JACOB SJÖLIN, fällbord, mästare i Köping och Kungsör 1767-1785.

Skiva med rotfaner. Tredelad pelarfot med claw-on-ball. Märkt "Jac: Siölin Köping Nr 238". Diameter 85 cm, höjd 72 cm.

Bruksskick. Restaurerat och kompletterat, senare ben. Lagningar. Fläckar. Sprickor och mindre fanerskador. Ställvis blekt. Förstärkningar.

Utropspris
4 000 SEK