Important Spring Sale 641

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
100AAmpel, för sex ljus, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.26 000 SEK
101Ljuskrona, för åtta ljus, Louis XV-stil 1900-tal.30 000 SEK
102Lykta, för tre ljus, Louis XV-stil, 1800-tal.24 000 SEK
103Kandelabrar, ett par, för fyra ljus, Frankrike 1800-talets början, Empire.30 000 SEK
104Kandelaber, för två ljus, Sverige 1700/1800-tal.65 000 SEK
105Kandelaber för sex ljus, Frankrike 1800-talets mitt, Senempire.11 000 SEK
106Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.34 000 SEK
107Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.12 000 SEK
108Ljusstakar, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.17 000 SEK
109Ljusstakar ett par, troligen Tyskland ca år 1800, Louis XVI.12 000 SEK
110Ljusstakar, ett par, Berliner Eisen, Tyskland 1800-talet första del, Empire.6 000 SEK
111Väggpendyl, 1700-talets andra hälft, Rokoko.Återrop
112Biblioteksur, av James Crossley (1776-1818) London ca 1780, George III.37 500 SEK
113Bordspendyl, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI.8 500 SEK
114Bordspendyl, Frankrike omkring år 1820, Empire.16 000 SEK
115Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.6 500 SEK
116Golvur, märkt Herman Dreyer Holmia, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock.16 000 SEK
117Bordsuppsats, Frankrike 1800-talets första del, Empire.65 000 SEK
118Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.6 500 SEK
119Urna, Älvdalen 1800-talets första hälf, Empire.80 000 SEK
120Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.24 000 SEK
121Urna, Sverige 1800-talets första del, Empire.6 000 SEK
122Tazza, troligen Italien, sekelskiftet 1900.14 000 SEK
123Porträttmedaljong, troligen Italien 1700-tal.15 000 SEK
124Byst, troligen italiensk Grand tour souvenir 1600-tal eller senare.36 000 SEK
125Porträttmedaljong, föreställande Karl XIV Johan, 1800-talets början, Empire.6 000 SEK
126Potpourriurnor med lock, ett par, 1800-tal.10 000 SEK
127Spegelplatå, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801), Sengustaviansk.Återrop
128Bordsplateau, troligen Frankrike 1800-talets början, Empire.12 000 SEK
129Bordsdekoration, troligen England ca år 1800.6 000 SEK
130Eldhundar, ett par, 1800-talets senare hälft, Nyrokoko.10 000 SEK
131Värja, svensk av karolinsk normaltyp för kavalleriet från omkring år 1700.90 000 SEK
132Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.16 000 SEK
133Trädgårdsurna, Sverige 1800-tal.16 000 SEK
134Druvpokal med lock, silver, sannolikt Österrike/Hammerstadt 1700-tal. Barock.16 000 SEK
135Baltzar Ekström, brännvinsskål, silver, Halmstad 1706. Karolinsk barock.5 500 SEK
136Lorens Stabeus, kåsa, delvis förgyllt silver, Stockholm 1754.5 500 SEK
137David Schwestermüller I, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Augsburg 1634-1635. Barock.60 000 SEK
138Andreas Junge I, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Königsberg, möjligen 1736.46 000 SEK
139Niclas Warneck, dryckeskanna, silver, Karlstad 1736. Barock.40 000 SEK
140Carl Fahlberg, dryckeskanna, silver, Uppsala 1759. Barock.12 000 SEK
141Baltzar Ekeström, dryckeskanna, silver, Halmstad 1768. Barock.44 000 SEK
142Myntbägare, silver, Sverige 1700-tal.22 000 SEK
143Olof Löfvander d.ä., skrammelbägare, silver, Luleå (1752-1784 (1789)).14 000 SEK
144Feodor Petrov, bägare, silver, Moskva 1766.4 000 SEK
145Bägare, silver, Regensburg, tidigt 1700-tal, okänd mästarstämpel AS. Barock.4 000 SEK
146Nicolaus Breuman, Kallskål med lock, delvis förgyllt silver, Stockholm (1666-1676 (77)).Återrop
147Abraham Wirgman, bägare, silver, Göteborg 1715.13 000 SEK
148Paul Zachun, bägare, silver, Norrköping 1732.13 000 SEK
149Petter Davidsson, bägare, silver, Norrköping 1766.4 000 SEK
150Jørgen Bleckman d.y., sked, silver, (Bergen 1622-efter 1670).Återrop
151Hans Jacob Möller (levnadsår 1778-1852), sked, delvis förgyllt silver, Köpenhamn.Återrop
152Sked, silver, okänd mästare, Norden 1599.7 500 SEK
153Johan Söderdahl, sked, silver, Söderköping 1762.5 500 SEK
154Nicolai Linde, sked, silver, Köpenhamn 1751.Återrop
155Erik Stridbeck, sked, silver, Köpenhamn (levnadsår 1770-1842).Återrop
157Carl Klingwall, dryckeskanna, silver, Västerås 1785. Rokoko.20 000 SEK
158Jonas Berg, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm, 1755.Återrop
159Conrad Heitmüller, bägare, silver, Nyköping 1775.2 200 SEK
160Saltkar, ett par, silver, otydlig mästarstämpel. Tyskland 1700-tal. Rokoko.4 000 SEK
161Stephan Westerstråhle d.ä, saltkar, ett par, Västervik 1763. Rokoko.10 000 SEK
162Petter Kleen, kaffekanna, silver, Ystad 1761, rokoko.75 000 SEK
163Jacob Lampa, kaffekanna, silver, Stockholm 1777, rokoko.60 000 SEK
164Lewenhauptska besticken, 2 par, sk "couvert" förgyllt silver, Kirstein respektive Büttner, Strasburg originaletuier.12 000 SEK
165Isak Trybom, bestick, 17 st, silver, Stockholm 1766. Rokoko.10 000 SEK
166Simson Ryberg, kalk med paten 1772, delvis förgyllt silver, Stockholm 1772.Återrop
167Matthias Grahl, tårtspade, silver, Göteborg 1749. Rokoko.13 000 SEK
168Simson Ryberg, konfektskål, silver, Stockholm 1791.28 000 SEK
169Johann Christian Jancke d.ä., sockerskrin, silver, Breslau (1776-1791). Rokoko.8 500 SEK
170Strömsbergs gårds reseschatull, utrustat med silverföremål av O Hasselquist och J N Segebaden, Jönköping, sent 1700-tal.32 000 SEK
171Isak Trybom, bestick, silver, 12 delar, Stockholm 1775. Rokoko.6 500 SEK
172Claude-Antoine Charvet, ljusstakar, ett par, silver, Paris (verksam 1757-1782). Louis XV.24 000 SEK
173Petter Lund, tekanna, silver, Stockholm 1746. Rokoko.12 000 SEK
173AJonas Thomasson Ronander, fat, ett par, silver, Stockholm 1758. Rokoko.40 000 SEK
174Edward Wakelin, två fat, silver, London 1754. Rokoko.Återrop
175William Fountain, stekfat, silver, London 1799.Återrop
176Simson Ryberg, saltkar, ett par, delvis förgyllt silver, Stockholm 1794.6 400 SEK
177Johann Balthasar Heckenauer, ljusstakar, ett par, silver, Augsburg (1775-1777). Rokoko.17 000 SEK
178Stephan Westerstråhle, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1793. Gustavianska.26 000 SEK
179Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1795. Gustavianska.42 000 SEK
180Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1796.Återrop
181Lars Boye, skrin, silver, Stockholm 1783. Gustavianskt.26 000 SEK
182Mikael Nyberg, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1791. Gustavianska.12 000 SEK
183Petter Eneroth, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1785. Gustaviansk.8 500 SEK
184Isak Appelquist, Sockerskål med lock, silver, Stockholm 1795. Sengustaviansk.6 000 SEK
185Stephan Westerstråhle, gräddkanna, silver, Stockholm 1793.6 000 SEK
186Pehr eller Adolf Zethelius, sockerskrin, silver, Stockholm 1810. Empire.19 000 SEK
187Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire.Återrop
188Adolf Zethelius, gräddkanna, silver, Stockholm 1816. Empire.6 500 SEK
190Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1790. Gustaviansk.Återrop
191Anders Dunderberg, kaffekanna, silver, Gävle 1792. Gustaviansk.Återrop
192Adolf Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1812. Empire.7 000 SEK
193Johan Petter Grönvall, karott med lock på réchaud, silver, Stockholm 1829. Empire.26 000 SEK
194Magnus Dahlqvist, kaffekanna, silver, Stockholm, 1820. Empire.Återrop
195Petter Eneroth, saltkar, ett par silver, Stockholm, 1795. Sengustavianska.4 000 SEK
196Olof Hellbom, desserskedar, 12 st, silver, Stockholm 1800. Sengustavianska.Återrop
197Nils Hellberg, myntbägare, delvis förgyllt silver, Norrtälje 1805.5 500 SEK
198Henrik Hervander, dryckeskanna, silver, Linköping 1818. Empire.Återrop
199Gustaf Folcker, uppläggningsfat, silver, Stockholm sannolikt 1860.12 000 SEK
200Pokal, silver, Peter Muller, S:t Petersburg, ca 1830.Återrop