Ostindiska kompaniet

Välkomna till denna kurerade visning med kinesiskt porslin från 1700-talet. Magiskt att tänka att porslinet är hemfört av Ostindiska kompaniet under 1700-talet. Frusna i tiden tack vare den höga kvalitén vittnar de om de dukade borden under 1700-talet. Dyk in och köp en minnesvärd present, inred ditt hem med vackra ”conversation pieces” eller varför inte starta en samling.

56 föremål
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 766 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MUGG, kompaniporsling. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 408 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
2 422 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 032 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
1 709 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VÄRMEFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK