Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
1091. Vairochana, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1091. Vairochana, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
536. Collier 18K tvåfärgat guld.
536. Collier 18K tvåfärgat guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
129. Bordspendyl, märkt J. Langlois à Paris, Parisarbete, Empire.
129. Bordspendyl, märkt J. Langlois à Paris, Parisarbete, Empire.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1010. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Qianlong sigillmärke.
1010. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
560 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1009. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke.
1009. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
360 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1098. Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
1098. Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1315. Golvurna med lock, porslin.  Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1315. Golvurna med lock, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
897. Johan Krouthén, Sommarlandskap med stuga, sjö och kor.
897. Johan Krouthén, Sommarlandskap med stuga, sjö och kor.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
941. Severin Nilson, Familjebild vid gårdens brunn.
941. Severin Nilson, Familjebild vid gårdens brunn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
534. Collier odlade Söderhavspärlor.
534. Collier odlade Söderhavspärlor.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
920. Frans Wilhelm Odelmark, Utsikt mot Helgeandsholmen, Stockholm.
920. Frans Wilhelm Odelmark, Utsikt mot Helgeandsholmen, Stockholm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
492. Cartier armband "Love" 18K guld.
492. Cartier armband "Love" 18K guld.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
16. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del. Sengustaviansk.
16. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1101. Amittayus, koppar legering. Mongoliet, 1800-tal.
1101. Amittayus, koppar legering. Mongoliet, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
781. Johan Tietrich Schoultz, Slaget vid Uransari 16 juni 1790.
781. Johan Tietrich Schoultz, Slaget vid Uransari 16 juni 1790.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1143. Praktskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1143. Praktskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
639. Lotte Laserstein, "Petra".
639. Lotte Laserstein, "Petra".
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
705. Konstantin den Stores intåg i Rom.
705. Konstantin den Stores intåg i Rom.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
966. Fat, porslin. Mingdynastin, 1540-tal.
966. Fat, porslin. Mingdynastin, 1540-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
486. Marchak brosch 18K guld med trappslipade smaragder.
486. Marchak brosch 18K guld med trappslipade smaragder.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
766. Per Wilhelm Cedergren, Vy mot Stockholms slott från Saltsjön.
766. Per Wilhelm Cedergren, Vy mot Stockholms slott från Saltsjön.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
853. Kustlandskap med stuga.
853. Kustlandskap med stuga.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
945. Eero Järnefelt, Sjön Pielinen från Koli nationalpark.
945. Eero Järnefelt, Sjön Pielinen från Koli nationalpark.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
905. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8).
905. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
834. Frans Snyders Hans efterföljd, Björnjakt med hundar.
834. Frans Snyders Hans efterföljd, Björnjakt med hundar.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
732. Karl Nordström, Kustmotiv från Tjörn.
732. Karl Nordström, Kustmotiv från Tjörn.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1286. Stemcups, ett par, porslin. Kina, Dayazhai, sen Qingdynasti.
1286. Stemcups, ett par, porslin. Kina, Dayazhai, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
590. Ett par örhängen 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
590. Ett par örhängen 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
928. Roland Svensson, Stora Nassa.
928. Roland Svensson, Stora Nassa.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
741. Carl Milles, Hind.
741. Carl Milles, Hind.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
778. Carl d'Unker, "Inför polisen".
778. Carl d'Unker, "Inför polisen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
645. Lotte Laserstein, Nio porträtt.
645. Lotte Laserstein, Nio porträtt.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
654. Lotte Laserstein, Porträtt av Sibler.
654. Lotte Laserstein, Porträtt av Sibler.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
940. Jacob Hägg, Kustlandskap med ankrade skepp.
940. Jacob Hägg, Kustlandskap med ankrade skepp.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
590A. Ring, platina med en radiantslipad diamant ca 2,30 ct,
590A. Ring, platina med en radiantslipad diamant ca 2,30 ct,
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 55 000 SEK
707. Jusepe de Ribera Hans efterföljd, Paulus av Thebe.
707. Jusepe de Ribera Hans efterföljd, Paulus av Thebe.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
898. Johan Krouthén, Sommarlandskap med betande kor.
898. Johan Krouthén, Sommarlandskap med betande kor.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
960. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
960. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
970. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
970. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
873. Filosofen.
873. Filosofen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 SEK
1116. Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 17/1800-tal.
1116. Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
752. Prins Eugen, Vitemölla kvarn.
752. Prins Eugen, Vitemölla kvarn.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
182. Johan Nützel, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk.
182. Johan Nützel, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
816. Christian Eriksson, "Jakt".
816. Christian Eriksson, "Jakt".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
173A. Bröllopsskrin, snidat trä, daterat 1725, barock,
173A. Bröllopsskrin, snidat trä, daterat 1725, barock,
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
684. Hilding Werner, Skymningslandskap.
684. Hilding Werner, Skymningslandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
642. Lotte Laserstein, Paret Neuman.
642. Lotte Laserstein, Paret Neuman.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
751. Per Ekström, Skymningslandskap.
751. Per Ekström, Skymningslandskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
814. Nils Möllerberg, "Flicka som kammar sig".
814. Nils Möllerberg, "Flicka som kammar sig".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
757. Carl Larsson, Kvinnoporträtt, troligen föreställande Sigrid von Essen.
757. Carl Larsson, Kvinnoporträtt, troligen föreställande Sigrid von Essen.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
918. Unga samer vid vattenfall.
918. Unga samer vid vattenfall.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
653. Lotte Laserstein, Kvinnlig läkare.
653. Lotte Laserstein, Kvinnlig läkare.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
874. Gerard Terborch Hans krets, Brevet.
874. Gerard Terborch Hans krets, Brevet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
206. Mats Pedersen (1532-1563), sked, delvis förgyllt silver, Malmö 1500-tal .
206. Mats Pedersen (1532-1563), sked, delvis förgyllt silver, Malmö 1500-tal .
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
808. "Lioness".
808. "Lioness".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
549. Collier silver och guld med gammal- och  rosenslipade diamanter.
549. Collier silver och guld med gammal- och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
620. Carl Wilhelmson, "Vid danssalen".
620. Carl Wilhelmson, "Vid danssalen".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
469. Ring platina med en cushionformad gammalslipad diamant.
469. Ring platina med en cushionformad gammalslipad diamant.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
891. Interiör med hyacinter.
891. Interiör med hyacinter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
656. Lotte Laserstein, "Petra".
656. Lotte Laserstein, "Petra".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
11. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
11. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
850. Adelsteen Normann, Fjordlanskap med fiskeby.
850. Adelsteen Normann, Fjordlanskap med fiskeby.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
113. Ljuskrona, för sex ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
113. Ljuskrona, för sex ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
24. Skrivbord, Fredrik I:s tid, senbarock, 1720-50-tal.
24. Skrivbord, Fredrik I:s tid, senbarock, 1720-50-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
507. Collier 18K guld.
507. Collier 18K guld.
Klubbat pris 
25 400 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK