Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
1214. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1214. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
925. Harry Jackson Efter, "Pony Express III".
925. Harry Jackson Efter, "Pony Express III".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
362. Matta, semiantik Isfahan, ca 192 x 140 cm.
362. Matta, semiantik Isfahan, ca 192 x 140 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
385. Matta, antik silke Keshan, ca 200 x 124 cm.
385. Matta, antik silke Keshan, ca 200 x 124 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
239. Johan Leffler, bägare, silver, Falun 1809.
239. Johan Leffler, bägare, silver, Falun 1809.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
166. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
166. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
215. Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1786.
215. Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1786.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
201. Johan Steinfort, bägare, silver, Stockholm 1758. Rokoko.
201. Johan Steinfort, bägare, silver, Stockholm 1758. Rokoko.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
238. Johan Martin Loëll, bägare, silver, Falun 1794.
238. Johan Martin Loëll, bägare, silver, Falun 1794.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
165. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
165. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
179. Leonhard Rothaer I, bägare, silver, Hamburg (1671-1699). Barock.
179. Leonhard Rothaer I, bägare, silver, Hamburg (1671-1699). Barock.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
217. Eric Langberg, bägare, silver, Söderhamn 1793.
217. Eric Langberg, bägare, silver, Söderhamn 1793.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
721. Carl Georg Arsenius, Häst blickar ut från stallet.
721. Carl Georg Arsenius, Häst blickar ut från stallet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
570. Ring 18K guld med gammalslipade diamanter och trappslipade safirer.
570. Ring 18K guld med gammalslipade diamanter och trappslipade safirer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
550. Hängsmycke 18K guld i form av ett kors.
550. Hängsmycke 18K guld i form av ett kors.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
982. Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
982. Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1288. Vas, porslin. Sen Qingdynastin med Qianlongs märke.
1288. Vas, porslin. Sen Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1007. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
1007. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1125. Tazza, emalj på koppar. Qingynastin, 1800-tal.
1125. Tazza, emalj på koppar. Qingynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1002. Vas, brons. Sen Qingdynasti med arkaiserande märke.
1002. Vas, brons. Sen Qingdynasti med arkaiserande märke.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
711. Sam Samore, "Untitled (Betty Ford)", 1985.
711. Sam Samore, "Untitled (Betty Ford)", 1985.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
713. Terry O'Neill, "Brigitte Bardot, Spain, 1971".
713. Terry O'Neill, "Brigitte Bardot, Spain, 1971".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
804. Laurie Simmons, "Walking House", 1996.
804. Laurie Simmons, "Walking House", 1996.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
78. Stolar, sex stycken, Sverige 1700-talets senare del, Rokoko.
78. Stolar, sex stycken, Sverige 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
386. Matta, antik Ushak, Västra Anatolien, ca 367 x 296 cm.
386. Matta, antik Ushak, Västra Anatolien, ca 367 x 296 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
514. Kunglig gåvocollier, naturliga pärlor med diamantlås.
514. Kunglig gåvocollier, naturliga pärlor med diamantlås.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
806. Judith och den Assyriske härföraren Holofernes.
806. Judith och den Assyriske härföraren Holofernes.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
992. Bord, hardwood, 16/1700-tal.
992. Bord, hardwood, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1018. Vas, brons. 1800-tal, troligen Japan. Med signering.
1018. Vas, brons. 1800-tal, troligen Japan. Med signering.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1004. Skål, emalj på koppar. Qingdynastin, 17/1800-tal.
1004. Skål, emalj på koppar. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1003. Skulptur, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal.
1003. Skulptur, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1006. Ytterfoder, två stycken, lergods. Qingdynastin, 1800-tal.
1006. Ytterfoder, två stycken, lergods. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1011. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1011. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
996. Munkmantel, siden. sekelskifte 1900.
996. Munkmantel, siden. sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1069. En samlares bibliotek, del 14. En grupp uppslagsverk, 25 volymer.
1069. En samlares bibliotek, del 14. En grupp uppslagsverk, 25 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1076. En samlares bibliotek, del 21. Böcker om sten, 11 volymer.
1076. En samlares bibliotek, del 21. Böcker om sten, 11 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1079. En samlares bibliotek, del 24. En grupp reseskildringar, 20 volymer.
1079. En samlares bibliotek, del 24. En grupp reseskildringar, 20 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1062. En samlares bibliotek, del 7. En grupp böcker om Kina, 19 volymer.
1062. En samlares bibliotek, del 7. En grupp böcker om Kina, 19 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
884. Thomas van Apshoven Tillskriven, Utanför värdshuset.
884. Thomas van Apshoven Tillskriven, Utanför värdshuset.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
604. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
604. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
580. Ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter och rubiner.
580. Ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter och rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
601. Brosch med 18K guld och silver med cabochonslipade turmaliner.
601. Brosch med 18K guld och silver med cabochonslipade turmaliner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1116. Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 17/1800-tal.
1116. Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1300. Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1300. Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1132. Sigill, förgylld brons. Kina, tidigt 1900-tal.
1132. Sigill, förgylld brons. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1043. Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800.
1043. Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1262. Figuriner, ett par, lergods. Qingdynastin, signerade.
1262. Figuriner, ett par, lergods. Qingdynastin, signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1360. Tedosa, keramik. Japan, Edo (1603-1868).
1360. Tedosa, keramik. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1118. Skulptur, brons, omkring 1900.
1118. Skulptur, brons, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1141. Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin.
1141. Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1356. Moon over Kiyosumi Garden (Tsuki no Kiyosumien).
1356. Moon over Kiyosumi Garden (Tsuki no Kiyosumien).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
26. Slagbord, Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
26. Slagbord, Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
543. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
543. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
491. Armband 18K guld.
491. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
395. Matta, antik Keshan Motachem, part silk, ca 200 x 95,5-108 cm.
395. Matta, antik Keshan Motachem, part silk, ca 200 x 95,5-108 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
824. Peter Paul Rubens Hans efterföljd, "Caritas Romana".
824. Peter Paul Rubens Hans efterföljd, "Caritas Romana".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
171. Bricka, 1800-talets första hälft, Empire.
171. Bricka, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
936. Ingrid Ruin, På klippan.
936. Ingrid Ruin, På klippan.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
302. Linnémedaljen, The Linnean Society of London, instiftad 1888.
302. Linnémedaljen, The Linnean Society of London, instiftad 1888.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
734. Ruth Milles, "Yvonne".
734. Ruth Milles, "Yvonne".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
304. Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829.
304. Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK