Japanese Woodcuts

JAPANSKA TRÄSNITT FRÅN EN SVENSK PRIVATSAMLING
Välkommen till en vacker samling japanska träsnitt med ursprung från slutet av 1700-talet och framåt. Den japanska träsnittskonsten har en historia sedan 700-talet och kom till Japan från Kina. Under denna period framställdes främst religiösa bilder och texter i buddhistiska tempel och kloster. Ett årtusende senare under Edoperioden på 1600-talet utvecklades träsnitt till att bli världsliga och kom då att utges av kommersiella förläggare. Från slutet av 1600-talet till sent 1800-tal nådde träsnittskonsten sin topp och så småningom kom distriktet Kamigata i Edo att dominera i utgivningen.

De japanska träsnitten tillverkades oftast med ett vattenbaserat bläck vilket tog avstamp från de europeiska som främst gjordes i olja. Tekniken med vattenbaserat bläck möjliggjorde att de kraftfulla livliga färgerna framstod tydligare, vilket har varit en dragningskraft för samlare då som nu. I Europa hämtade framstående konstnärer inspiration från de japanska träsnitten – i synnerhet Vincent Van Gogh och Carl Larsson som fascinerades av de samtida träsnitten som tillverkades under slutet av 1800-talet. I samlingen finns ni böcker, blad och träsnitt som samtliga karaktäriseras av graciösa motiv med utsökta detaljer.

UTAGAWA KUNIYOSHI (1797/98-1861), färgträsnitt. Japan.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UTAGAWA KUNIYOSHI (1797/98-1861), färg träsnitt, triptyk. Japan.
Slutpris
3 780 SEK
Utropspris
1 800 SEK
KOSON OHARA (1877-1945), färg träsnitt. Japan, "fågel".
Slutpris
4 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK