Kan inte nå servern

Modern Art + Design 644

 
132 föremål
378. Carl Westman, karmstolar, ett par, "Arbetarmöbeln", ca 1900.
378. Carl Westman, karmstolar, ett par, "Arbetarmöbeln", ca 1900.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
383. Otto Wretling, tillskrivet, bord, tidigt 1900-tal, jugend.
383. Otto Wretling, tillskrivet, bord, tidigt 1900-tal, jugend.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
384. Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.
384. Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
386. Anna Petrus, eldhundar, ett par, Firma Svenskt Tenn.
386. Anna Petrus, eldhundar, ett par, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
387. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
387. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
388. Swedish Grace, spegel, 1930-tal.
388. Swedish Grace, spegel, 1930-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
389. Axel Einar Hjorth, bord, "Blidö", Nordiska Kompaniet, 1929.
389. Axel Einar Hjorth, bord, "Blidö", Nordiska Kompaniet, 1929.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
390. Axel Einar Hjorth, soffa, "Blidö", Nordiska Kompaniet 1929.
390. Axel Einar Hjorth, soffa, "Blidö", Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
392. Axel Einar Hjorth, byrå "Library" Nordiska Kompaniet 1929.
392. Axel Einar Hjorth, byrå "Library" Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
398. Oscar Antonsson, spegel, Ystad Tenn, Swedish Grace, 1932.
398. Oscar Antonsson, spegel, Ystad Tenn, Swedish Grace, 1932.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
409. brosch, hjortdjur, Firma Svenskt Tenn.
409. brosch, hjortdjur, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
410. vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936.
410. vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
411. Estrid Ericson, burk, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1976.
411. Estrid Ericson, burk, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1976.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
413. Ingegerd Torhamn, målad och dekorerad byrå, Sverige ca 1930.
413. Ingegerd Torhamn, målad och dekorerad byrå, Sverige ca 1930.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
416. Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompanet 1930-tal.
416. Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompanet 1930-tal.
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
417. Axel Einar Hjorth, sidobord, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
417. Axel Einar Hjorth, sidobord, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
420. Axel Einar Hjorth, matbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
420. Axel Einar Hjorth, matbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
422. Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal.
422. Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
423. Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35.
423. Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
424. Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i  Stockholm 1934-35.
424. Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
425. Carl Malmsten, skrivbord, "Ståndare", 1950-60-tal.
425. Carl Malmsten, skrivbord, "Ståndare", 1950-60-tal.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
426. Josef Frank, byrå, "Flora", Svenskt Tenn, modell 1050, 1940-tal.
426. Josef Frank, byrå, "Flora", Svenskt Tenn, modell 1050, 1940-tal.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
427. Swedish Modern, soffa, 1930-40-tal.
427. Swedish Modern, soffa, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
428. Swedish Modern, fåtölj, 1930-40-tal.
428. Swedish Modern, fåtölj, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
431. Swedish Modern, spegel, 1940-50-tal.
431. Swedish Modern, spegel, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
432. Sven Palmqvist, taklampa, Orrefors, 1940-tal.
432. Sven Palmqvist, taklampa, Orrefors, 1940-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
434. Swedish Modern, skåp, 1940-tal.
434. Swedish Modern, skåp, 1940-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
437. Tore Ahlsén, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", 1940-50-tal.
437. Tore Ahlsén, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", 1940-50-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
438. Swedish Modern, taklampor, ett par, 1940-tal.
438. Swedish Modern, taklampor, ett par, 1940-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
440. Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Swedish Modern, 1940-tal.
440. Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
441. Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal.
441. Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
445. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
445. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
450. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
450. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
451. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
451. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
452. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
452. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
458. Hans Bergström, taklampa, ateljé Lyktan, 1950-tal.
458. Hans Bergström, taklampa, ateljé Lyktan, 1950-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
460. Bergboms, bordslampor, ett par, modell "B 32", Malmö, 1950-tal.
460. Bergboms, bordslampor, ett par, modell "B 32", Malmö, 1950-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
462. Swedish Modern, fåtölj, 1940-50-tal.
462. Swedish Modern, fåtölj, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
464. Bengt Ruda, "Cavelli", fåtölj, Ikea, 1958-59.
464. Bengt Ruda, "Cavelli", fåtölj, Ikea, 1958-59.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
466. fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
466. fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
475. Mogens Voltelen, "Copenhagen Chair", Danmark.
475. Mogens Voltelen, "Copenhagen Chair", Danmark.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK