Kan inte nå servern

Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

 
337 föremål
848. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
848. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1018. Ask med lock, cloisonné. Qingdynastin, 1700-tal.
1018. Ask med lock, cloisonné. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
845. Skål, keramik. Södra Songdynastin (1127-1279).
845. Skål, keramik. Södra Songdynastin (1127-1279).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
864. Vas, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
864. Vas, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1016. Rökelsekar med lock, brons.  Qingdynastin (1644-1912).
1016. Rökelsekar med lock, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
960. Kruka, keramik. Thailand, Sawankhalok, 1300-/1400-tal.
960. Kruka, keramik. Thailand, Sawankhalok, 1300-/1400-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
974. Tsuba, förgylld och patinerad brons. Japan, Edo, cirka 1820, Sotenskolan.
974. Tsuba, förgylld och patinerad brons. Japan, Edo, cirka 1820, Sotenskolan.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
830. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
830. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1106. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, 1630/40-tal.
1106. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, 1630/40-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
829. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
829. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1066. Stekfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1066. Stekfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
873. Kopp, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
873. Kopp, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1132. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1132. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1111. Skålfat, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1111. Skålfat, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
885. Fat, ett par, porslin. Kina, troligen Republik, med Yongzhengs märke.
885. Fat, ett par, porslin. Kina, troligen Republik, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1138. Kruka, porslin, 1700-tal.
1138. Kruka, porslin, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
963. Skålar, ett par, pekingglas. Kina, 1900-tal.
963. Skålar, ett par, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
821. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
821. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
833. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
833. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
924. Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
924. Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
832. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
832. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
26 000 - 30 000 SEK
937. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
937. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
835. Burk med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
835. Burk med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1017. Vas, brons. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
1017. Vas, brons. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
877. Vaser, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
877. Vaser, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1100. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
1100. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1123. Skål, porslin. Transition/Chongzhen (1628-44).
1123. Skål, porslin. Transition/Chongzhen (1628-44).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1068. Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin.  Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1068. Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1071. Tekanna med lock, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1071. Tekanna med lock, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1048. Figuriner, ett par, keramik. Qingdynastin (1644-1912).
1048. Figuriner, ett par, keramik. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1053. Bestick, fyra delar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1053. Bestick, fyra delar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1097. Vinkanna, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1097. Vinkanna, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1152. Pilgrimsflaskor, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1152. Pilgrimsflaskor, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1127. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1127. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1093. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1093. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1110. Urna, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1110. Urna, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1038. Skål, keramik, Jünglasyr. Song/Yuandynastin.
1038. Skål, keramik, Jünglasyr. Song/Yuandynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1032. Snusflaska, bergkristall. Qingdynastin, 1800-tal.
1032. Snusflaska, bergkristall. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
859. Penselbad, porslin. Qingdynastin, 1800-tal eller äldre.
859. Penselbad, porslin. Qingdynastin, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
853. Taktegel, lergods. Sen Mingdynasti.
853. Taktegel, lergods. Sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
997. Träställ, sex stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
997. Träställ, sex stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
983. Skål, porslin. Japan, 1800-tal.
983. Skål, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1054. Ljusstakar, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1054. Ljusstakar, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1049. Mytologiskt fabeldjur, lergods. Qingdynastin (1644-1912).
1049. Mytologiskt fabeldjur, lergods. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1088. Vaser, två stycken, porslin. Qingdynasty, 1700-/1800-tal.
1088. Vaser, två stycken, porslin. Qingdynasty, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
880. Fat, porslin. Qingdynastin med Jiajings märke.
880. Fat, porslin. Qingdynastin med Jiajings märke.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
883. Vas, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
883. Vas, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
911. Gräshoppa, nefrit. Kina, arkaiserande.
911. Gräshoppa, nefrit. Kina, arkaiserande.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
923. Palatsvaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
923. Palatsvaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
1154. Vas, porslin. Troligen Republik, med Qianlongs märke.
1154. Vas, porslin. Troligen Republik, med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
982. Kanna, porslin. Japan, 1800-tal.
982. Kanna, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1118. Vaser, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
1118. Vaser, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1157. Ask med lock, porslin. Kina, 1900-tal.
1157. Ask med lock, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
1153. Rökelsehållare, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1153. Rökelsehållare, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1117. Vas samt rökelsekar, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
1117. Vas samt rökelsekar, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1119. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
1119. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
913. Skulptur, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
913. Skulptur, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1120. Skålfat, porslin. Ming dynastin, Transition/Chongzhen, circa 1643.
1120. Skålfat, porslin. Ming dynastin, Transition/Chongzhen, circa 1643.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
909. Figurin, nefrit. Qingdynastin.
909. Figurin, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
916. Penselbad samt tuschsten, nefrit. Kina, 1900-tal.
916. Penselbad samt tuschsten, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
826. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
826. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
869. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
869. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1082. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1082. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
912. Lotusknoppar, nefrit. Qingdynastin.
912. Lotusknoppar, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
886. Skål, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.
886. Skål, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
846. Skål, keramik, junyao. Yuandynastin,  (1279-1368).
846. Skål, keramik, junyao. Yuandynastin, (1279-1368).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
854. Skål, porslin. Brinjal, Qingdynastin, omkring år 1700.
854. Skål, porslin. Brinjal, Qingdynastin, omkring år 1700.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1045. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
1045. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1137. Tallrikar, sex stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1137. Tallrikar, sex stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
991. Thangka, målad på duk. Mongoliet, 1800-tal.
991. Thangka, målad på duk. Mongoliet, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1013. Kjol, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
1013. Kjol, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
938. Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
938. Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
863. Kanna, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
863. Kanna, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
900. Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
900. Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
889. Fat, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
889. Fat, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
849. Bordskärm, keramik. "Lonquan" Mingdynastin (1368-1644).
849. Bordskärm, keramik. "Lonquan" Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
868. Kruka, porslin, Wucai, 1600-tal.
868. Kruka, porslin, Wucai, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
890. Fat, porslin. Samson, omkring 1900.
890. Fat, porslin. Samson, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1070. Fat, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1070. Fat, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1098. Skål, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1098. Skål, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1116. Skål, porslin. Kina, 1900.
1116. Skål, porslin. Kina, 1900.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
992. Altaruppsättning, siden. Qingdynastin, 1700-tal.
992. Altaruppsättning, siden. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
840. Kruka, porlsin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
840. Kruka, porlsin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK