Madeleine Pyk – en samling F769

Important Spring Sale 665

Utlämning efter auktionen

864 föremål
880. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
877. Figuriner, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
841. Penselställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
851. Sidentyg, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
338. Antikt sidenbroderi, ca 187 x 88, omkring år 1900.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
174. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
809. Bruno Liljefors, "Knipor".
Klubbat pris
300 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
150. Fickur, möjligen Schweiz, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
483. Collier platina med en droppformad pärla.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
507A. Collier och armband, Carlman, 18K guld.
Klubbat pris
30 300 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
513. Armband 18K vitguld med gammal- och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
948. Broderi på siden, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
883. Figurin, malakit. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1073. Karott med lock, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1080. Skål, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
949. Sidenbrokad, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
998. Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
892. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
897. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
896. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
889. Buddha, sten. Mingstil.
889. Buddha, sten. Mingstil.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1104. Rökelsekar, porslin, Kina, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1081. Fat, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1102. Rökelsekar, porslin, Kina, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
545. Julia Beck, Motiv från Carolles, Frankrike.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
692. Arvid Mauritz Lindström, Skymningslandskap.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1072. Porslinsmålning, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
480B. En brosch 18K guld och platina med en fasettslipad citrin.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1067. Fiskbassäng, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
929. Kejserligt praktskåp, Hongmu, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
588. Stefan Johansson, "Sommarnattsskyn".
Klubbat pris
740 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
952. Kejserlig rock, Jifu, kesi. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
856. Tallrikar, 10 stycken, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
444. Ljusstake, glas. Anglo-Irisk, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1083. Vinkopp, porslin. "Hatcher cargo", 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1114. Fiskbassäng, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
507. Armband 18K guld med cabochonslipade turmaliner.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
509. Hänge 18K guld med cabochonslipade turmaliner.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
508. Ring 18K guld med cabochonslipade turmaliner.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
178. Ljusstake, Ryssland, sent 1800-tal, Nikolaj II.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
850. Jacka, broderat siden. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
955. Kejserligt insignia, siden. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
601. Lotte Laserstein, ”Ziegen im Stall”.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
583. Hilma af Klint, "Sotarpojkar Stigberget".
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1084. Fat, s.k. klappmutz, porslin,1600-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
632. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
202. Johan Wettersten, bägare, silver, Borås 1697. Barock.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK