Important Spring Sale 665

Utlämning efter auktionen

294 föremål
934. Träställ, med pärlemorinlägg. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
937. Skulptur, bambu. Qingdynastin 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
913. Thangka, Tibet, 1800-tal/omkring 1900.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1029A. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95), omkring 1755.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
915. Stele, sten. Norra Indien, 1100-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1046. Vas, porslin. Qingdynastin, med Chenghuas mäkrke.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1070. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
989. Objekt, tre stycken, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
927. Dekorelement, förgyllt trä. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
924. Rökelsekar, brons. Qingdynastin med Xuandes märke.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
922. Rökelsekar, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
951. Rock, broderat siden, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1034. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1033. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
982. Ask med lock, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1044. Praktvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1096. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
930. Panel, trä. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1062. Ask med lock, sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
905. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1103. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1022. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
940. Vas, emalj samt förgylld. 1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
945. Panel, sidenbroderi. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
860. Tiger, brons. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
920. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1028. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1730-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1021. Guanyin, porslin. Qingdynastin, Qianlong, (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1055. Figuriner, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
914. Thangka, Amittayus Buddha, Tibet, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
932. Bord, huanghuali. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
918. Pilvas, Touhu, brons. Yuandynastin (1271-1368).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
990. Figurin, nefrit, Qingdynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1051A. Fat, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke i rött.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
907A. Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1076. Bordskärm, porslin och trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
942. Glasmålning, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1078. Kruka, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1029. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
904. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
931. Bord, huali. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
939. Hårprydnader, ett par. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1097. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
919. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1058. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
925. Rökelsekar, brons. Qingdynastin med Xuandes märke.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
921. Rökelsekar, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
926. Skulptur, brons, den berusade poeten Li Bai, Qingdynastin.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1050. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang (1821-1850).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1105. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1093. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1118. Dubbelvas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
933. Skåp, ett par, huali. Fangjiaogui. Republik.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
851. Sidentyg, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
948. Broderi på siden, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
947. Broderi, siden, två delar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
963. Matta, antik Beijing, norra Kina, ca 365 x 294 cm.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
950. Rock, broderat siden. Qingdynastin.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
928. Altarbord, trä. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
967. Liu Du, attribuerad till. Rullmålning, 1600-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
976. Bui Huu Hung, "Royal Lady with Bird Cage".
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK