Modern Art + Design 648

Auktion Live 16 – 17 maj, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 11 – 15 maj, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16
Se auktionsschema

179 föremål
264. Helge Werner, golvlampa, Swedish Grace 1920-30-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
265. Helge Werner, soffa, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
401. Ib Kofod-Larsen, sideboard, Seffle Möbelfabrik, 1960-tal.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
407. Johannes Andersen, soffa, Trensum, 1950-60-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
293. Josef Frank, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 880.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
284. Josef Frank, skåp, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1930-40-tal.
Klubbat pris
660 000 SEK
Utropspris
700 000 - 1 000 000 SEK
287. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
415. Knud Joos, sidobord 3 st. Jason, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
271. Lars Holmström, väggappliquer, 1 par, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
272. Nils Fougstedt, skrin, Stockholm 1928, modell 616.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
251. Näfveqvarns Bruk, "Fritidsurnan", 1930-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
371. Stig Blomberg, skulptur, "Fritidsflickan", Ystad Brons.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
416. Svend Langkilde, byrå, Langkilde Møbler, Danmark, 1950-60-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
242. Svensk formgivare, fåtölj, folkkonst, ca 1900.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
243. Svensk jugend, pall, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
253. Swedish Grace, taburetter, ett par, 1920-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
267. Swedish Grace, väggspegel, 1920-30-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
362. Swedish Modern, dagbädd, 1940-50-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
257. Swedish Modern, grindar, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
349. Swedish Modern, spegel, 1940-50-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
350. Swedish Modern, spegel, Fröseke 1940-50-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
351. Swedish Modern, spegel, Fröseke, 1940-50-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
323. Swedish Modern, taklampa, 1940-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
274. kandelaber, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
303. soffa, "modell Marabou", 1966.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
297. soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 3031.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK