Skiva med rotfaner. Tredelad pelarfot med claw-on-ball. Märkt "Jac: Siölin Köping Nr 238". Diameter 85 cm, höjd 72 cm.
Bruksskick. Restaurerat och kompletterat, senare ben. Lagningar. Fläckar. Sprickor och mindre fanerskador. Ställvis blekt. Förstärkningar.