ett par, Stockholm 1950.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
303. Firma Svenskt Tenn, coasters, ett par, Stockholm 1975.
303. Firma Svenskt Tenn, coasters, ett par, Stockholm 1975.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
305. Josef Frank, stol, modell 526, Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.
305. Josef Frank, stol, modell 526, Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
306. Josef Frank, soffbord, modell 2125, Firma Svenskt Tenn, 1960-tal.
306. Josef Frank, soffbord, modell 2125, Firma Svenskt Tenn, 1960-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
308. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
308. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
309. Josef Frank, kandelaber, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.
309. Josef Frank, kandelaber, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
310. Josef Frank, soffbord, modell 1112, Firma Svenskt Tenn.
310. Josef Frank, soffbord, modell 1112, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
313. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1074.
313. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1074.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
320. Hans Bergström, taklampa, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
320. Hans Bergström, taklampa, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
335. Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
335. Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
336. Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
336. Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
337. Hans Bergström, golvlampa, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
337. Hans Bergström, golvlampa, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK