Från Kina till Europa

Bukowskis presenterar temaauktionen från Kina till Europa; en kurerad auktion fylld men underbara skatter som kommit till Sverige via handeln med Kina, främst under 1700-talet. Letar du presenter inför sommarens bröllop, födelsedagar och fester? Nu är din chans. Ge någon en underbar ”conversation piece”, ett vackert bruksföremål eller unna dig själv lite vardagslyx och servera på vackert export porslin. Man kan känna historiens vingslag, tänk er, seglen smattrade till och fylldes med vind och skeppen satte av full lastade med varor från Kina, resan var lång och farofylld, 9 månader tog det att segla hem från Kanton. Väl hemkomna till hemma hamnen Göteborg hölls det auktion, mängder av varor strömmade ut ur landet, men många stannade kvar. Tack vare att Sverige inte har varit inblandade i krig eller haft några större katastrofer sen 1700-talet så finns mycket kvar.

38 föremål
FAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RÖKELSEKAR/YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
1 855 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
1 655 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEDOSA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 510 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
3 446 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
1 211 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK